Cambler

Trybowania się na szpik

Możesz myśleć, że z kości, jak podobne do dźwigarów, które obsługują wieżowiec. Podobnie jak I-belki, są sztywne i wytrzymałe.

Ale choć mogą pojawić się gęste kości i ciało stałe, w środku jest dużo dzieje. Kości rzeczywiście zawiera jeden z najważniejszych narządów organizmu - szpiku kostnego. Szpik kostny wytwarza głównych składników krwi - krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi. Czerwone krwinki przenoszą tlen do tkanek. Krwinki białe, zwane także leukocytów, pomaga zwalczyć infekcję. Płytek krwi, zwykle zwane "komórki" są naprawdę fragmenty komórek. Pomagają powstrzymać krwawienie.

Wszystkie produkowane są w kości gąbczastej i wnęk wewnątrz kości. Wszystkie te gniazda zawierają szpik, ale tylko niektóre posiadają czerwony szpik kości, typ, który wytwarza krew. Inny typ, żółty szpiku, nie bierze udziału w produkcji krwi. Szpiku jest wykonana z komórek krwiotwórczych, komórek tłuszczowych i innych tkankach. Komórki w szpiku reprodukować macierzystych w celu wytworzenia nowych komórek, z których niektóre pozostają jako komórki macierzyste, inne zmiany rozwijać do jednego z trzech typów komórek krwi.

Twój szpik produkuje oszałamiającą liczbę krwinek - tryliony nowych komórek dziennie. Weź krwinek czerwonych, np.: możliwość produkcji około trzech milionów z nich na sekundę.

Nawet narządy niesamowite możliwości produkcyjnych może popaść w kłopoty. Niski czerwony Ilość krwi, lub niedokrwistość, jest bardzo często i zazwyczaj uleczalna choroba często spowodowane niedoborem żelaza. Rzadziej, zbyt wiele czerwonych krwinek są produkowane, chorobę zwaną czerwienica. Zakażenie powoduje liczba białych krwinek we krwi wzrasta. W poważniejszych boku, szpiku kostnego mogą być atakowane przez raka. Rak szpiku kostnego, lub białaczki, można leczyć środkami chemioterapeutycznymi, w ekstremalnych przypadkach przy przeszczepach szpiku kostnego.

Badanie krwi nazywa pełna morfologia krwi, lub CBC, określa liczbę, rodzaj, rozmiar i kształt wszystkich trzech typów komórek.

Aby zachować zdrowy szpik kostny, zachować się zdrowe. Dietę, która zawiera mnóstwo świeżych owoców i warzyw, otrzymasz regularne ćwiczenia, i unikać palenia.