Cambler

Test PSA

Test specyficzny antygen (PSA) prostaty jest badanie krwi. To pomaga wykluczyć raka prostaty. PSA jest substancją w nasieniu. Jest wykonana przez prostatę. To normalne, że niektóre PSA wyciek z gruczołu krokowego do krwi. Ale bardziej niż normalny poziomu PSA czasem dostaje się do krwi. PSA pomiaru poziomu PSA we krwi. Jeśli test wykazuje wyższe niż normalne poziomy PSA we krwi, inne badania są potrzebne, aby pomóc znaleźć przyczynę.

Możliwe przyczyny zwiększonego stężenia PSA

Problemy z prostatą mogą powodować dodatkowe PSA, aby wejść do krwi. Jednym z nich jest rak prostaty. Ale problemy mogą również łagodne podniesienie poziomu PSA. Należą do nich zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) oraz zakażeń BPH (łagodnego powiększenia prostaty). O masażu prostaty lub biopsję prostaty może również podnieść PSA we krwi.

Dlaczego warto zrobić badanie PSA

PSA test można przeprowadzić w ramach rutynowych badań przesiewowych, aby sprawdzić raka prostaty u starszych mężczyzn. Przesiewowych często zaczynają się w wieku 50 lat. Lub może to zrobić wcześniej, jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Test PSA może być również wykonane, jeśli problem zostanie znaleziony podczas rutynowej egzamin prostaty. I może to zrobić, jeśli masz objawy, które sugerują, że masz problem prostaty. Objawy te mogą obejmować konieczności częściej oddawać mocz (szczególnie w nocy) lub uczucie ochotę częściej mocz. Mogą również obejmować konieczności szczep przy oddawaniu moczu, krew w moczu lub ból.

Jak odbywa się badanie PSA

Jeśli lekarz zaleca badanie PSA, rutynowe badanie prostaty prawdopodobnie zostały wykonane w pierwszej kolejności. Wtedy będziesz wysłany mieć krew pobierana jest do badania PSA. Badanie jest wykonywane na stanowisku rysunku krwi. To może być w gabinecie lekarskim. Lub może być w laboratorium, kliniki lub szpitala. Krew pobierana jest z twojej ręki i wysyłane do laboratorium do oceny.

Pierwsze wyniki

Czas potrzebny, aby uzyskać wyniki badań waha. Zapytaj lekarza, kiedy można spodziewać się wyników. Gdy wyniki wrócić, ty i twój lekarz dyskusji, co one oznaczają. Prawidłowy zakres dla PSA zależy od szeregu czynników. Należą do nich swój wiek i rozmiar swojej prostaty. Obejmują one również swoje czynniki ryzyka raka, objawy i wyniki wszystkich badań PSA miałeś. Wszystkie te rzeczy są brane pod uwagę, gdy twoje numery testy PSA są analizowane.

Dla Twojego zdrowia

Nawet jeśli poziom PSA jest normalne, może trzeba jeszcze regularne egzaminy prostaty. Jeśli jesteś Europy lub Afryki mają historię rodziny raka prostaty, lekarz może zalecić badania PSA według wieku 40-45.