Cambler

24-godzinna zbiórka moczu

(24-godzinnej zbiórce moczu, objętość moczu)

Przegląd procedury

Co to jest 24-godzinna zbiórka moczu?

Ilustracja anatomii nerki

24-godzinna zbiórka moczu jest prosty zabieg diagnostyczny, który mierzy składników moczu. Test jest nieinwazyjny (nie przebił skóry), i służy do oceny funkcji nerek (nerki).

Dwadzieścia cztery godziny zbierania moczu odbywa się przez zbieranie moczu osoby w specjalnym pojemniku w ciągu 24 godzin. Pojemnik musi zostać schłodzone w tym czasie, aż zostanie zwrócone do laboratorium w celu analizy.

Mocz składa się z wody i rozpuszczonych substancji chemicznych, takich jak sole sodu, potasu, mocznika (wytworzonego z rozpadu białek) i kreatyniny (wytworzonego z uszkodzenia mięśni), wraz z innymi związkami chemicznymi. Normalnie, mocz zawiera określone ilości tych odpadów. Jeżeli ilości te nie mieszczą się w zakresie normy, lub inne substancje obecne, może być wskazanie określonej choroby lub schorzenia. Wyniki 24-godzinnej zbiórki moczu może dostarczyć informacje, aby pomóc lekarzowi postawić lub potwierdzenia diagnozy.

Powiązane procedury, które mogą być stosowane do diagnozowania choroby nerek obejmują nerek USG, skanowanie nerek, biopsja nerki i arteriogram nerek.

Jak działa układ moczowy?

Ilustracja anatomią układu moczowego, widok z przodu

Ciało wykonuje składników odżywczych z pożywienia i zamienia je na energię. Po ciało podjęło składników odżywczych, których potrzebuje od żywności, odpady pozostają w jelitach i we krwi.

Układ moczowy utrzymuje chemikaliów, takich jak potas, sód i woda w równowadze, co pozwala organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Nerki również usunąć odpady białek, o nazwie mocznik, z krwi. Mocznik jest produkowany, gdy pokarmy zawierające białka, takich jak mięso, drób, warzywa i niektóre, są rozkładane w organizmie. Mocznika prowadzi się w krwiobiegu nerki.

Inne ważne funkcje nerek obejmuje regulację ciśnienia tętniczego, oraz wytwarzanie erytropoetyny, który kontroluje rozwój komórek czerwonych krwinek w szpiku kostnym.

Części układu moczowego i ich funkcje:

 • Dwie nerki. Para fioletowo-brązowy narządów położonych poniżej żeber w kierunku środku pleców. Ich funkcją jest usuwanie ciekłych odpadów ze krwi w postaci moczu zachować stałą równowagę soli i innych substancji we krwi i wytwarzają erytropoetyny, hormonu, który wspomaga tworzenie się krwinek czerwonych.

  Nerki usuwania mocznika z krwi przez maleńkie jednostek filtrujących zwanych nefronów. Każdy nefronu składa się z piłką utworzone z małych naczyń włosowatych, zwanych glomerulus i małą rurkę zwaną kanalików nerkowych. Mocznika, wraz z wodą i innymi substancjami odpadów stanowi mocz, jak przechodzi przez nefronów dół kanalikach nerkowych nerki.

 • Dwa moczowody. Wąskie rurki, które przenoszą mocz z nerki do pęcherza. Mięśnie w ścianach moczowodu nieustannie dokręcić i zrelaksować zmuszając moczu w dół, z dala od nerek. Jeżeli mocz cofa się, lub może stać, zakażenia nerek może rozwinąć. Co około 10 do 15 sekund, niewielkie ilości moczu są opróżniane do pęcherza z moczowodu.

 • Pęcherza. Kształt trójkątny, wydrążony narządów znajduje się w dolnej części brzucha. Jest utrzymywane w miejscu przez więzadła, które są dołączone do innych narządów i kości miednicy. Ściany pęcherza za zrelaksować i rozwijać do przechowywania moczu, a umowa i spłaszczyć do opróżnienia moczu przez cewkę moczową. Typowy zdrowych dorosłych pęcherz może pomieścić do dwóch filiżanek moczu przez dwa do pięciu godzin.

 • Dwa mięśnie zwieracza. Mięśnie, które pomagają zachować okrągłe wyciekowi moczu zamykając szczelnie jak gumką wokół otworu pęcherza

 • Nerwy w pęcherzu. Zawiadamiaj osoby, kiedy jest czas na mocz lub opróżnienia pęcherza

 • Cewkę moczową. Rurkę, która umożliwia moczu przechodzić na zewnątrz korpusu

Fakty o moczu:

 • Dorosłych przejść o litr półtora moczu każdego dnia, w zależności od spożywanych pokarmów i płynów.

 • Objętość moczu utworzonej w nocy jest o połowę utworzone w dzień.

 • Normalny mocz jest sterylny. Zawiera płyny, sole i produkty odpadowe, ale jest wolny od bakterii, wirusów i grzybów.

 • Tkanki pęcherza są izolowane z moczu i substancji toksycznych przez powłoczkę, zniechęca do przyłączania się bakterii i uprawy na ścianę pęcherza moczowego.

Przyczyny postępowania

Dwadzieścia cztery godziny zbierania moczu jest szybki, prosty test diagnostyczny, który pomaga diagnozować problemy z nerkami. Jest powszechnie wykonywane w celu określenia ilości kreatyniny oczyszcza przez nerki, ale może być również wykorzystany do pomiaru białka, hormony, składniki mineralne i inne związki chemiczne. Badanie kreatyniny dostarcza informacji o czynności nerek.

Podobnie jak wszystkie narządy w ciele ludzkim, nerki może następować w różnych warunkach genetycznych i środowiskowych, prowadząc do chorób nerek. Nerki (nerek), choroba może być czasowo lub trwale uszkodzenie. Ostra choroba nerek ma nagły początek i jest potencjalnie odwracalna. Przewlekła choroba nerek rozwija się powoli w ciągu co najmniej trzech miesięcy i może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. Przyczyny, objawy, leczenie, oraz efekty ostre i przewlekłe choroby nerek są różne.

Choroby, które mogą powodować chorobę nerek obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Nefropatia cukrzycowa. Wynikiem niekontrolowanych cukrzycy, co może spowodować trwałe zmiany, co prowadzi do uszkodzenia nerek

 • Nadciśnienie. Zbyt wysokie ciśnienie krwi, co prowadzi do trwałego uszkodzenia nerek

 • Tocznia. Zapalną / choroby autoimmunologiczne, które mogą uszkodzić nerki, a także skóry, stawów i układ nerwowy

 • Częste infekcje dróg moczowych

 • Długotrwały niedrożność dróg moczowych lub zablokowanie

 • Zespół Alporta. Wrodzonym zaburzeniem, które powoduje wady głuchota, postępujące uszkodzenie nerek i oczu

 • Zespół nerczycowy. Choroba, która ma wiele różnych przyczyn. Zespół nerczycowy charakteryzuje się białka w moczu, niskie białka we krwi, wysoki poziom cholesterolu poziomach i obrzęk tkanek.

 • Torbielowatość nerek. Zaburzenie genetyczne charakteryzuje wzrost licznych torbieli wypełnionych płynem w nerkach

 • Cystynoza. Wrodzonym zaburzeniem, w którym cystyna aminokwasów (wspólny związek budowy białka) gromadzi się w określonych organach komórkowych nerki, zwanych lizosomów

 • Śródmiąższowe zapalenie nerek lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zapalenie małych struktur wewnętrznych w nerkach

Dwadzieścia cztery godziny zbierania moczu może być wykonana razem z innymi procedurami diagnostycznymi, takimi jak cystometria i cystografia.

Mogą być też inne powody, dla lekarza, aby zalecane 24-godzinnej zbiórce moczu.

Ryzyko związane z procedurą

Dwadzieścia cztery godziny zbierania moczu jest bezpieczny, nieinwazyjny zabieg, który zwykle odbywa się bez bezpośredniej pomocy.

Niektóre czynniki lub chorób może wpływać na dokładność 24-godzinnej zbiórce moczu. Czynniki te obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Zapominając zebrać niektóre z moczu

 • Wykraczające poza 24-godzinnym okresie zbierania i gromadzenia nadmiaru moczu

 • Utraty próbki moczu z pojemnika przez wycieki

 • Nie trzyma moczu podczas okresu zbierania zimno

 • Ostry stres

 • Intensywne ćwiczenia

 • Niektóre produkty: kawa, herbata, kakao, banany, owoce cytrusowe, wanilia

Mogą być też inne ryzyka w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Generalnie, bez uprzedniego przygotowania, takim jak na czczo lub sedacji jest wymagane.

 • Możesz być poinstruowani, aby rozpocząć pobieranie w określonym czasie.

 • Jeśli to możliwe, wybrać 24-godzinnego okresu, kiedy będzie w domu, więc nie masz do transportu moczu.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, należy powiadomić lekarza.

 • Powiadamiają się z lekarzem wszystkich leków (na receptę i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Na podstawie swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Dwadzieścia cztery godziny zbierania moczu może być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i praktyk lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, 24-godzinny zbierania moczu następuje tego procesu:

 1. Będziesz mieć jeden lub więcej pojemników do zbierania i przechowywania moczu. Brązowy plastikowy pojemnik jest zwykle używany do przechowywania moczu. Miska próbka lub pisuaru można stosować do zbierania moczu. Trzeba będzie przenieść moczu z pojemnika zbiorczego do pojemnika w którym będzie przechowywane na zimno.

 2. Kolekcja 24-godzinny może się rozpocząć w dowolnym czasie w ciągu dnia po mocz. Jednak oczywiste jest, aby rozpocząć kolekcji pierwszą rzeczą, w godzinach porannych. Ważne jest, aby zebrać wszystkie moczu w następnym okresie 24-godzinnym.

 3. Nie oszczędzaj na mocz z oddawaniem moczu raz pierwszy - czas rozpoczęcia. Przepłukać ten pierwszy okaz, ale należy zwrócić uwagę na czas. Będzie to czas rozpoczęcia zbiorów 24-godzinnym.

 4. Wszystko moczu, po pierwszym (zaczerwienienie) próbki, będzie zbawiony, przechowywane i trzymane zimno, albo na lodzie lub w lodówce, przez następne 24 godziny.

 5. Próbować mocz ponownie w tym samym czasie 24 godziny po rozpoczęcia do zakończenia procesu zbierania, a jeśli nie mocz w tym czasie nie jest problemem.

 6. Po zbierania moczu została zakończona, pojemniki moczu może prowadzić do laboratorium. Jeśli robisz gromadzenia moczu w domu, będziesz miał instrukcje jak i gdzie do transportu próbki.

 7. Procedura zawarta jest w tym momencie. W zależności od konkretnej choroby medycznych, może zostać poproszony, aby wykonać test na kilku kolejnych dni.

Po zabiegu

Generalnie, nie ma szczególnego rodzaju opieki po 24-godzinnym gromadzenia moczu. Jednakże, lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne, inc.

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)

Narodowa Fundacja nerki

National Library of Medicine