Cambler

Zapytaj lekarza: neuropatia, długotrwałe stosowanie statyn

Pytanie:

Byłem na statyny przez ponad 12 lat i mają neuropatii w nogach. Widziałem, neurologa, który wykluczył inne przyczyny neuropatii i powiedział, że jest z długotrwałego stosowania statyn. Jest to efektem ubocznym stosowania statyny przez długi okres czasu?

Odpowiedź:

Opisy przypadków w literaturze medycznej wynika, że ​​statyny mogą potencjalnie powodować neuropatię obwodową. Jednak ryzyko wydaje się być bardzo małe. Jedno z badań sugeruje, że jeden dodatkowy przypadek neuropatii wystąpią na każde 14.000 osobolat leczenia statyną.

Bardziej powszechne przyczyny neuropatii obwodowej m.in. cukrzycy, niedoborów żywieniowych, nadużywania alkoholu, niektóre leki i ekspozycję do pewnych rodzajów toksyn i metali. To jest tylko część listy. Istnieje wiele mniej powszechne przyczyny.

Jeśli Twoja historia choroby i badania laboratoryjne nie wykazują żadnej innej możliwej przyczyny neuropatii, uzasadnione jest, aby wziąć pod uwagę statyny jako sprawcy.