Cambler

Klaster głowy

Co to jest?

Bóle głowy klastra są bardzo intensywne bóle głowy, które rozpoczynają się w okolicy jednego oka, a następnie rozprzestrzenił się na pobliskie obszary twarzy. Każdy ból głowy trwa około pół godziny do trzech godzin, ale mogą wystąpić epizody kilka razy w ciągu tego samego dnia lub w nocy (w klastrach) przez kilka tygodni lub miesięcy. Średnio jest 02:59 epizodów ból głowy codziennie przez okres od czterech do ośmiu tygodni. Jednak, gdy ta gromada epizodów kończy, człowiek może pozostać wolne od bólu głowy przez miesiące lub lata. Chociaż dokładny mechanizm, za klasterowych bólów głowy pozostaje tajemnicą badacze uważają, że te bóle mogą być związane z nieprawidłową aktywnością komórek w region mózgu, nazywanego podwzgórzem.

Ok. 1 mln osób w Europie ma bóle głowy klastra i choroby wynosi od 5 do 6 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Pierwszy odcinek klastra pojawia się zwykle w okresie między 20 i 50 rokiem życia. Około 80% z klasterowych bólów głowy występuje w nocy. Klastrowe bóle rzadko są wywoływane przez żywność, bu często mogą być wywołane przez picie alkoholu.

Objawy

Objawy klastra głowy to:

  • Silny ból zlokalizowany w okolicy jednego oka, a czasem, w pobliżu świątyni-ból jest głęboki i wybuchowy, zwykle buduje się maksymalną intensywnością w ciągu pięciu minut, i może rozprzestrzeniać się do pobliskich obszarów policzek i szczękę.

  • Przekrwione lub łzawienie oczu na chorym

  • Mniejsze uczeń lub opadające powieki na chorym

  • Katar lub zablokowane nozdrze na chorym

Wiele osób czuje się lepiej, gdy pozostają aktywne w czasie ich bóle głowy. Jest to w przeciwieństwie do tych, którzy doświadczają migreny, którzy mają tendencję do poszukiwania cichy, ciemny pokój.

Diagnoza

Lekarz zapyta o swojej historii medycznej i specyficznych objawów bólu głowy, aby określić, czy twoje bóle głowy klastra są typu lub jeśli mogą one być związane z chorobą podstawową. On lub ona również zbada sprawdzenie innych możliwych przyczyn bólów głowy. Jeśli badanie jest normalne i wasze bóle głowy pasuje typowy wzór klastra, może nie trzeba żadnych dalszych badań. Jednakże, lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć przyczyny bardziej niepokojących objawów. Badania te mogą obejmować Tomografia komputerowa (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) skanów.

Przewidywany czas trwania

Klastra głowy zazwyczaj trwać pół godziny do trzech godzin, a wystąpienia jednego do trzech razy dziennie przez cztery do ośmiu tygodni. Raz ta gromada odcinków przechodzi, nie jest niczym niezwykłym dla osoby pozostają wolne głowy od wielu miesięcy, a czasem lat.

Zapobieganie

Ponieważ mechanizm za bóle głowy klastra pozostaje tajemnicą, nie ma sposobu, aby zapobiec pierwsze wystąpienie. Jednak ludzie, którzy już doświadczyli bólu głowy klastra może być w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo kolejnych ataków, jeśli unikają alkoholu, rzucić palenie, i utrzymać regularny wzór snu.

Leczenie

Trudno powstrzymać ból pierwszego klastra głowy wystąpić z powodu bólu głowy zwykle znika do czasu dotarcia do gabinetu lekarza lub pogotowie. Po zdiagnozowaniu problemu, lekarz może zalecić terapię, aby utrzymać się na rękę. Wdychania 100% tlenu przez maskę twarzową przez około 15 minut okazało pomóc, gdy jest dokonywane na pierwsze oznaki ataku. Ten tlen musi być przepisany przez lekarza, a uzyskane przez dostawcę medycznej. Inne leki, które mogą być skuteczne, gdy stosowany na początku bólu skupień obejmują:

  • Leków zwanych tryptany, w tym sumatryptan (Imitrex), rizatriptan (Maxalt), zolmitryptanu (Zomig), almotriptanu (Axert), naratryptan (Amerge) i innych

  • Donosowe dihydroergotaminę

  • Donosowe lidokaina

Połączenie 100% tlenu, z jednym tryptanów mogą być szczególnie skuteczne.

Lekarz może zaproponować leki zapobiegawcze, aby pomóc zmniejszyć częstość bólów głowy i skrócenia długości okresu aktywności klastra. Werapamil (Calan, Isoptin) w dawce 360 ​​mg do 480 mg dziennie, często najpierw leczenie zapobiegawcze wymagane. Inne leki stosowane w terapii profilaktycznej obejmują prednizon (Deltasone i innych), divalproex (Depakote, Depakene), topiramat (Topamax) metysergid (Sansert) i ergotaminy (Cafergot).

Nie ma sposobu, aby określić, które leki będą najskuteczniejsze dla każdej osoby. Ty i Twój lekarz musiał spróbować kilka różnych strategii, aby znaleźć taki, który pracuje dla Ciebie.

W rzadkich przypadkach, gdy klasterowych bólów głowy występują często nie mogą być sterowane za pomocą leków, neurochirurgii, które mogą być brane pod uwagę. Procedury, które zostały wykorzystane przy zmiennym powodzeniem m.in. stałych bloków nerwowych mózgu i implantacji dokładnie umieszczonych elektrod.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli jakakolwiek forma ból głowy pojawia się regularnie lub zaczyna zakłócać codziennych czynności, skontaktować się z lekarzem

Rokowanie

Brak terapii lub zmiany stylu życia mogą konsekwentnie zapobiegać bóle głowy klastra. Leczenie może pomóc skrócić aktywnych okresów i zmniejszyć liczbę i nasilenie bolesnych epizodów.