Cambler

Stres i łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH)

Mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH) choroba często stresujące, a to łatwo zrozumieć, dlaczego. Nagłe parcie na mocz, które wywołuje gorączkowe polowanie na łazienkę będzie jangle nawet najbardziej zrelaksowany człowiek, i nocne oddawanie moczu, który przerywa sen mogą dodawać tylko do zaburzeń psychicznych. Jeśli objawy BPH może powodować stres, jest także prawdą wsteczny? Czy stres ostatnich strat giełdowych oraz konieczność odroczenia emerytury, na przykład przyczynić się do BPH lub nasilają jej objawy? Może stres wpływa na prostatę w inny sposób?

Początkowo pomysł może wydawać się zbyt daleko idące. Ale lekarze nauczyli się, że stres może mieć psychiczne rękę w wielu chorobach medycznych, od kołatania serca, zawału serca i nadciśnienia na astmę, zgaga, zapalenie jelita grubego, i wysypki skórne. Mimo to, prostaty od dawna uważane zwolnione z psychicznych wpływów. Dwa raporty mogą zacząć modyfikować ten pogląd - i wywołać dodatkowe badania dotyczące związku między stresem i zdrowia prostaty.

Kluczowe punkty

 • Stres może nasilić objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), takich jak problemy z opróżnianiem pęcherza.

 • Zmiany w poziomie hormonów i zaangażowania współczulnego układu nerwowego może wyjaśnić związek między stresem i BPH.

 • Techniki zarządzania stresem, takie jak ćwiczenia, oddech ostrości, skanowanie ciała, prawidłowego żywienia i pielęgnacji siebie, może łagodzić objawy BPH.

Znalezienie połączenia

W 2005 badania stresu i prostaty, lekarze oceniano 83 mężczyzn o średniej wieku 68 lat. Mężczyźni mieli wszystko zdiagnozowano BPH (patrz rysunek 2) i zostali zakwalifikowani do leczenia farmakologicznego objawów prostaty (MTOPS) studiów na University of Iowa. MTOPS była ocena skuteczności dwóch leków powszechnie stosowanych w leczeniu BPH - finasteryd (Proscar) i doksazosyny (w Cardura). W rezultacie, niektóre z tych pacjentów w badaniu naprężenia pomocniczej przyjmowali leki na BPH, a inne nie.

Rysunek 2: spojrzenie od wewnątrz BPH

Wewnątrz spojrzenie na BPH

Jak prostata powiększa, to zwęża się cewkę, rurkę że mocz z organizmu, utrudniający przepływ moczu. Pęcherza moczowego musi pracować ciężej, aby wymusić przechowywane mocz na zewnątrz. Z biegiem czasu, ściany pęcherza zagęścić, pozostawiając coraz mniej miejsca dla moczu.

Każdy człowiek przeszedł gruntowny urologiczne oceny, które obejmowały pomiary ultrasonograficzne jego prostaty i ilości moczu, który pozostał w jego pęcherzu po normalnym oddawaniu moczu. (Powiększenie prostaty i większa ilość zatrzymanego moczu może wskazywać na bardziej poważne BPH.) Wszyscy mężczyźni zakończone również kwestionariusze przeznaczone do pomiaru całkowitego stresu życiu, ostatnio stres i wrogość.

BPH rozwija się w ciągu kolejnych lat mężczyzny. Ale stres kształcenia nie wydaje się stymulować wzrost prostaty. Jeśli już, to ludzie, którzy zgłosili wysoki poziom całkowitego stresu życiu tendencję do gruczołów mają nieco mniejsze niż ich bardziej spokojnych rówieśników. Najnowsze stres był inna sprawa. Mężczyźni, którzy zgłosili wysoki poziom stresu miał niedawno opróżnianie ich więcej trudności niż mężczyźni pęcherze, które nie doświadczyły ostatnio stres. I wrogość ukazał nasilać skutki niedawnego stresu; mężczyźni z obu czynników miały największe wolumeny po oddawania moczu zalegania moczu.

W sprawozdaniu z 2007 r. w tej samej grupie 83 mężczyzn, naukowcy porównali obiektywne pomiary wielkości prostaty i funkcji z kilku wskaźników stresu jak ujawnił na kwestionariusze. Aby sprawdzić, czy fizjologiczne dowody na stres psychiczny odpowiada również objawów BPH, pytali ludzi na egzamin stres psychiczny. Ochotnicy mieli dwie minuty na przygotowanie mowy obrony przed zarzutem kradzieży, po czym wygłosił przemówienie przed kamerą. Do pomiaru reakcji na stres, naukowcy monitorować ciśnienie krwi i hormonów stresu w czasie trwania badania. Mężczyźni, których rozkurczowe ciśnienie krwi wykazało najsilniejszą reaktywność na stres psychiczny poinformował także najbardziej poważne objawy BPH, a także zachowane największe ilości moczu po mikcji. Wysoka reaktywność hormonu stresu był również związany z wysokimi wynikami na pytania dotyczące wpływu objawów. (Aby dowiedzieć się szczegółów tych badań na własną rękę, patrz "Stres i BPH ustaleń.")

Wyniki stress i BPH

Ullrich PM, Lutgendorf SK, Kreder KJ. Fizjologiczna reaktywność na Stress Laboratorium Zadanie wśród mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego Urologii 2007 r.;. 70:487-91. PMID: 17905102.

Ullrich PM Lutgendorf SK Leserman J, et al.. Stres, Wrogość i Chorób Parametry łagodnego rozrostu gruczołu krokowego psychosomatyczne Medycyna 2005; 67:476-82. PMID: 15911913.

Badania opisują dwie możliwe połączenia między umysłem i prostaty. Jedna polega hormonów organizmu. Części mózgu zwanej podwzgórzem kontroluje "gruczoł mistrza," układu hormonalnego w przysadce. Z kolei przysadki reguluje wytwarzanie wielu hormonów oraz męskich hormonów testosteronu. Testosteron jest przekształcany do dihydrotestosteronu hormonów lub DHT w skrócie przez enzym 5-alfa-reduktazy, który znajduje się w komórkach raka prostaty. Testosteron i DHT może stymulować wzrost prostaty. Dlatego długoterminowe zmiany w związku podwzgórze-przysadka-jądra (zwane również oś podwzgórze-przysadka-gonady, lub HPG osi) może spowodować prostaty rośnie. Wyjaśnia to również, dlaczego lekarze przepisują leki zwane inhibitorami 5-alfa-reduktazy - finasteryd (Proscar) i Dutasteride (Avodart) - w leczeniu BPH (patrz tabela 2). Ale w MTOPS badania 2005 mężczyzn z większym stresem długoterminowego miał mniejsze prostaty, a nie większe.

Inna możliwość polega na współczulny układ nerwowy. Stres powoduje uwalnianie adrenaliny. Prostaty i szyi pęcherza zawierają receptory alfa, które odpowiadają adrenaliny poprzez pobudzanie komórek mięśni gładkich gruczołu krokowego i pęcherza moczowego (patrz rys. 3). Kiedy umowa komórki mięśniowe, że zawężenie cewki moczowej, spowalniając przepływ moczu i zapobiega opróżnianiu pęcherza z całkowicie. Dlatego przeziębienie, które zawierają pseudoefedrynę lub inne leki, które aktywują receptory alfa może utrudnić dla mężczyzn z BPH na mocz. A także wyjaśnia, dlaczego wielu mężczyzn z BPH uzyskać ulgę od objawów alfa blokery (patrz tabela 2), takie jak terazosyny (Hytrin), doksazosyny (Cardura), tamsulosyna (Flomax), alfuzosyna (Uroxatral) i sylodosyna (Rapaflo).

Rysunek 3: prostaty i jego nerwy

Prostaty i jego nerwy

Bogata sieć nerwów otacza prostatę i może wyjaśnić związek między stresem i objawów związanych z prostatą-. Odpowiadając na adrenaliny, napięta, a mięśnie mogą kontrakt kompresji cewki moczowej i powoduje większą objętość zalegania moczu.

Współczulny układ nerwowy może również odgrywać rolę w związku między nadciśnieniem (wysokie ciśnienie krwi) i objawami BPH, według raportu z holenderskich naukowców. Ponieważ nadciśnienie może wskazywać na zwiększenie aktywności współczulnego układu nerwowego, wysokie ciśnienie krwi i naprężenie może dzielić wspólny mechanizm zwiększania ciężkości BPH.

Sprawozdania MTOPS podnieść ciekawe pytania, ale mają ograniczenia. Ponieważ ludzie już BPH, gdy weszli do studia, to może być trudne do wykrycia czynników długoterminowych, które mogłyby wspierać (lub ochrony przed) BPH. A ponieważ niektórzy pacjenci byli już BPH leku w czasie badania, możliwe skutki stresu, które mogą być zaokrąglone.

Tabela 2: leki na receptę dla BPH

Leki mogą pomóc wielu mężczyzn złagodzić objawy BPH, takie jak pilność na mocz, częste oddawanie moczu i uczucie, że pęcherz nie jest całkowicie opróżniony. Ta tabela podsumowuje bieżące leki BPH.

Lek

Potencjalne działania uboczne

Komentarze

Starsze alfa-adrenolityki

doksazosyny (Cardura, ogólne)

terazosynę (Hytrin, ogólne)

Selektywne blokery alfa

alfuzosyna (Uroxatral)

tamsulozyna (Flomax)

sylodosyna (Rapaflo)

Przekrwienie nosa, zawroty głowy, ból głowy lub zmęczenie czasami występuje. Suchość w jamie ustnej i obrzęk w okolicy kostek są mniej popularne. Niskie ciśnienie krwi, choć rzadko, może stanowić problem dla niektórych ludzi korzystających doksazosin lub terazosynę. Może wystąpić zmniejszenie objętości ejakulatu.

Lekarze powinni przepisywać niską dawkę doksazosyny lub terazosyny, a następnie zwiększać stopniowo w razie potrzeby. Takie podejście nie jest konieczne tamsulozyny i alfuzosyny ponieważ te leki nie obniżają ciśnienie krwi. Mężczyźni biorący sylodosyna zauważyć spadek ciśnienia krwi po odstawieniu.

Inhibitory 5-alfa-reduktazy

dutasteryd (Avodart)

finasteryd (Proscar)

Choć niezbyt często, spadek libido, zmniejszenie objętości ejakulatu, i może wystąpić impotencja.

Leki te pomagają kurczyć większych gruczołów prostaty i zmniejszyć zapotrzebowanie na chirurgii. Nie jest korzystne dla małych prostaty. Są one również powoli działać, biorąc do dwóch lat, aby zobaczyć pełne korzyści. Mogą znacznie obniżyć poziom PSA też.

Zmniejszenie stresu BPH

Stres może nasilać objawy BPH - i mający BPH może być dużo stresu na własną rękę. (Stres może również nasilić ból i inne objawy zapalenia gruczołu krokowego. Więcej informacji na temat tej choroby, patrz "Stres i ból w obrębie miednicy.") Do niedawna wielu lekarzy zaleca operację dla BPH, niezależnie od tego, czy pacjent był zestresowany lub zmartwiony przez jego objawy. Że nie jest to przypadek. Po pierwsze, leki zastąpił operację jako leczenie pierwszego większości mężczyzn z BPH. Ponadto, nawet lek jest zazwyczaj trzymany w rezerwie, aż człowiek znajdzie jego objawy BPH uciążliwe.

Czy lekarz przepisał lek, biorąc te proste kroki mogą pomóc zmniejszyć naprężenia spowodowanego objawami BPH:

 • Zmniejszyć spożycie płynów, szczególnie po obiedzie.

 • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny oraz ich uniknąć po wczesnym popołudniem; oba leki moczopędne, które zwiększają przepływ moczu.

 • Unikaj leków, które stymulują mięśnie szyi pęcherza i gruczołu krokowego. Leki obkurczające naczynia są głównymi winowajcami.

 • Unikaj leków o właściwościach antycholinergiczne, które osłabiają skurcze pęcherza. Leki przeciwhistaminowe są najczęściej przestępcy. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz podjąć jakiekolwiek leki mogą być przyczyną problemu.

 • Jeśli pacjent przyjmuje leki moczopędne, należy zwrócić się do lekarza, aby rozważyć zmniejszenie dawki lub zamiany innego leku, który będzie działał tak samo dobrze.

 • Nie pozwól, aby zbyt pełny pęcherz. W czasie, rozciąganie mięśni osłabia swój pęcherz, zwiększając ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu.

 • Nigdy nie przepuszczą okazji, aby korzystać z łazienki, nawet jeśli pęcherz nie odczuwałem. Planuje się zatrzymać w regularnych odstępach czasu w trakcie podróży samochodem.

 • W nowym miejscu, znaleźć łazienkę przed jej potrzebujesz.

 • Poproś miejsc alejce na samolotach, w teatrach i na imprezach sportowych.

 • Bądź pewien, że nie ma żadnych przeszkód pomiędzy sypialni i łazience. Zachowaj nocnych światła, więc nie potknąć lub jesienią, kiedy można dostać się do oddawania moczu w nocy, ale uniknąć jasne światła i inne bodźce, które mogą aktywować układ nerwowy i utrudniają, aby wrócić do snu.

Stres i ból miednicy

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (znany także jako zespół przewlekłego bólu miednicy) jest najczęstszą postacią zapalenia gruczołu krokowego, aż nazbyt częstą chorobą układu moczowo-płciowego u mężczyzn. To charakteryzuje epizodów bólu i dyskomfortu, które pojawiają się i znikają w sposób nieprzewidywalny, problemy z oddawaniem moczu i zaburzenia seksualne. Chociaż przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego nie jest zagrażające życiu, z pewnością może pogorszyć jakość męskiego życia i prowadzić do depresji. Szczególnie niepokojące zarówno dla lekarzy i pacjentów jest brak jasnych kryteriów diagnostycznych i skutecznych metod leczenia.

Aby lepiej zrozumieć czynniki ryzyka przewlekłej niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, badacze Michigan zebrano dane z 703 kobiet włączonych do Flint męska Health Study, badania zdrowia populacji afrykańskich opartej na europejskich mężczyzn. Uczestnicy byli o ich historii zdrowia i stylu życia czynników, takich jak aktywność fizyczna. Odpowiedział również na pytania dotyczące stresu i emocjonalnego zdrowia.

Naukowcy odkryli, że słabe zdrowie emocjonalne, wysoki poziom stresu (postrzegany przez uczestników badania), a także brak wsparcia społecznego były związane z historią prostaty. Wyniki były zgodne z tymi z 2002 roku Harvard badania, które obserwuje się, że mężczyźni, którzy zgłosili silny stres w pracy lub w domu były 1,2 i 1,5 razy częściej zgłaszają gruczołu krokowego, odpowiednio, niż tych, których życie było stosunkowo wolne od stresu.

Stres wydaje się również, aby zwiększyć ból gruczołu krokowego, według naukowców w Seattle. Są wywiady mężczyzn o stresie i intensywności bólu przez telefon miesiąc po mężczyzn ponownie zdiagnozowano zapalenie gruczołu krokowego, a następnie trzy, sześć i 12 miesięcy później. Doszli do wniosku, że mężczyźni z bardziej postrzeganego stresu w okresie sześciu miesięcy od diagnozy były bardziej bólu po roku niż ci, którzy doświadczyli mniej stresu. Pomimo ograniczeń badania, takie jak brak danych na temat zdrowia na uczestników przed diagnozą, naukowcy napisali, że leczenie powinno obejmować techniki zarządzania stresem.

Aby uzyskać więcej informacji na temat gruczołu krokowego, zobacz perspektywy, tom 1, nr 3.

Źródła: Collins MM, Meigs JB, Barry MJ, et al. Częstość występowania i korelaty gruczołu krokowego w Health Professionals Follow-Up Study Kohorta Journal of Urology 2002;. 167:1363-66. PMID: 11832733.

Ullrich PM Turner JA, Ciol M, Berger R. Stres jest związany z późniejszym bólem i niepełnosprawnością wśród mężczyzn z niebakteryjne zapalenie Prostatitis / ból w miednicy Medycyny Behawioralnej Annals of 2005 r.. 30:112-18. PMID: 16173907.

Wallner LP, Clemens JQ, Sarma AV. Częstość występowania i czynniki ryzyka dla gruczołu krokowego w afrykańskich europejskich mężczyzn:. Krzemienia Męska Health Study prostaty 2009; 69:24-32. PMID: 18802926.

Redukcji stresu w innych częściach swojego życia

Jak wszyscy inni, mężczyźni z BPH mają stres w innych częściach życia. Wymagania związane z pracą może powodować stres w montażu, zwłaszcza w tych trudnych ekonomicznie czasach. Rzucać w obowiązki rodzinne i kłopoty finansowe, a stres może pokonać każdego. Techniki zarządzania stresem obejmują ćwiczenia, oddech ostrości, skanowanie ciała, prawidłowe odżywianie i pielęgnację siebie.

Ćwiczenie

Możesz użyć ćwiczenia stłumić gromadzeniu się stresu na kilka sposobów. Podczas ćwiczeń wkrótce po czujesz stresu - przez sprint od nadjeżdżającego autobusu, na przykład - można spalić hormony produkowane w odpowiedzi na stres, tak jak natura przewidziała. Prawie każda forma ruchu odreagować stłumiony napięcia mięśni. I niektóre działania, takie jak joga, tai chi, qigong i lub powtarzalnych ćwiczeń, takich jak chodzenie, bieganie, czy pływanie łódką, wywołać relaks też. Regularnie angażują się w tego rodzaju działalności może pomóc odeprzeć codziennego stresu.

Więcej wskazówek i ilustracji ćwiczeń dodać do swojej rutyny, patrz tom 2, numer 4, z perspektywy.

Oddech ostrości

Znajdź wygodne, ciche miejsce do siedzenia lub leżenia. Weź normalny wdech. Teraz spróbuj biorąc powolny, głęboki oddech. Powietrze napływające przez nos powinien poruszać się w dół w kierunku dolnej części brzucha. Niech Twój brzuch w pełni rozwinąć. Teraz oddychać przez usta. Alternate normalny i głębokich oddechów kilka razy. Należy zwrócić uwagę na to, jak się czujesz, kiedy wdech i wydech normalnie i gdy głęboko oddychać. Płytki oddech często czuje się napięta i zwężone, a głębokie oddychanie powoduje rozluźnienie.

Teraz oddychania przeponowego ćwiczyć przez kilka minut. Połóż jedną rękę na brzuchu, tuż poniżej pępka. Poczuj swoją podstawę ręki na temat cala przy każdym wdechu i spadek o cal przy każdym wydechu. Klatki piersiowej i spadek wzrośnie nieznacznie, także w porozumieniu z brzucha.

Teraz przechodzimy do regularnej praktyki oddechu ostrości. Jak usiąść wygodnie z zamkniętymi oczami, mieszanka oddech z pomocny obrazów lub skupić się na słowa lub frazy, które pomogą Ci się zrelaksować. Wyobraź sobie, że powietrze, którym oddychamy w myjniach ciszy i spokoju w organizmie. Jak oddychać, wyobraź sobie, że powietrze opuszczające ciało niesie napięcie i niepokój od niej. Po pierwszym uruchomieniu, 10 minut oddechu ostrości jest rozsądnym celem. Stopniowo dodawać czasu do czasu, kiedy sesje są o 15 do 20 minut.

Skanowania ciała

Skanowania ciała zawiera oddech skupienie i wizualizację, aby pomóc wyeliminować napięcie. Technika pomaga stać się bardziej dopasowane do ciała i świadomość związku między umysł i ciało.

Wykonywania skanowania ciała jest łatwe. Aby rozpocząć, siedzieć lub leżeć. Ćwiczyć oddech ostrość na dwie minuty. Następnie skoncentrować się na swojej prawej palucha. Wyobraź sobie, atomy w twoim palcu, a skupić się na przestrzeni pomiędzy każdym atomie. Wyobraź sobie palec czuje otwarty, ciepły i spokojny. Przenieś fokus do każdego z pozostałych palców na prawej nodze, wizualizując je jeden po drugim. Ponownie zwróć uwagę na odczucia palcach i wyobrazić je jako otwarty, ciepły i spokojny.

Powoli przenieś fokus do stopy, przesuwając psychicznie od kuli nogą do łuku, a następnie górnej części stopy. Swój sposób pracy nogę, odwracając swoją uwagę na kostki, łydki, kolana, uda, biodra, i tak dalej. Nie spiesz się, powoli pracuje przez każdego obszaru, na każdej stronie ciała, aż do czubka głowy.

Jak przejść z jednej części ciała do drugiej, niech całe twoje ciało tonąć w swoim krześle lub łóżku. Wyobraź sobie, że oddychanie w ciszy i spokoju. Jak oddychać, wyobraź sobie wszystkie pozostałe napięcia wydalony z organizmu. Po zakończeniu, siedzieć lub leżeć spokojnie na kilka minut, zauważając, jak twoje ciało czuje się światło.

Prawidłowe odżywianie

Wybór jedzenia wprowadzone mogą karmić stres lub złagodzić go dobrze odżywia ciało. W ogóle, jeść z mniejszych płyt, duże płyty zachęcić większe porcje. Unikaj "sekund," zbyt. Jeśli nadal jesteś głodny, jedz owoce zamiast.

Przekąski to pułapka dla osób pod wpływem stresu. Przed podjadanie, zadaj sobie pytanie, czy jesteś naprawdę głodny, czy lęk lub stres doprowadza swoją chęć do jedzenia. Jeśli czujesz się zestresowany, znaleźć inny sposób na relaks, jak iść na spacer lub dzwoniąc do przyjaciela. Spróbuj też wypicie szklanki wody, aby sprawdzić, czy spełnia cię.

Jeśli jesteś głodny, oszczędnie to porcja odpowiednia wielkości i jeść, że zamiast przekąski bezpośrednio po wyjęciu z pudełka. I zamiast się z pokusą otaczających, takich jak kilka kartonów lodów w zamrażarce, zaopatrzyć lodówkę ze świeżych owoców, warzyw i zdrowych smakołyków.

Aby uzyskać więcej wskazówek, patrz tom 2, pkt 2 i 3 perspektyw.

Rozwijaj się

Nie ma jednego technika pielęgnacji siebie, ale iskra zyskujesz z pielęgnowaniu swojej wyobraźni, kariera, relacje, lub duchową stronę wzmacnia lecznicze działanie innych technik zwolnieniem stres. Niektóre opcje do samodzielnego wychowania m.in. pisanie dziennika, modlitwy oraz rozszerzenie i wzmocnienie swoich więzi społecznych przez przełączenie z przyjacielem, wolontariat dla organizacji non-profit, lub biorąc klasy. Czas na rekreacyjnych zajęć, takich jak czytanie powieści lub moczenie w gorącej kąpieli znalezienia, może pomóc.

Techniki relaksacyjne i chemia ochronne

Czy techniki relaksacyjne zwiększenia produkcji niektórych substancji, które chronią organizm przed chorobami i pomagają stłumić ból? Badania sugerują, że mogą.

W 2005 r. zespół naukowców Harvard Medical School odkryli, że odpowiedź jest związana z relaks produkcji tlenku azotu, substancji, która oferuje wiele korzyści dla zdrowia. Badacze mierzyli zużycie tlenu i tlenku azotu wydech w uczestników na początku badania, a następnie ponownie po ośmiu tygodniach treningu w odpowiedzi relaksacji, która jest przeciwieństwem reakcji na stres. Chociaż nie ma korelacji pomiędzy dwoma pomiarami na początek programu, w końcu, zużycie tlenu zmniejszyła się w proporcji do wzrostu produkcji tlenku azotu w tych, którzy używali reakcję relaksacyjną. Podobna zmiana nie obserwowano w grupie kontrolnej.

Jakie są korzyści z tlenku azotu? W badaniu z 2001 roku, naukowcy zbadali jego wieloaspektowej roli. Cząsteczka ta jest obecna w tkankach ludzkich i jest najbardziej znanym na rozszerzanie naczyń krwionośnych - szczególnie tych zaangażowanych w tworzenie erekcji. Ale wykonuje inne funkcje życiowe, jak również. Działa ona jako cząsteczkę sygnałową transportując komunikację między kluczowymi układów organizmu, tłumi aktywność niektórych komórek odpornościowych oraz hamuje krzepnięcie krwi. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. W rzeczywistości, stymuluje aktywację enzymów, które prowadzą do uwalniania enkelytin, peptydu przeciwbakteryjnego i enkefaliny, związki, które poprawiają nastrój, zmniejszenia odczuwania bólu i stymulacji pewnych komórek układu odpornościowego. Badaczy, to sugeruje, że mające wystarczający poziom tlenku azotu zapewnia ochronę przed drobnoustrojami potencjał, problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie i uporczywej aktywność w układach naczyniowych i immunologicznych.

Żegnaj, BPH?

Będzie gorąca kąpiel, najnowszy thriller i mniej po-pracy koktajle położyć kres BPH? Prawdopodobnie nie. Chociaż niektóre badania spojrzał na związek między technik relaksacyjnych i produkcji chemikaliów, które mogą pomóc stłumić ból (patrz "techniki relaksacyjne i chemia ochronne"), żaden nie zbadał wpływu programów zarządzania stresem na BPH. Mimo to, anegdotyczne dowody sugerują, że redukcja stresu może złagodzić objawy prostaty, i ograniczenie stresu na pewno nie sprawi, że objawy choroby. Plus, stres zarządzania może zaoferować wiele innych korzyści zdrowotnych.