Cambler

Przeziębienie (wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa)

Co to jest?

Przeziębienie, zwany także wirusowy nieżyt nosa, jest jednym z najbardziej powszechnych chorób zakaźnych u ludzi. Infekcja jest zwykle łagodny i poprawia bez leczenia. Ze względu na dużą liczbę osób, które popadły przeziębienia, ta choroba wyniki w prawie 26.000.000 dni złej szkoły i 23000000 dni nieobecności w pracy każdego roku w Europie. Przeciętny Europejczyk ma od 1 do 3 przeziębienia rocznie.

Przeziębienie stanowi zakażenie górnych dróg oddechowych, który jest spowodowany przez wiele rodzin wirusów. W tych rodzin wirusów ponad 200 specyficzne wirusy, które mogą powodować przeziębienia zostały zidentyfikowane. Wirus, który powoduje, że rodzina najwięcej przeziębienia nazywa rinowirus. Rinowirusy powodować do 40% przeziębień, a to rodzina wirusów ma co najmniej 100 różnych typów wirusów w swojej grupie. Inne ważne wirusowe górnych dróg oddechowych rodziny są nazywane koronawirusem, adenowirusy i syncytialny wirus oddechowy. Ponieważ wiele wirusów mogą powodować objawy przeziębienia, opracowanie szczepionki do przeziębienia nie było możliwe.

Rinowirusy przyczyną większości przeziębień w wczesną jesienią i wiosną. Inne wirusy wydają się powodować przeziębienia zimowych i ich objawy mogą być bardziej wyniszczające. Nie ma dowodów na to, że dzieje się w zimnej lub deszczowej pogody sprawia, że ​​bardziej prawdopodobne, aby złapać przeziębienie.

Objawy

Przeziębienie powoduje zespół objawów, które są łatwo rozpoznawalne przez pacjentów i lekarzy. Około 50% pacjentów rozwija się ból gardła, który jest często pierwszym objawem pojawiać, ponieważ może wystąpić już po 10 godzinach od zakażenia. To jest po zatorów w nosa i zatok, katar i kichanie. Chrypka i kaszel mogą wystąpić również i może trwać dłużej niż inne objawy, czasem na kilka tygodni. Wysokie gorączki są rzadkie z przeziębieniem.

Diagnoza

Większość ludzi zdiagnozować przeziębienia przez typowe objawy kataru, zatoru i kichanie. Zazwyczaj nie jest konieczne, aby zobaczyć się z lekarzem. Należy udać się do lekarza, jeśli wystąpią wysoki gorączkę, silne bóle zatok, bóle uszu, trudności w oddychaniu lub nową świszczący oddech. Są to objawy, które sugerują, albo masz coś innego niż przeziębienie lub powikłanie zimnem.

Przewidywany czas trwania

Objawy zazwyczaj szczyt na drugim, trzecim lub czwartym dni od zakażenia i trwa około 1 tygodniu. Ludzie są najbardziej zakaźną (najprawdopodobniej przejdzie zimno na innych) w ciągu pierwszych 24 godzin od choroby i zazwyczaj pozostają zakaźne dopóki objawy ostatnie. Do 25% ludzi może uporczywe objawy, takie jak dokuczliwy kaszel, który może trwać do kilku tygodni. W przypadku niewielkiej liczby osób, z ograniczeniami na zimno może pozwolić innym choroba chwycić, takiego jak bakteryjne zakażenie ucha środkowego i zatok przynosowych. Powikłania układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli i astma mogą powodować objawy trwają przez miesiąc lub dłużej.

Zapobieganie

Przeziębienie najczęściej przenoszony jest przez bezpośredni kontakt z zarazkami z nosa, jamy ustnej, lub zakasłał lub kichnął kropelek z kimś, kto jest zainfekowany, zwykle poprzez kontakt ręka w rękę. Cząstki wirusów są przekazywane z rąk jednej osoby do strony innej osoby. Druga osoba to dotyka jego oczy i pociera lub nos, rozprzestrzeniania się wirusa tam, gdzie wirus może rozpocząć nową infekcję. Możliwe jest zarażone przez dotknięcie powierzchni, takiej jak blat stołu lub klamki, która została niedawno dotykane przez zakażone osoby, a następnie dotykać do oczu lub nosa. Wirusy te mogą być również rozprzestrzeniać poprzez wdychanie cząstek z powietrza po zainfekowana osoba zakaszlał i kichnął.

Zwykle o połowę członków rodziny osoby zakażonej zachoruje. Przeziębienie często przekazywane są także w szkołach i placówkach opieki dziennie.

Aby uniknąć lub rozłożenie na zimno, to pomaga oczyścić swoje ręce często, ostrożnie wrzucać wszystkich użytych tkanek, a nie wycieraj oczy i nos. Jeśli to możliwe, należy unikać blisko, długotrwałego narażenia na ludzi, którzy mają przeziębienia.

Ludzie, którzy korzystają regularnie, zwłaszcza tych, którzy wykonują codziennie, mają mniej przeziębień rocznie niż te, które są mniej aktywne.

Leczenie

Chociaż terapie medyczne może poprawić objawy przeziębienia, nie zapobiega, leczy i skraca chorobę. Pić tyle płynów, uzyskać dużo odpoczynku i leczenia objawy zachować się jak najbardziej komfortowy. Płukanie gardła ciepłą słoną wodą może łagodzić ból gardła. Wdychanie pary wodnej może poprawić przekrwienie nosa tymczasowo. Over-the-counter przeziębienie zawierające decongestant pomoże wysuszyć wydzieliny i zmniejszyć tłok. Te środki mogą również łagodzenia kaszlu, jeśli Kaszel jest wyzwalany przez śluz w gardle. Leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć objawy katar i łzawienie oczu, ale należy je stosować ostrożnie, ponieważ ponad-the-counter wersje powodują sedacji. Over-the-counter leki zmniejszające kaszel nie mają sprawdzoną korzyść, ale niektórzy ludzie uważają, że są one pomocne. Ważne, aby pamiętać, że antybiotyki nie leczą przeziębienia lub skrócić czas, że objawy ostatnio. Witamina C, cynk i echinacea (często używane terapia ziołowa) zostały szeroko podobno zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju przeziębienia i skrócić objawy, ale nie rozstrzygające badania wykazały, że jest to prawda.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Niewielki odsetek ludzi, którzy mają przeziębienia infekcje bakteryjne ucha środkowego, zatok lub płuc. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, ból ucha, ból zęba, ostry ból nad zatok, świszczący oddech lub duszność, należy skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma bardziej poważne choroby, takie jak zapalenie płuc, bakteryjnego zapalenia zatok lub zapalenie ucha środkowego.

Rokowanie

Przeziębienie jest łagodna infekcja, że ​​poprawia na własną rękę w ciągu tygodnia. Niemniej jednak, niektóre osoby mogą mieć objawy, które trwają od kilku tygodni, a niewielka liczba ludzi może rozwinąć się infekcji bakteryjnych ucha, zatok lub płuc następujące przeziębienia.