Cambler

Cyfrowy egzamin odbytnicy

Co to jest?

Badanie palpacyjne jest fizyczne badanie odbytnicy, ostatnie kilka centymetrów jelita, tuż nad odbytem. Lekarz używa rękawiczce i smarować palcem, by sprawdzić nieprawidłowości odbytu i odbytnicy. To trwa około jednej do dwóch minut, a mimo to może powodować łagodne dolegliwości, nie powinny być bolesne.

Przez uczucie poprzez ściany odbytnicy, lekarz może zbadać powierzchnię gruczołu krokowego u mężczyzn, a niektóre z narządów rodnych u kobiet.

Co to jest wykorzystywane do

Lekarze używać cyfrowego odbytnicy egzamin do oceny niektórych objawów u mężczyzn i kobiet. Zazwyczaj są to objawy wpływające na układ trawienny, genitaliów i układu moczowego. Na przykład, lekarz może zrobić egzamin, by sprawdzić prostatę w człowieka, który skarży się na częste oddawanie moczu, lub do zbadania narządów miednicy u kobiet z głębokim bólem brzucha. Chociaż badanie może wykryć niektóre zaburzenia ginekologiczne u kobiet, pochwy (miednicy), egzamin może być nadal konieczne.

Podczas egzaminu odbytu, lekarz może także uzyskać niewielką próbkę kału do badania krwawienie z żołądka lub jelit. Jednak badania na ukrytą krew w stolcu jako część egzaminu odbytnicę może nie być tak wiarygodne jak badania próbek kału uzyskanych podczas wypróżnień w domu.

Egzamin jest również stosowany jako test przesiewowy dla niektórych nowotworów. U mężczyzn i kobiet, egzamin może wykryć polipy lub nowotwory, które rozwijają się w ciągu ostatnich kilku centymetrów jelita grubego. Jednakże, lekarz prawdopodobnie zaleci dodatkowe badanie przesiewowe raka jelita grubego, takie jak kolonoskopia, sigmoidoskopia lub test na krew utajoną w kale.

U mężczyzn często odbytnicy egzamin jest używany do badań przesiewowych w raku gruczołu krokowego w połączeniu z badaniem krwi dla antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Istnieją pewne kontrowersje na temat badań przesiewowych dla tego typu raka, więc należy omówić to z lekarzem prowadzącym badanie.

Przygotowanie

Nie ma specjalnego przygotowania do badania odbytu.

Jak to się robi

Trzeba będzie usunąć lub ciągnąć w dół ubrania od pasa w dół, a następnie położyć na boku na egzamin tabeli z kolan zatrzymał się w kierunku klatki piersiowej. Mężczyźni mogą mieć ten egzamin przeprowadza się w pozycji stojącej przez pochylając się nad stołem do egzaminu. Kobiety mające egzamin miednicy mogą być badane podczas gdy w strzemionach.

Lekarz będzie wstawić rękawiczce i smarować palec do odbytu. To często pomaga wywierać presję, jakby jesteś w ruchu jelit. Lekarz czuć ścianę odbytnicy, sprawdzanie nietypowych brył, obrzęki lub tkliwość. U mężczyzn, lekarz poczuje prostaty przez ścianę odbytnicy i sprawdzić podejrzanych guzków, a także dla wielkości nieprawidłowości w gruczole lub kształt. U kobiet, lekarz może zbadać odbytnicy i pochwy jednocześnie lub osobno.

Uzupełnienie

Lekarz powinien być w stanie powiedzieć, wyniki egzaminu przed wyjazdem. Jeśli twój egzamin nie jest normalne, lekarz może zorganizować kolejne badania.

Ryzyko

Egzamin jest rutynowe badanie, które jest bezpieczne i powoduje niewielki dyskomfort.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent odczuwa ból w odbycie lub jamie brzusznej po egzaminie lub gdy zauważysz krwawienie z odbytu.

Dodatkowe informacje

Narodowy clearinghouse informacje choroby układu pokarmowego
2. Informacje Way
Bethesda, MD 20892-3570
Numer bezpłatny: (800) 891-5389
Telefon: (301) 654-3810
Fax: (301) 907-8906
http://www.niddk.nih.gov/health/digest/nddic.htm

Narodowa Koalicja raka prostaty
1154 15th St NW
Washington, DC 20005
Telefon: (202) 463-9455
http://www.4npcc.org/