Cambler

Leki, które zwiększają ryzyko osteoporozy

Pytanie:

Biorę kwas blocker Nexium i oczekują, że będę musiał wziąć go w nieskończoność. Czy to zwiększyć moje ryzyko osteoporozy? Czy są inne leki, które zwiększają ryzyko osteoporozy?

Odpowiedź:

Nie jest jasne, czy długotrwałe stosowanie esomeprazolu (Nexium) zwiększy ryzyko osteoporozy.

Niektóre badania odwołują się leki z tej samej rodziny, jak ezomeprazol (tzw. inhibitory pompy protonowej lub IPP) z osteoporozą. Jednakże badania te nie okazały się przyczyny i skutku. Wydaje się, że ludzie, którzy biorą PPI są bardziej narażone na osteoporozę niż osoby, które nie biorą ich. Ale PPI nie może być winien.

Na przykład, wiele osób skarży się, że suplementy wapnia spowodować rozstrój żołądka. Ludzie, którzy się rozstrój żołądka może uniknąć wapnia i wziąć IPP zamiast. (To dlatego, że PPI leczeniu wrzodów i zgagi.) Więc ludzie przyjmujący IPP mogą mieć więcej osteoporozę, ponieważ mają niski wapń, nie dlatego, że korzystać z IPP.

Inne leki są silniej związane z osteoporozą niż esomeprazolem, w tym:

  • Kortykosteroidy, takie jak prednizon

  • Leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenytoina (Dilantin), karbamazepina (Tegretol) i fenobarbital

  • Nadmierne hormonów tarczycy

  • Heparyna (cieńsza krwi)

Porozmawiaj z lekarzem o tym, dlaczego biorą ezomeprazol i czy trzeba zachować biorąc go. Jeśli obawiasz się o osteoporozie, należy porozmawiać z lekarzem o sprawdzeniu gęstość kości.

Istnieje wiele leków, takie jak alendronian (Fosamax), risedronian i (Actonel), które mogą pomóc w zachowaniu masy kostnej. To może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy i złamań kości.