Cambler

Pytania dla mężczyzn o raka prostaty

P. Co to ​​jest rak prostaty?

A. raka prostaty jest nowotworem złośliwym, który rozwija się z komórek prostaty, które mogą ostatecznie rozsiany poza gruczoł do innych części ciała. Jest to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów nowotworów wśród mężczyzn europejskich. To zwykle występuje u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Prostata jest wielkości orzecha włoskiego i znajduje się za podstawy penisa i na pęcherz. Główną funkcją prostaty jest, aby płyn, który przenosi plemniki. Większość nowotworów prostaty rośnie bardzo powoli, niektóre jednak szybko rozprzestrzenił się na inne obszary.

P. Co powoduje raka prostaty?

A. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje raka prostaty, choć naukowcy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka (współczynnik ryzyka jest coś, co zwiększa szanse na uzyskanie choroby) i robią postępy w kierunku zrozumienia, jak te czynniki powodują komórek w gruczole prostaty się w nowotworowe.

Wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka. To rzadkie u mężczyzn poniżej 40 roku życia, a około dwie trzecie przypadków stwierdzono u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Rak prostaty jest bardziej powszechne w afrykańskich europejskich mężczyzn. O ojca lub brata, który miał chorobę zwiększa ryzyko.

Istnieją dowody, że rozwój raka prostaty jest związany z wzrostem poziomu hormonów androgennych w niektórych mężczyzn. Uważa się, że wysokie poziomy androgenów (męskich hormonów), może przyczyniać się wyczerpać ryzyko nowotworu w pewnych ludzi. Konieczne są dodatkowe badania, aby ocenić praktyczną wartość tych obserwacji.

P. Czy rak prostaty zapobiec?

A. Ponieważ dokładna przyczyna raka prostaty nie jest znana, nie mamy pewności, jak zapobiec większości przypadków tej choroby. Czynniki ryzyka, takie jak wiek, rasa i historii rodziny są poza kontrolą człowieka. Jednym z możliwych czynników ryzyka, które mogą być zmieniane jest dieta. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce (mleka i mięsa) wydaje się zwiększać ryzyko raka prostaty. Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS) zaleca, diety o niskiej zawartości tłuszczu i składają się głównie warzyw, owoców i zbóż.

Pyt.: Czy wczesne wykrycie raka prostaty możliwe?

A. Tak. Przez rocznych badań krwi wywołany antygenem substancji specyficznego dla prostaty (PSA) i odbytnicę (DRE) egzaminu większość nowotworów jest wykrywany, gdy jest bezobjawowych. Ponieważ prostaty leży naprzeciwko odbytnicy, może być zbadana przez DRE. Jeśli albo PSA lub DRE są nieprawidłowe, dalsze badania powinny być wykonywane. Pewne nowotwory prostaty można wykryć, ponieważ objawy, takie jak spowolnienie, osłabienie lub przerwanie strumienia moczu lub konieczność częstszej mocz, zwłaszcza w nocy. Objawy zaawansowanego raka prostaty obejmuje krwiomocz (krew w moczu), obrzęk węzłów chłonnych w okolicy pachwiny, impotencja (trudności mający erekcji) i ból w miednicy, kręgosłupa, biodra lub żebra.

Wczesne wykrycie może okazać się korzystne dla niektórych. ACS zaleca mężczyzn w wieku 50 i starszych omówienia zagrożeń i korzyści z badań przesiewowych z ich lekarzy. Ta dyskusja powinna rozpocząć się w wieku 45 lat, jeśli są Afryki Europejskiej lub istnieje silny historia rodziny raka prostaty.

Około 80 procent wszystkich przypadków raka prostaty można znaleźć w lokalnej etapu (rak jest ograniczony do prostaty). Pięcioletnia przeżywalność raka znaleziono w lokalnej scenie jest prawie 100 procent. Na choroby regionalnym (nowotwór rozprzestrzenił z prostaty do pobliskich obszarów, ale nie do innych narządów), wskaźnik przeżycia jest prawie 100 procent po pięciu latach. W ciągu ostatnich 30 lat, pięcioletniego przeżycia dla wszystkich etapów połączonych gwałtownie wzrosła.

Pytanie: Czy jestem w grupie ryzyka raka prostaty?

A. Istnieje kilka czynników, takich jak wiek, rasa, narodowość, diety, aktywności fizycznej i historii rodziny, są konsekwentnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.

Europejscy mężczyźni i afrykańskich mężczyzn, którzy mają w rodzinie raka prostaty w porównaniu do pierwszego stopnia (ojciec, brat) są w grupie podwyższonego ryzyka.

Pytanie: Czy mogę być badane w kierunku raka prostaty?

A. ACS zaleca, aby większość mężczyzn powyżej 50 roku dowiedzieć się, czy badania przesiewowe raka prostaty jest właśnie dla nich. Ponieważ mężczyźni i europejskie afrykańskich mężczyzn z ojca lub brata, który miał raka prostaty są na większe ryzyko niż innych mężczyzn, ACS zaleca, aby ci ludzie rozmawiać ze swoim lekarzem na temat badań przesiewowych przez 45 lat. ACS zachęca ludzi, aby dowiedzieć się na temat tej choroby i porozmawiać z lekarzami na temat tego, czy badania raka prostaty jest właśnie dla nich.

Pytanie: Jakie są różne sposoby leczenia raka prostaty?

A. istnieje wiele różnych sposobów, w leczeniu raka prostaty, w tym chirurgii, radioterapii, terapii hormonalnej, chemioterapii, terapii oczekujący (oglądanie i dworu lub odroczona terapia) oraz badania eksperymentalne / klinicznych. Mężczyźni muszą omówić najbardziej odpowiednie działania z ich lekarzami.

P. Czy można wyleczyć raka prostaty?

A. raka prostaty można wyleczyć w wielu przypadkach, jeśli zdiagnozowana na tyle wcześnie. Prawie 100 procent osób z chorobą ograniczony do gruczołu krokowego przetrwa co najmniej pięć lat. Dla osób z chorobą regionalnym, wskaźnik przeżycia pięcioletniego jest prawie 100 procent. W chorobie przerzutowej (to jest rozłożone innych organach), prognozy będzie zależeć od odpowiedzi na leczenie hormonalne, chemioterapia i / lub radioterapii, jak również ogólny stan zdrowia człowieka.

Pyt.: Ile nowych przypadków raka prostaty rozpoznaje się każdego roku?

A. ACS szacuje, że rocznie około 192 tysięcy nowych przypadków raka prostaty rozpoznaje się w Europie. Dla nieznanych jeszcze powodów, afrykańskich w Europie ludzie są bardziej narażeni na raka prostaty i umrzeć od niej niż to białe lub Azji mężczyźni.

Pyt.: Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat raka prostaty?

A. Informacje na temat raka prostaty można znaleźć na stronie internetowej ACS.