Cambler

Opryszczka: wspólna skarga

Nawet jeśli nie dostaniesz opryszczkę, prawdopodobnie znasz kogoś, kto nie. Około 50 do 80 procent ludzi zakażonych wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV1), wirus najczęściej powoduje ich. Wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem, który wywołuje opryszczkę narządów płciowych, wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV2).

Jak owrzodzenia rozprzestrzenianie

Większość ludzi, którzy się opryszczkę zarażono HSV1 przed 20 rokiem życia, zwykle całując kogoś z wirusem, według Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Możliwe jest również, aby zacząć rany po użyciu nic z zakażonej śliny na nim, takich jak maszynki do golenia, ręcznik lub sztućców. Czasami możesz być narażony na kontakt z wirusem, nawet jeśli ktoś nie ma aktywnego ból zimno.

Chociaż opryszczki HSV 1 różni się od tej, która prowadzi do opryszczki narządów płciowych, to nadal może być rozłożone do genitaliów i HSV2 może zostać rozłożona na ustach. Jeśli dotkniesz opryszczkę, a następnie pocierać oczu, wirus może rozprzestrzeniać się na twoich oczach. Może to spowodować zakażenie powiek, spojówki (biała oczu) i rogówki. Nieleczone zmiany na rogówce może prowadzić do bliznowacenia rogówki, z zaburzeniami widzenia lub ślepota.

Objawy

Około 10 procent osób zakażonych HSV1 rozwijać swój pierwszy opryszczki w ciągu jednego do dwóch tygodni po ekspozycji, NIAID mówi. Po raz pierwszy infekcje często towarzyszy gorączka, objawy grypopodobne i złe samopoczucie. Bólem lub blister, zwykle rozwija się dziąseł, warg lub twarzy, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Zmiany na wargach są nazywane opryszczka lub gorączka pęcherze. Na korpusie, są one zazwyczaj określane jako opryszczka Gladiatorum (z powodu tej choroby jest często postrzegane w zapaśników) na narządach płciowych są nazywane opryszczka narządów płciowych. Chociaż mogą być bardzo bolesne, owrzodzenia odejść w ciągu około dwóch tygodni, nawet bez leczenia. Po leczy opryszczki, wirus pozostaje w komórkach nerwowych. Miesiączki, światło słoneczne, stres czy gorączka może wywołać nowe wrzody. Ale czasami pojawiają się bez wyraźnego powodu.

Możesz być w stanie powiedzieć, kiedy ból jest się pojawić. Możesz czuć mrowienie, swędzenie lub wrażliwość skóry. Możesz mieć niewielki obrzęk, zaczerwienienie lub łagodną gorączkę, też.

Zapobieganie

Poniższe porady z NIAID, aby chronić się przed zakażeniem przez HSV1:

  • Nie całować i być intymne z każdego, kto ma lub czuje ból pochodzący od jednego.

  • Regularnie myj ręce.

  • Unikaj dzielenia Sztućce, napoje, szminki, szczoteczki do zębów lub maszynki do golenia.

  • Używać gorącej wody do mycia przedmioty używane przez kogoś, kto dostaje opryszczkę.

Jeśli już dostać opryszczki, spróbuj tych porad, aby zapobiec flare-ups:

  • Zwrócić się z lekarzem na temat doustnego leków antywirusowych. Biorąc to na pierwszy znak ból (gdy powierzchnia zaczyna mrowienie) może zapobiec pojawianiu się ból, a także przyspieszyć gojenie. Leki przeciwwirusowe zawiera acyklowiru (zarówno ustnej, jak i kremu), valacyclovir (doustnie) i pencyklowir (Cream).

  • Spróbuj medytacji, techniki relaksacyjne i ćwiczenia fizyczne w celu łagodzenia stresu.

  • Jeść więcej ziemniaków, nabiału i drobiu. Są one bogate w lizynę, które mogą zmniejszyć częstotliwość opryszczka.

  • Stosować balsam do ust z SPF co najmniej 15.

  • Spróbuj over-the-counter krem. Osoby z dokozanolem może pomóc w walce z wirusem. Paraliżujący maści mogą pomóc złagodzić ból, swędzenie i pieczenie. Balsam do ust może zmniejszyć pękanie więc ból leczy się szybciej.

  • Użyj fajne kompres złagodzić ból. Po ból formy, nie ściskać, szczypać lub odebrać go. Może opóźnić gojenie.