Cambler

USG nerek

(Nerek USG, USG nerek, nerek Echography)

Przegląd procedury

Co to jest USG nerek?

Nerki ultradźwięków jest nieinwazyjny (skóra nie jest przebijana) procedury stosowane do oceny rozmiaru, kształtu i położenia w nerkach. Technologia ultradźwięki umożliwia szybką wizualizację nerek i konstrukcji związanych z zewnątrz ciała. Ultradźwięki mogą być również wykorzystane do oceny przepływu krwi przez nerki.

Nerek USG wykorzystuje handheld sondę o nazwie Przetwornik że wysyła ultradźwiękowe fale dźwiękowe o częstotliwości zbyt duży, aby być wysłuchanym. Kiedy przetwornik jest umieszczany na brzuchu w pewnych miejscach i pod różnymi kątami, fale ultradźwiękowe oddalają się przez skórę i inne tkanki ciała do narządów i struktur jamy brzusznej. Fale dźwiękowe odbijają narządów, takich jak echa i powrót do przetwornika. Czujnik odbiera odbite fale, które są następnie przekształcane w przypadku obrazu elektronicznego narządów.

Różne typy tkanki ciała wpływa na szybkość, przy której fale dźwiękowe podróży. Dźwięk przemieszcza się najszybciej przez tkankę kostną, a porusza się najwolniej w powietrzu. Szybkość, z których fale dźwiękowe są zwrócone do przetwornika, jak również sposób wiele powraca fali akustycznej jest tłumaczony przez przetwornik jak różne rodzaje tkanek.

Przed zabiegiem, klarowny żel na bazie wody stosuje się na skórę w celu umożliwienia płynnego przemieszczania przetwornika ponad skórą oraz usunięcia powietrza pomiędzy skórą i przetwornika.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego sposobu techniki ultradźwiękowej w czasie procedury ultradźwiękowego, przepływ krwi w nerkach może być oceniona. Przetwornik ultradźwiękowy może oceny przepływu krwi zawiera czujnik Dopplera. Czujnik Dopplera w przetworniku oblicza prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniu, przez co fale dźwiękowe słyszalne. Poziom głośności dźwięku fal dźwiękowych oznacza szybkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Brak lub omdlenia z tych dźwięków może wskazywać na niedrożność przepływu krwi.

USG może być bezpiecznie stosowany w okresie ciąży lub w obecności alergii na barwniki kontrastujące, ponieważ nie stosuje się promieniowania lub kontrast barwniki.

Inne związane z tym procedury, które mogą być wykonywane w celu oceny obejmować nerki, nerki i pęcherza moczowego moczowody (KUB) promieniowania rentgenowskiego, tomografii komputerowej (TK), nerek, skanowania nerek, antegrade pyelogram, Pielografia (IVP) i nerek angiografii. Proszę zobaczyć te procedury, aby uzyskać więcej informacji.

Jak nerki pracują?

Ilustracja anatomii nerki

Ciało wykonuje składników odżywczych z pożywienia i zamienia je na energię. Po ciało podjęło żywności, że musi, odpady pozostają w jelitach i we krwi.

Nerki i układu moczowego utrzymania środków chemicznych, takich jak potas i sód, oraz wody w równowadze i usuwania takich odpadów, zwana mocznika z krwi. Mocznik jest produkowany, gdy pokarmy zawierające białka, takich jak mięso, drób, warzywa i niektóre, są rozkładane w organizmie. Mocznika prowadzi się w krwiobiegu nerki.

Dwie nerki, parę narządów brązowy, fioletowo-znajdują się poniżej żeber w kierunku środku pleców. Ich funkcja polega na:

 • Usunąć odpady cieczy z krwi, w postaci moczu

 • Utrzymać stałą równowagę soli i innych substancji we krwi

 • Produkować erytropoetynę, hormon, który wspomaga tworzenie czerwonych krwinek

 • Reguluje ciśnienie krwi

Nerki usuwania mocznika z krwi przez maleńkie jednostek filtrujących zwanych nefronów. Każdy nefronu składa się z piłką utworzone z małych naczyń włosowatych, zwanych glomerulus i małą rurkę zwaną kanalików nerkowych.

Mocznika, wraz z wodą i innymi substancjami odpadów stanowi mocz, jak przechodzi przez nefronów dół kanalikach nerkowych nerki.

Przyczyny postępowania

Nerki ultradźwięki można stosować do oceny rozmiaru, położenia i kształtu nerek i struktur pokrewnych, takim jak moczowodów i pęcherza moczowego. USG można wykryć torbiele, guzy, ropnie, przeszkody, gromadzenie płynów i zakażenia w obrębie lub w okolicy nerek. Kamieni (kamienie), nerek i moczowodów może być wykryte za pomocą ultradźwięków.

USG nerek może być wykonane, aby pomóc w umieszczeniu igieł stosowanych do biopsji (uzyskanie próbki tkanki), nerki, aby spuścić płyn z torbieli lub ropnia, lub umieścić rurę drenażową. Procedura ta może być również używana do określenia przepływu krwi w nerkach przez tętnice i żyły nerkowej.

USG nerek mogą być stosowane po przeszczepie nerek oceniać przeszczepionej nerki.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić USG nerek.

Ryzyko związane z procedurą

Nie ma stosowane promieniowanie i na ogół nie dyskomfort ze stosowania przetwornika ultradźwiękowego do skóry.

Może istnieć ryzyko w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Niektóre czynniki lub choroby mogą zakłócać wyniki testu. Te obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Ciężka otyłość

 • Baru wewnątrz jelit z niedawnym procedury baru

 • Jelit gazu

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Możesz zostać poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Generalnie, bez uprzedniego przygotowania, takim jak na czczo lub sedacji jest wymagane.

 • Chociaż żel nakłada się na skórę w czasie procedury nie plami ubrania, może chcą nosić ubrania starszych, ponieważ na żelu nie może zostać całkowicie usunięta z powierzchni skóry po nim.

 • Jeżeli pęcherz jest badane, nie należy opróżnić pęcherz przed zabiegiem.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Nerek USG może być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, USG nerek następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z skanowania.

 2. Jeśli poproszony, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Będziesz leżeć na stole badania na brzuchu.

 4. Klarowny żel zostanie na skórze na obszarze zostać zbadane.

 5. Przetwornik będzie dociskana do skóry i przemieszczane na powierzchni badanej.

 6. Jeżeli przepływ krwi jest oceniana, może usłyszysz "świst, świst" dźwięk, gdy jest używana sonda Dopplera.

 7. Jeżeli pęcherz jest badany, zostaniesz poproszony opróżnienia pęcherza po skany pełnego pęcherza zostały zakończone. Dodatkowe skanowania będzie pustego pęcherza.

 8. Gdy procedura zostaje zakończona, żel można zetrzeć.

Natomiast sama procedura USG nerek nie powoduje bólu, konieczności leżeć na długość procedury może spowodować nieznaczny dyskomfort i klarowny żel czuć chłodne i wilgotne. Technolog użyje wszelkich możliwych środków, komfort i zakończyć procedurę jak najszybciej, aby zminimalizować dyskomfort.

Po zabiegu

Nie ma specjalnego typu opieki wymaga po USG nerek. Możesz wznowić stosowaną dietę i działalności, chyba, że ​​lekarz zaleci inaczej.

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejski Instytut ultradźwięków w medycynie

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne

National Cancer Institute

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek

National Institutes of Health (NIH)

Narodowa Fundacja nerki

National Library of Medicine