Cambler

Dla nastolatków: zrozumienie opryszczki

Opryszczka jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD), która powoduje bolesne ognisk pęcherze i rany. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażonym obszarze, zwykle ból w narządach płciowych lub ustach. Herpes może również rozprzestrzeniać się nawet wtedy, gdy nie są widoczne owrzodzenia. Nie ma lekarstwa na opryszczkę. Ale leczenie może pomóc rzadziej ogniska zdarzyć i być mniej surowe.

Na co zwrócić uwagę

Wybuch może się zdarzyć kilka dni lub tygodni po stosunku. Niektórzy ludzie mają tylko jeden wybuch w życiu. Inni mają kilka ognisk roku.

  • Wybuch zaczyna się pęcherze na penisa, lub w okolicach pochwy, jamy ustnej lub odbytnicy.

  • Po kilku dniach pęcherze pękają i pozostawić bolesne rany. Mogą one trwać kilka dni lub tygodni, aby uzdrawiać.

  • Pierwszy wybuch jest często najgorzej. Później są również bolesne ogniska, ale zwykle goją się szybciej.

Leczenie

Leki mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość ogniska zdarzyć. Mogą one również zmniejszyć ból. Pomóż rany goją się szybciej, utrzymując je czyste i suche. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, nie uprawiać seksu podczas wybuchu. Należy także unikać seksu oralnego jeśli masz opryszczkę. Opryszczka to kolejna forma wirusa opryszczki (Herpes ustna). Opryszczka jamy ustnej mogą być przekazywane z ust do genitaliów.

Jeśli nie jest traktowana

Opryszczka nie jest śmiertelna. Ale ma ryzyka:

  • Mając opryszczka zwiększa szansę złapania HIV (wirus wywołujący AIDS). Wrzody opryszczki ułatwić HIV wirus być przekazywane podczas seksu.

  • Jeśli kobieta ma wybuch w czasie ciąży, opryszczka może być przeniesiony na dziecko w chwili urodzenia.

Nie całować i uprawiać seks, jeśli ty lub twój partner ma ból opryszczki. I używać lateksowej prezerwatywy za każdym razem masz płeć, nawet między wybuchami.