Cambler

Cystografia

(Cystourethrography, mikcji cystografia, mikcji Cystourethrography, VCUG)

Przegląd procedury

Co to jest cystografia?

Cystografia jest procedura diagnostyczna, która wykorzystuje promienie rentgenowskie do badania pęcherza moczowego. Jeszcze zdjęcia rentgenowskie lub fluoroskopii (badanie ruchu ciała struktury-podobnych do-ray filmu "X"), mogą być używane.

Podczas cystografia barwniki kontrastujące wtryskuje się do pęcherza. Kontrast odnosi się do substancji, wprowadzanego do organizmu, który powoduje konkretnego narządu lub tkanki badaną być wyraźniej widoczne. Rentgenowskie są wykonane z pęcherza i fluoroskopii może być wykorzystywane do badania opróżnianie pęcherza podczas gdy osoba mocz (mikcji cystografia). Cystografia może wskazać, jak opróżniania pęcherza podczas oddawania moczu i czy mocz cofa się do nerek (odpływ pęcherzowo refluksu).

Co to są zdjęcia rentgenowskie?

Rentgenowskie używać niewidzialne promienie elektromagnetyczne produkować obrazy wewnętrznych tkanek, kości i narządy na film. Rentgenowskie wykonane są przy użyciu zewnętrznego promieniowania do wytwarzania obrazów ciała, jej narządów i innych struktur wewnętrznych w celach diagnostycznych. Rentgenowskie przechodzą przez struktury ciała na specjalnie traktowane płytki (podobne do filmu z kamery) i "negatywne" obraz jest typu (bardziej solidny struktura jest, bielsze wydaje się na filmie).

W fluoroskopii ciągłej wiązki promieniowania rentgenowskiego przepuszcza się przez część korpusu są badane i przekazywane do odbiornika TV tak, że podobny do części ciała, a jej ruch widać w szczegółach.

Inne związane z tym procedury, które mogą być stosowane do diagnozowania problemów z pęcherzem m.in. nerek, moczowodów i pęcherza moczowego (KUB) promieniowania rentgenowskiego, CT (tomografia komputerowa), skanowanie nerek, skanowania nerek, angiogramie nerek, USG nerek, wsteczny cystografia, pyelogram (dożylnie, antegrade i wsteczny), cystoskopia, cystometria i uroflowmetry. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Części układu moczowego i ich funkcje

Ilustracja anatomią układu moczowego, widok z przodu

 • Dwie nerki. Para fioletowo-brązowy narządów położonych poniżej żeber w kierunku środku pleców. Ich funkcją jest usuwanie ciekłych odpadów ze krwi w postaci moczu, utrzymując stałą równowagi soli i innych substancji we krwi. Nerki usuwania mocznika z krwi przez maleńkie jednostek filtrujących zwanych nefronów. Każdy nefronu składa się z piłką utworzone z małych naczyń włosowatych, zwanych glomerulus i małą rurkę zwaną kanalików nerkowych. Mocznika, wraz z wodą i innymi substancjami odpadów stanowi mocz, jak przechodzi przez nefronów dół kanalikach nerkowych nerki.

 • Dwa moczowody. Te wąskie rurki nosić moczu z nerki do pęcherza. Mięśnie w ścianach moczowodu nieustannie dokręcić i zrelaksować zmuszając moczu w dół, z dala od nerek. Jeżeli mocz cofa się, lub może stać, zakażenia nerek może rozwinąć.

 • Pęcherza. Pęcherza kształt trójkątny, wydrążony narządów znajduje się w dolnej części brzucha. Jest utrzymywany w miejscu przez więzadła, które są dołączone do innych narządów i kości miednicy. Ściany pęcherza za zrelaksować i rozwijać do przechowywania moczu, a umowa i spłaszczyć do opróżnienia moczu przez cewkę moczową. Typowy zdrowych dorosłych pęcherz może pomieścić do dwóch filiżanek moczu przez dwa do pięciu godzin.

 • Dwa mięśnie zwieracza. Te okrągłe mięśnie pomagają utrzymać moczu z przecieka przez zamknięcie mocno jak gumką wokół otworu pęcherza.

 • Nerwy w pęcherzu. Nerwy ostrzec osoby, kiedy jest czas na mocz, lub opróżnić pęcherz.

 • Cewkę moczową. Rurka ta umożliwia moczu przechodzić na zewnątrz korpusu.

Przyczyny postępowania

Cystografia mogą być wykonywane do oceny przyczyny krwiomocz (krew w moczu), nawracające zakażenia układu moczowego (ZUM), lub do oceny układu moczowego, kiedy nastąpił uraz pęcherza. Cystografia mogą być również wykorzystane do oceny problemów z opróżnianiem pęcherza i nietrzymania moczu.

Przeszkód i zwężenia (zwężenia) moczowodów lub cewki moczowej może być oceniana przez cystografia. Cystografia może być stosowany do oceny rozszerzenia gruczołu krokowego.

Cystografia może być wykonywane przed i / lub po niektórych operacjach kręgosłupa w celu oceny ewentualnych problemów z nerwów, prowadząc do pęcherza od kręgosłupa. Może być ona przeprowadzana także następujące uraz ocenić rozdarcia ścianki pęcherza.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić cystografia.

Ryzyko związane z procedurą

Możesz poprosić lekarza o ilość promieniowania stosowanego w trakcie postępowania i zagrożeń związanych z danej sytuacji. To dobry pomysł, aby zachować zapis swojej przeszłości narażenia na promieniowanie, takich jak poprzednie skanowanie i inne rodzaje promieniowania X, tak aby można było poinformować lekarza. Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie może być związana z łączną liczbę badań rentgenowskich i / lub terapii w długim okresie czasu.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza. Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych.

Pacjenci, którzy są uczuleni na lub wrażliwych na leki, barwniki kontrast znieczuleniu miejscowym, jodu, lub lateks należy poinformować lekarza.

Pacjenci z niewydolnością nerek lub innymi zaburzeniami czynności nerek powinni powiadomić lekarza.

Zapalenie pęcherza może pojawić się w wyniku wprowadzenia cewnika do pęcherza procedurą. Włożenie cewnika do pęcherza moczowego może również powodować krwawienia lub krwiomocz.

Przypadki, w których cystografia jest przeciwwskazane obejmują, ale nie są ograniczone do:

 • Niedawna operacja pęcherza

 • Blokowanie tej cewki, uszkodzenia lub rozerwania cewki

 • Ostrej fazy zakażenia dróg moczowych

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Niektóre czynniki lub choroby mogą zakłócać wyniki testu. Mogą one obejmować, ale nie są ograniczone do:

 • Gazów lub stolca w jelitach

 • Niezdolność do utrzymania stałego strumienia przy oddawaniu moczu

 • Baru w jelitach z niedawnym baru lewatywa

Przed zabiegiem:

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Możesz zostać poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Lekarz daje szczegółowe instrukcje dotyczące u źródła pokarmu i płynów przed badaniem. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy jeść po północy w nocy przed zabiegiem i picie tylko czystych płynów dziennie procedury. Możesz być poinstruowani, aby dzień przed i dzień procedury pić dodatkowe jasne płynów

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Powiadomić o tym lekarza, jeśli kiedykolwiek miał reakcję na dowolny barwnik kontrastowy, lub jeśli pacjent ma uczulenie na jod.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które bierzesz.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Możesz być poinstruowani, żeby przyjąć środek przeczyszczający noc przed zabiegiem. Alternatywnie, można mieć lewatywę lub katharsis (leków do wywoływania wypróżnienia) leki rano procedury.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Procedura cystografia mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie cystografia następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Jeśli jesteś proszony, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Zostaniesz poproszony opróżnienia pęcherza przed zabiegiem.

 4. Będziesz leżeć na plecach na stole rentgenowskim.

 5. Cewnik zostanie wprowadzony do pęcherza przez wstrzyknięcie barwnika kontrastowego do pęcherza.

 6. Nerek, moczowodu i pęcherza moczowego (KUB) X-ray zostaną podjęte w celu sprawdzenia, czy układ moczowy jest widoczny. Z pacjentów płci męskiej, ołów tarcza zostanie umieszczony na jądrach do ochrony gonad od promieni rentgenowskich.

 7. Barwnik kontrastowy będzie wtryskiwany do pęcherza poprzez cewnik. Po barwnika jest wtryskiwany, rurki cewnika zostanie zamocowany w celu zapobieżenia odprowadzanie barwnika z pęcherza moczowego.

 8. Rentgenowskie będzie wykonane podczas barwnika jest wtryskiwany i potem. Możesz zostać poproszony, aby zmienić pozycję na różnych poglądów RTG układu moczowego.

 9. Jeśli cystografia mikcji jest wymagane, cewnik zostanie usunięta i będziesz proszony o mocz. RTG lub fluoroskopii filmy zostaną podjęte podczas oddawania moczu. Jeśli nie jesteś w stanie oddać mocz podczas leżenia, można pozwolić, aby usiąść lub stanąć.

 10. Jeśli cystografia mikcji nie jest przeprowadzane, cewnik jest usuwany, gdy wszystkie wymagane wywołania rentgenowskich zostało wykonane.

Po zabiegu

Nie ma specjalnego typu opieki wymaga po cystografia. Można wznowić zwykłej diety i aktywności, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Należy pić dodatkowych płynów za dzień lub dwa po zabiegu, aby pomóc wyeliminować barwnika kontrast z systemu i zapobiec infekcji pęcherza moczowego.

Mogą wystąpić łagodny ból przy oddawaniu moczu lub zawiadomienia różowe zabarwienie moczu na dzień lub dwa po zabiegu. Jest to należy spodziewać się po włożeniu cewnika do pęcherza. Jednakże, jeśli ból wzrasta lub utrzymuje dłużej niż dwa dni, powiadomić o tym lekarza.

Ponadto, należy o tym powiadomić lekarza zgłaszać dowolną z następujących czynności:

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne

National Cancer Institute

Krajowe instytuty cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek

National Institutes of Health (NIH)

Narodowa Fundacja nerki

National Library of Medicine