Cambler

Zapytaj lekarza: badania mężczyzn za HPV

Pytanie:

Może mężczyźni się badaniom na HPV?

Odpowiedź:

HPV stoi na wirusa brodawczaka ludzkiego, wirus, który został w wiadomościach obszernie, ze względu na niedawne zatwierdzenie szczepionki (Gardisil z firmy Merck) w profilaktyce raka szyjki macicy. HPV, wirusem przenoszonym drogą płciową, ma kilka rodzajów, z których kilka zostało udowodnione, że powodują raka. Szczepionka obejmuje wspólne typy HPV, w tym typów 6, 11, 16 i 18. HPV może także powodować wspólnych brodawki, brodawki narządów płciowych i inne rodzaje raka.

Sugestia infekcji HPV może być podniesiona w trakcie badania klinicznego genitaliów zarówno u mężczyzn jak i kobiet, zwłaszcza tych, z brodawkami oraz u pacjentów, którzy świadczą historię stosunków analnych. Często lekarz zwiększyć detekcję HPV w zakażonych tkankach, stosując roztwór kwasu octowego, co powoduje nieprawidłowe zmiany skórne pojawiać białawy.

W chwili obecnej nie istnieje prosty test krwi stosowane klinicznie, które mogą wykryć obecność zakażenia HPV. HPV są zazwyczaj rozpoznaje się przy użyciu zaawansowanych testów na tkanki uzyskane od szyjki. Badania trwają do wykrywania obecności lub braku wirusa HPV i ilość i typ HPV w tkankach, które mogą zostać zarażone wirusami, w tym odbytu. Jednakże, szyjka jest tylko dla tkanki, która jest zatwierdzona przez FDA test na HPV. Nie ma wskazań do badania HPV u mężczyzn w sposób rutynowy.

Inne nowotwory, które są związane z zakażeniem HPV należą nowotwory odbytu i tkanki otaczającej samice sromu i prącia.

Ryzyka zakażenia HPV jest zazwyczaj związana z aktywnością seksualną. Po aktywności seksualnej z zakażonymi partnerami wirus HPV może być wykryte w skórze wyściełającej penisa, odbytu, skórę otaczającą wnękę odbytu, szyjki macicy, sromu i mosznę.

Mężczyźni i kobiety z HIV są bardziej narażone na rozwój powikłań zakażenia HPV.