Cambler

Opryszczka narządów płciowych Test

Pytanie:

Jak można przetestować dla opryszczka narządów płciowych?

Odpowiedź:

Można sprawdzać przez pobieranie wymazu opryszczki narządów płciowych na wrzód i badanie jej w laboratorium lub badając przeciwciała we krwi.

Opryszczka narządów płciowych spowodowane wirusem Herpes simplex (HSV). Istnieją dwa typy, HSV-1 i HSV-2. HSV-1 częściej powoduje infekcje jamy ustnej (opryszczka) i HSV-2 częściej powoduje opryszczkę narządów płciowych. Jednakże, opryszczka narządów płciowych z HSV-1 staje się coraz bardziej powszechne.

Ludzie, którzy nigdy nie mieli ustne zakażenia HSV-1, HSV-można dostać 1 opryszczki narządów płciowych poprzez seks oralny z kimś, kto ma ustną zakażenia HSV-1. Transmisja opryszczka od jednej osoby do drugiej następuje szybko w nowych związkach. Jedno z badań wykazało, że zajęło 3,5 miesięcy, średnio, dla niezakażonych partnerów dostać opryszczki narządów płciowych.

Około 20% aktywnych seksualnie osób zostało zakażonych opryszczki narządów płciowych. Większość z nich nie wie, że zostały zarażone, ponieważ nie mają wrzodów. Ale nawet bez objawów, mogą zarazić się do swoich partnerów seksualnych. Około jedna trzecia ludzi, którzy stają się zakażone opryszczka narządów płciowych rozwijać bolesne owrzodzenia, które pojawiają się i znikają w czasie. Ludzie, którzy mieli ustne zakażenia HSV-1, które zaraziły się z narządów płciowych HSV-2 są mniej prawdopodobne, aby dostać wrzodów.

Jeśli masz owrzodzenie narządów płciowych, lekarz może to wymaz i wysłać próbkę do laboratorium. To badania na HSV-1 lub HSV-2 w hodowli wirusowej, reakcji łańcuchowej polimerazy, lub bezpośrednie badania fluorescencyjnych przeciwciał.

Można również powiedzieć, czy jesteś zarażony wirusem opryszczki poprzez badania krwi. Przeciwciała rozwijać w ciągu kilku tygodni po osoba staje się zarazić wirusem opryszczki, a oni utrzymują się do końca życia. Badanie krwi rozróżnia HSV-1 i HSV-2. Obecność przeciwciał HSV-2 potwierdza zakażenia narządów płciowych, ale HSV-1, przeciwciała mogą być spowodowane albo infekcji narządów płciowych lub infekcji jamy ustnej.

W tym czasie, rutynowe badania na obecność przeciwciał HSV nie jest to zalecane. Decyzja robić żadnych badań dla HSV zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby.