Cambler

Dlaczego lekarz naciska brzuch

Dla tych, którzy szkoleni w taki dotykania, naciskając na brzuch może dostarczyć istotnych wskazówek na temat potencjalnych problemów.

Egzamin zewnętrzny z rąk daje lekarzom informacji o tak ważnych struktur jak wątroba, śledziona, nerki, jelita, trzustki, pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego, dodatku, aorty brzusznej (głównym naczyń krwionośnych z serca do nóg), a u kobiet, macicy i jajników.

Kiedy lekarz naciska na brzuchu, on lub ona czuje się, czy któryś z nich jest powiększenie lub przetargu, co czyni je bolesne w dotyku, co może wskazywać na chorobę.

Lekarze używają dwóch różnych technik w celu zbadania brzucha: badanie palpacyjne i perkusji.

Diagnoza jest rzadko wykonane tylko z ręcznego badania brzucha, ale procedura ta może okazać się to, co wydaje się być nieprawidłowości, uzasadniający dalsze badania lub testowania.

Palpacja

Palpacyjne oznacza pchanie dół, aby zobaczyć czy narządy mogą być odczuwalne. Na przykład, aorta, która dostarcza krew do dolnych biegnie bezpośrednio pod pępkiem i powinna być tylko cm szerokości, jeśli jest ona szersza niż nie może być problemem, takie jak tętniak.

Lekarz patrzy też na tkliwość i ból, które występują, gdy wciska następnie szybko podnosi ręce z żołądkiem (rebound czułość). Taki ból wskazuje, że otrzewna lub błony wyściełającej jamę brzuszną, jest stan zapalny - jak to często bywa, gdy dodatek staje się chore, jelit jest perforowana lub jest zapalenie otrzewnej.

Potem jest śledziona. Jeśli jesteś zdrowy, dorosły, lekarz nie powinien być w stanie to poczuć. Jeśli może, to oznacza, że ​​śledziona jest powiększona. Następnym krokiem jest znalezienie przyczynę rozszerzenia - ewentualnie chorób takich jak mononukleoza zakaźna lub białaczka.

Perkusja

Perkusja oznacza dotykając brzucha i słuchając dźwięków. Jest podobny do podsłuchu wykonywanej przez kupujących, którzy wiedzą, dojrzałe arbuzy brzmi inaczej z niedojrzałym jedną. Kiedy lekarz krany poniżej klatki piersiowej, może usłyszeć dźwięki wydawane przez prawidłowej wątroby. Ale kiedy krany poza gdzie wątroby należy rozszerzyć, sam dźwięk może oznaczać powiększenie wątroby. Płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze), skutkiem serca, wątroby lub chorób nerek, może czasami być wykrywane przez uderzenie.