Cambler

Rak prostaty

Co to jest?

Wyniki raka prostaty z niekontrolowanym wzrostem komórek nieprawidłowych w gruczołu krokowego. Ten dławik tworzy część płynu w nasieniu. Jest on umieszczony pod pęcherza i przed odbytnicy, w pobliżu nasady penisa.

Rak prostaty jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych rozpoznano europejskich mężczyzn. Wiele innych ludzie mają chorobę, ale nie zostały zdiagnozowane. Jest tak dlatego, rak prostaty ma kilka objawów początku.

Rak prostaty jest powszechne, ale nie zawsze jest to niebezpieczne. Wynika to z faktu, że zazwyczaj rośnie bardzo wolno. Dotyczy to starszych mężczyzn, średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 70. I jest zwykle rozpoznawana przed powoduje żadnych objawów. Ponadto, ci ludzie często mają inne choroby, które mogą być ważne w leczeniu nowotworów niż to nie powodować objawów.

Kiedy komórki rakowe prostaty stają się (złośliwe), że zlepiają się ze sobą, tworząc niewielkie "wyspy" na raka w prostacie. W wielu przypadkach, to wymaga lat, a nawet dekad, do tego, aby zlokalizować raka rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy. I wiele z tych nowotworów nie może się rozprzestrzeniać.

Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny raka prostaty. Ale oni zidentyfikowali kilka czynników, które podnoszą ryzyko mężczyzny choroby. Należą do nich:

 • Wiek. Badania autopsji mężczyzn, którzy zmarli z innych przyczyn stwierdzono, że około trzy czwarte lub więcej z nich w pewnym stopniu raka prostaty według wieku 80. Ci ludzie nie wiedzą, że ma raka prostaty.

 • Race. African mężczyźni europejskie są bardziej narażone na raka prostaty niż innych ludzi i być zdiagnozowana, gdy rak jest na bardziej zaawansowanym etapie. Są też ponad dwa razy częściej umierają na choroby, białych mężczyzn i około pięć razy bardziej narażone na śmierć z nim niż Azjatów.

 • Historia rodziny. Jeśli ojciec mężczyzny lub brata zdiagnozowano raka prostaty, jego ryzyko raka jest dwa do trzech razy wyższe niż człowiek, który nie ma członków rodziny z chorobą. Naukowcy zidentyfikowali kilka genetycznych wad, które mogą być bardziej powszechne u mężczyzn, którzy rozwijają raka prostaty. Ale ponad wszystko, większość ekspertów twierdzi, że powoduje wady wrodzone stosunkowo niewielkiej liczby nowotworów.

 • Styl życia. Mężczyźni, którzy jedzą dużo czerwonego mięsa lub produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu wydaje się mieć większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Istnieje niewiele dowodów, że nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jednak otyli mężczyźni częściej umierają na choroby niż mężczyźni w zdrowej wagi.

Objawy

W początkowej fazie, rak prostaty rzadko powoduje objawy. W rzeczywistości, większość mężczyzn z rozpoznaniem raka gruczołu krokowego nie ma żadnych objawów. Lekarze podejrzewają raka gruczołu krokowego, jeśli badanie krwi wykaże wysoki poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Jednakże, jeśli nowotwór rozprzestrzenia pęcherza lub dociska cewkę moczową, przewodu, za moczu z korpusu, może powodować:

 • słaby strumień moczu

 • Potrzeba często mocz

 • intensywna potrzeba oddawania moczu

 • niezdolność do oddawania moczu

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu

 • krew w moczu lub nasienia

 • erekcje, które są mniej twarde

 • spadek ilości spermy wytrysk

 • ból lub sztywność w dolnej części pleców, bioder lub ud.

W przypadku raka prostaty rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych, kości lub innych organów, mogą powodować

Diagnoza

Lekarz zapyta o objawy, historii choroby, oraz czy rak prostaty przebiega w rodzinie. Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy kiedykolwiek zdiagnozowano zapalenia lub rozszerzonej prostaty. Choroby te nie nowotworowych. Jednakże objawy tych chorób może być taki sam jak objawów raka prostaty.

Lekarz zbada cię i zrobić egzamin odbytnicę (DRE), aby poczuć prostaty. Podczas DRE, lekarz wkłada palec w rękawiczce, smarowane do odbytnicy. Lekarz może poczuć się częścią stercza poprzez ściany odbytnicy. Obrzęk, grudki, twarde plamy lub rozszerzenie może wskazywać na raka prostaty.

W większości przypadków raka prostaty wykrywa się przez badania przesiewowe dla choroby z testem PSA. PSA jest białkiem złożonym przez prostaty, które mogą być wykryte we krwi. raka prostaty może spowodować wzrost ilości PSA wyciekać prostaty do krwi.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki do leczenia przerostu gruczołu krokowego. Niektóre leki, np. prostaty Finasteryd (Proscar) i dutasterydu (Avodart), może mieć wpływ na wyniki badań PSA.

Chociaż lekarze używać PSA test do wykrywania raka prostaty, to nie daje ostatecznej diagnozy. To dlatego, że inne choroby, takie jak powiększenie gruczołu krokowego, może podnieść poziom PSA. W rzeczywistości, większość mężczyzn z łagodnie podwyższonym PSA nie mają raka prostaty. Ponadto, niektórzy ludzie z normalnym PSA faktycznie mam raka.

Ponieważ podwyższony poziom PSA może skłonić Cię do poszukiwania leczenia, co może spowodować moczowych i seksualnego skutków ubocznych, wielu lekarzy i organizacji nie jest zalecane rutynowe badania przesiewowe PSA. Zamiast tego, sugerują, że mężczyźni w wieku 50 lat i więcej rozmawiać z lekarzami na temat zagrożeń i korzyści z badań przesiewowych. Afrykańskich w Europie mężczyźni powinni porozmawiać ze swoim lekarzem na temat badań przesiewowych PSA rozpoczynającą się w wieku 40 lat.

Jeśli poziom PSA jest wysoki, lub jeśli DRE wskazuje na możliwy problem, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak biopsja prostaty. W tej procedurze, igła służy do usuwania małych kawałków tkanki z góry, środkowej i części dennych prostaty. Lekarz może również chcesz pobrać próbki tkanek od wszelkich obszarów, które odczuwane zaburzenia w DRE. Specjalista zwany patolog sprawdza się próbki tkanki dla raka pod mikroskopem.

Jeśli biopsja wskazuje raka prostaty, patolog będzie przypisać stopień Gleason do dwóch najbardziej popularnych typów komórek w guzie. Suma dwóch klasach jest Gleasona. Gleason opisuje nienormalne komórki nowotworowe wygląd w porównaniu do normalnych komórek prostaty. Wynik zapewnia szacunkowe, jak szybko rozwija się rak. Gleasona z

 • 2 do 4 oznacza niskiej jakości, raka nieagresywne

 • 5 do 7 oznacza raka klasy pośredniej

 • 8 lub więcej oznacza wysokiej, agresywny nowotwór.

Lekarz będzie również przypisać "etap" do raka. Etap opisuje zakres guza i czy nie rozprzestrzenił. Lekarze używać Gleasona i etap planowania leczenia.

Przewidywany czas trwania

Po rak prostaty rozwija się, to zazwyczaj rozwija się powoli w ciągu wielu lat. W niewielkiej liczbie mężczyzn, raka prostaty, rozwija się i rozprzestrzenia się szybko. Prawie wszystkie raka prostaty zareaguje na pewne rodzaje leczenia. W niektórych przypadkach, raka prostaty może nie być konieczne leczenie razu, jeśli w ogóle. Lekarze opracowali kryteria w celu określenia, które potrzebują leczenia raka, a które mogą być oglądane. Jeśli obserwował guza pogarsza może być leczona.

Zapobieganie

Mimo że dowody są mieszane, mężczyźni, którzy jedzą niskotłuszczową dietę bogatą w owoce i warzywa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Dawniejsze badania sugerują, że spożywanie pomidorów, które zawierają likopen, antyoksydantów, może zmniejszyć ryzyko. Ostatnie badania zakwestionowały wartość likopenu.

Niektóre leki zostały przetestowane, aby zobaczyć, czy w zapobieganiu raka prostaty. Są to finasteryd i Dutasteride, leki zazwyczaj przepisywane do powiększenia prostaty łagodny. Jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy brali finasteryd zmniejszał ich ryzyko zachorowania na raka prostaty o 25 proc. Ale również, że ryzyko agresywnego raka wzrosła w niektórych mężczyzn. Późniejsze badania okazało się, że lek nie zwiększa agresywne nowotwory. Ze względu na sprzeczne wyniki, eksperci nie zgadzają się, czy zaoferować finasteryd do mężczyzn z wyższym ryzykiem zachorowania na raka prostaty niż normalnie.

Leczenie

Raka prostaty można leczyć wiele sposobów. Ty i twój lekarz ważyć kwestie medyczne i stylu życia przed wyborem leczenia. Należą do nich

 • zakres swojej raka

 • szansa, że ​​rak rozprzestrzenił się szybko rozwijać i

 • w twoim wieku i jak długo można żyć

 • żadnych chorób zdrowotnych, które sprawiają, że zabiegi chirurgiczne lub inne bardziej ryzykowne

 • Twoja skłonność do ryzyka skutków ubocznych.

Jeśli rak jest ograniczony do gruczołu krokowego, masz kilka opcji.

Bacznej obserwacji. Przy takim podejściu nie ma leczenia, chyba że zaczynają mieć objawy. Lekarz będzie kontrolował raka w dres i testów PSA od czasu do czasu. Strategia ta jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi w podeszłym wieku, którzy są zbyt chory na promieniowanie lub chirurgii, lub które są narażone na śmierć z innej choroby medycznej stosunkowo szybko.

Nadzór aktywny. Mężczyzn, których rak prostaty nie wymaga natychmiastowego leczenia może wybrać aktywnego nadzoru. Jeśli wybierzesz to podejście, będzie następnie bardziej niż z bacznej obserwacji. Co trzy do sześciu miesięcy, trzeba będzie test PSA i badanie lekarskie. Może być także biopsję co rok lub dwa. Jeśli którykolwiek z nich wykazują zwiększoną aktywność choroby, można rozpocząć leczenie.

Radioterapia. Zabieg ten wykorzystuje promieniowanie do niszczenia komórek nowotworowych. Lekarze mogą dostarczać promieniowania na dwa sposoby. Pierwsza metoda polega na kierowaniu promieniowania do korpusu z zewnątrz ciała. Nazywa się to zewnętrzna radioterapia. Istnieje kilka typów, ale z każdym celem jest precyzyjne kierowanie prostatę i oszczędzić zdrowe tkanki.

Druga metoda polega na wprowadzenie małych granulek radioaktywne, lub nasion, do gruczołu krokowego. Lekarz może wywołać tę brachyterapii, z nasion lub implantację śródmiąższowe radioterapii. W większości przypadków, gdy nasiona są pozostawione na miejscu na stałe.

Lekarz może zalecić terapię hormonalną w celu zwiększenia skuteczności radioterapii. On lub ona może również zalecić terapię hormonalną, aby zmniejszyć prostatę przed brachyterapii.

Skutki uboczne radioterapii może zawierać

 • dysfunkcji erekcji (niemożność erekcję)

 • biegunka

 • krwawienie z odbytu i ból

 • nietrzymanie moczu (nietrzymanie moczu)

 • krwi w moczu

 • zmęczenie.

Operacja. Podczas radykalnej prostatektomii, lekarz będzie usunąć gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. (Pęcherzyki nasienne są gruczoły wydzielające płyn, który wchodzi w skład nasienia.) Lekarz może także usunąć pobliskich węzłów chłonnych miednicy. Podczas zabiegu lekarz będzie starał się robić jak najmniej szkody dla okolicznych nerwów, jak to możliwe. To może zmniejszyć efekty uboczne, takie jak zaburzenia erekcji i moczu.

Lekarz może użyć jednego z kilku technik. Na przykład, może on usunięcie prostaty przez nacięcie brzucha. Lub może on działać laparoskopowo, usunięcie prostaty i innych tkanek przez kilka maleńkich nacięć. W niektórych przypadkach lekarz może stosować robota wyposażony drobnych narzędzi chirurgicznych działają laparoskopowym.

Możliwe powikłania obejmują operacji prostaty

Szanse umiera w trakcie lub tuż po zabiegu są bardzo niskie.

Krioablacji. Zabieg ten, zwany także krioterapia, zabija komórki nowotworowe przez zamrożenie, a następnie ich rozmrożeniu. To nie jest oferowana w wielu szpitalach, więc znalezienie eksperta do przeprowadzenia postępowania w danym obszarze może być trudne. Potrzebne jest dodatkowe badanie w celu określenia wpływu długoterminowych krioablacji.

Skoncentrowane ultradźwięki wysokiej intensywności. Zabieg ten niszczy raka prostaty z wysoką energię fal dźwiękowych, które ogrzewają komórki wysokich temperaturach. Badania bieżące powinny pomóc lekarzom określić, czy procedura ta jest bezpieczna i skuteczna.

Jeśli nowotwór prostaty hodowano przez kapsułkę prostaty, ale nie rozprzestrzenił (przerzuty) do innych narządów, zwykle zaleca się Baczna lub radioterapię (z lub bez terapii hormonalnej).

Jeżeli nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy, lekarze zazwyczaj przepisać terapię hormonalną, zwany także pozbawienie androgenów terapii. Androgeny są męskie hormony płciowe, takie jak testosteron. Androgeny mogą tankować na raka prostaty. Terapia hormonalna zmniejsza testosteronu zapobiegając jądra z wytwarzania. Innym podejściem jest chirurgicznie usunąć jądra. Jednak niewielu ludzi zdecydować się na tę procedurę.

Skutki uboczne terapii hormonalnej obejmują

 • zaburzenia erekcji

 • powiększenie piersi

 • zmniejszenie popędu seksualnego

 • uderzenia gorąca

 • przyrost masy ciała

 • nudności i biegunka

 • spadek gęstości kości i tkanki mięśniowej

 • zaburzenia czynności wątroby.

Jeśli rak prostaty rozprzestrzenił się do innych narządów i nie reaguje na hormonalnej terapii, lekarze zazwyczaj zaleca chemioterapię.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli zauważy krew w moczu lub nasienia, lub jeśli oddawanie moczu jest bolesne, niewygodne, lub w jakikolwiek sposób nieprawidłowe.

Jeśli jesteś w wieku 50 lat lub starszych, należy poprosić lekarza o plusy i minusy badań przesiewowych raka prostaty. Niektórzy eksperci uważają, badania przesiewowe z PSA i dres ratuje życie, ponieważ nowotwór może być wykryta wcześnie. Inni mówią, że badania przesiewowe powoduje więcej szkody niż pożytku. To dlatego, że niektórzy ludzie będą cierpieć skutki uboczne z leczenia nie mogą być potrzebne. Lekarz może pomóc podjąć decyzję, czy badania przesiewowe ma sens dla Ciebie.

Jeśli zdecydujesz się ekranowany, lekarz prawdopodobnie będzie zrobić badanie prostaty i sprawdzić poziom PSA raz na rok lub dwa lata, począwszy od 50 roku życia. Jeśli rak prostaty przebiega w rodzinie, lub jeśli jesteś Afryki Europejskiej, badania przesiewowe mogą rozpocząć w wieku 40 lat.

Rokowanie

Rokowanie zwykle jest doskonała. Prawie wszyscy mężczyźni z rozpoznaniem zlokalizowanego raka przetrwać co najmniej pięć lat. Ponad trzy czwarte wszystkich mężczyzn z rozpoznaną chorobą żyje co najmniej 15 lat. W rzeczywistości, wiele więcej ludzi umiera z innych przyczyn, podczas gdy raka prostaty niż umiera wskutek raka.

Dodatkowe informacje

National Cancer Institute (NCI)
US National Institutes of Health
Zapytania publiczne Biuro
6116 wykonawczy Blvd.
Pokój 3036A
Bethesda, MD 20892-8322
Numer bezpłatny: 1-800-422-6237
TTY: 1-800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

Europejskie społeczeństwo raka (ACS)
1599 Clifton Road, NE
Atlanta, GA 30329-4251
Numer bezpłatny: 1-800-227-2345
http://www.cancer.org/

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne
1000 Corporate Blvd.
Baltimore, MD 21090
Telefon: 410-689-3700
Numer bezpłatny: 1-866-746-4282
Fax: 410-689-3800
http://www.urologyhealth.org/