Cambler

W skrócie: "bez kości " kalkulator może pomóc przewidzieć ryzyko złamania biodra

Nowy kalkulator ryzyka opracowany przez naukowców z kobiet zdrowie Initiative (WHI) ocenia kobiety ryzyko złamania biodra w ciągu najbliższych pięciu lat. I czyni to bez uwzględniania gęstości kości.

Gęstość kości, mierzona absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego (DEXA), jest nadal jednym z najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka kobiety z osteoporozy i złamań szyjki kości udowej. Ale chodzi o coś więcej niż hip ryzyka złamań gęstości kości. WHI kalkulator ryzyka - w formie ankiety on-line - wskazuje 11 czynników, które wzięte razem, mogą przewidzieć złamań szyjki kości udowej dokładniej niż gęstość kości sam.

Znaczenie tych czynników ryzyka pojawiły się w 1990 z wielu badań - zwłaszcza francuski EPIDOS (Epidémiologie de l'Osteoporose) badania i, w Europie, badania złamań osteoporotycznych (SOF). Epidos zawiera około 7600 kobiet w wieku 75 i więcej, i SOF udział prawie 8000 kobiet powyżej 65 roku życia. W każdym badaniu, kobiety przeszedł badania DEXA i badania fizykalnego oraz przeprowadzono wywiady na temat ich stylu życia. W obu badaniach stwierdzono, że mniej niż połowa kobiet, które złamał biodro miał skany Dexa sugerujące osteoporozę.

W odpowiedzi, naukowcy z Europy, która stworzyła indeks złamania na podstawie sześciu czynników ryzyka, oprócz niskiej gęstości kości, które zostały zidentyfikowane w SOF - Age, złamań po menopauzie, złamania matki biodrowego, niska waga, palenie, i opierając się na czyjeś ramiona, aby wydostać się z krzesła. Indeks był testowany na kobietach w nauce EPIDOS i znalazł się przewidzieć złamania szyjki kości udowej, nawet gdy gęstość kości nie została uwzględniona.

Zainspirowany tych wyników WHI badacze opracowali bardziej kompleksowy wskaźnik oparty na danych z prawie 94.000 kobiet w ich badaniu obserwacyjnym. Są dopracowane niektóre ze znanych czynników ryzyka i dodano nowe, w tym cukrzyca, brak aktywności, a stosowanie kortykosteroidów. Kalkulator oparty na tej rozszerzonej listy był testowany na 68.000 kobiet w badaniach klinicznych WHI i zostały opublikowane w czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Medycznego (28 listopada 2007). Jest on dostępny na stronie internetowej http://hipcalculator.fhcrc.org.

WHI badacze podkreślają, że kalkulator nie został zbadany w populacji ogólnej. Ani nie jest przeznaczone, aby pomóc kobietom w podejmowaniu decyzji o podjęciu gęstości kości krzykaczy jak bisfosfoniany (Fosamax, Boniva, ACTONEL Zometa), raloksyfen (Evista) lub parathormonu (Forteo). Kalkulator będzie prawdopodobnie najbardziej użyteczny dla kobiet z prawidłową gęstością kości, którzy chcą dodatkowy sposób ocenić ich ryzyko złamania biodra. Jest to także dobry sposób, aby zobaczyć wpływ zmian w stylu życia, takich jak podjęcie ćwiczeń lub rezygnację papierosy.