Cambler

Choroby przenoszone drogą płciową

Co to jest?

Choroby przenoszone drogą płciową (STD) są infekcje, które rozprzestrzeniają się od osoby do osoby poprzez kontakt seksualny, w tym seks oralny, seks analny i podziału zabawek erotycznych. Choroby te mogą być przekazywane przez zetknięcie pomiędzy genitaliami jedną osobę i genitalia, odbyt, usta lub oczu innej osoby.

Istnieje wiele różnych chorób przenoszonych drogą płciową, ale najbardziej popularne w Europie wirus opryszczki typu II (opryszczka narządów płciowych), wirus brodawczaka ludzkiego, chlamydia, rzeżączka, kiła, HIV oraz brodawki narządów płciowych. Niektóre zakażenia, które mogą być rozmieszczone według płci, takie jak wirusa zapalenia wątroby typu B Wirus nie są tradycyjnie uważane za choroby przenoszone drogą płciową ponieważ rozprzestrzenia się głównie przez inne środki.

Objawy

Objawy różnią się w zależności od rodzaju infekcji, chociaż niektórzy zakażonych wirusem STD może nie wystąpić objawów.

Niektóre objawy chorób przenoszonych drogą płciową należą:

 • Bolesne lub bezbolesne wrzody na skórze genitaliów obydwu płci i w pochwie u kobiet

 • Gorączka

 • Powiększenie węzłów chłonnych

 • Ból brzucha

 • Wydzielina z penisa

 • Upławy

 • Spalanie dyskomfort podczas oddawania moczu

 • Ból podczas stosunku płciowego

Diagnoza

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​może być zarażony STD, on lub ona będzie zapytać, ile partnerów seksualnych miałeś i czy któryś z nich miał STD.

Następnie lekarz będzie cię zbadać, koncentrując się na swojej okolicy narządów płciowych. On lub ona również zbada okolicy odbytu i kobiet, czy egzamin miednicy. Ponadto, lekarz może przetrzyj końcówkę penisa u mężczyzn lub pobrać próbkę każdej szyjki macicy absolutorium u kobiet. Próbki zostały wysłane do laboratorium w celu badania. Podobne działania mogą być wykonane z dowolnych widocznych ran.

Lekarz może dokonać wstępnej diagnozy w oparciu o wyniki swojego badania fizykalnego. Na przykład, bolesne owrzodzenia sugeruje opryszczka narządów płciowych, natomiast bezbolesne owrzodzenia mogą wskazywać syfilis. W ten sposób, można rozpocząć leczenie zakażenia jak najszybciej, jeszcze przed wyniki badań laboratoryjnych są dostępne.

Różne testy będą wykonywane w zależności od objawów. W przypadku opryszczki narządów płciowych, jeśli masz owrzodzenie, będzie starta i przetestowany w laboratorium. Badania krwi można zrobić, aby sprawdzić, czy masz przeciwciała (białka zwalczających zakażenia) na wirusa opryszczki, który wskazywałby, że zostały zakażone w pewnym momencie w przeszłości.

W celu zbadania chlamydią infekcji lekarz wysłać próbkę płynu z penisa lub szyjki macicy. Chlamydia mogą być także zdiagnozowany z badania moczu.

Rzeżączki wymaga bezpośredniego próbki z penisa lub szyjki macicy. syfilis i HIV może być potwierdzone badaniem krwi. Jeśli masz wrzód z kiłą, diagnoza może być potwierdzona przez patrząc na płynu z wrzodu pod specjalnym mikroskopem ciemnego pola, aby sprawdzić, czy bakterie są obecne.

Jeśli masz jedną STD, lekarz prawdopodobnie zaleci Ci zrobić test na HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ czynniki ryzyka są podobne. Ponadto, jest bardziej prawdopodobne, aby uzyskać HIV jeśli zainfekowany innym STD.

Przewidywany czas trwania

Jak długo STD ostatnia zależy od konkretnego rodzaju zakażenia. W niektórych przypadkach, ale objawy mogą przejść bez leczenia, pacjent jest zarażony oraz może przepływać STD do partnera podczas aktywności płciowej bez zabezpieczenia. U pacjentów z rzęsistkowicy, chlamydia lub rzeżączka, leczenie antybiotykami może skrócić objawy przez kilka tygodni lub miesięcy. Ponadto, leczenie chlamydia, rzeżączka i kiła będzie uniknąć potencjalnych powikłań długoterminowych. Infekcje wirusowe, takie jak brodawki narządów płciowych, opryszczka narządów płciowych oraz HIV nie można wyleczyć. Jednakże, mogą być leczone lekami.

Zapobieganie

Możesz pomóc w zapobieganiu choroby przenoszone drogą płciową poprzez:

 • Nie seks

 • Seks tylko z jednej osoby niezakażonych

 • Konsekwentnie używając męskich prezerwatyw lateksowych podczas aktywności seksualnej

Pamiętaj, chociaż prezerwatywy może zmniejszyć narażenie na choroby przenoszone drogą płciową, nie są one niezawodne.

Ludzie, u których zdiagnozowano STD mogą się kontaktować przez lokalnego wydziału zdrowia, tak aby ich partnerów seksualnych może być oceniany i traktowany. Większość lekarzy zachęcam pacjentów mówić ich partnerów seksualnych, jeśli mają STD, aby ich partnerzy mogą skorzystać z pomocy lekarskiej. Odbywa się to z dwóch powodów. Po pierwsze, niektóre choroby przenoszone drogą płciową są dość ciche infekcje i może być niezauważony pomiędzy partnerów seksualnych. Na przykład, chlamydie może spowodować objawy u wszystkich osób zakażonych, ale efekt bliznowacenie bakterii może prowadzić do bezpłodności, szczególnie u kobiet. Po drugie, choroby przenoszone drogą płciową są postrzegane jako zagrożenia dla zdrowia publicznego. Przy prawidłowej identyfikacji i leczenia stopy infekcji może być zmniejszona.

Jeśli wystąpią częste wybuchy opryszczka narządów płciowych wrzody od, można wziąć małą dawkę leków antywirusowych, każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powtórnych epizodów. Będzie to również zmniejszyć ryzyko przeniesienia zakażenia na partnera. Jednak nadal można przejść na zakażenie, więc prezerwatywy i bezpiecznych praktyk seksualnych pozostaje najlepszym sposobem na uniknięcie potencjalnej infekcji opryszczki.

Leczenie

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową zależy od zakażenia. W przypadku rzeżączki i chlamydii, lekarz da zastrzyk w leczeniu rzeżączki i doustne antybiotyki w leczeniu chlamydia.

Opryszczka narządów płciowych jest zakażenie przez całe życie bez leczenia. Jednak palącym owrzodzenia skóry nie będzie trwać tak długo, jeśli traktować opryszczki narządów płciowych z doustnym leków antywirusowych, jak tylko pojawią się objawy ataku. Jeśli masz częste ataki, należy poprosić lekarza o receptę na leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir (Zovirax), famcyklowir (Famvir) lub valacyclovir (Valtrex), tak, że trzeba będzie go, gdy jej potrzebujesz. Przyjmowanie leku przeciwwirusowego codziennie może zmniejszyć częstotliwość ataków o 80 procent w ludzi, którzy mają częste epizody ciężkich opryszczki narządów płciowych.

Kiła zazwyczaj traktuje się zastrzykami penicyliny. narządów płciowych można usunąć przez zamrożenie lub zastosowanie maści służy do rozpuszczania brodawkę.

HIV nie może zostać utwardzony, ale mogą być leczone kombinacją leków zwanych wysoce aktywnej terapii przeciwretrowirusowej (HAART). Leki HAART należy przyjmować codziennie przez resztę swojego życia. Jednakże ta kombinacja leków okazał HIV od śmiertelnej choroby, które leczy się do chronicznej choroby.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli znajdziesz ból w okolicy narządów płciowych lub w przypadku zauważenia nieprawidłowego wyciek z cewki moczowej lub pochwy. Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli twój partner seksualny miał STD, nawet jeśli nie ma żadnych objawów.

Rokowanie

Większość chorób przenoszonych drogą płciową dobrze reaguje na leczenie. Jednakże wielu pacjentów rozwijają powtarzania epizodów chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ ich partnerów seksualnych nie są traktowane albo dlatego, że w dalszym ciągu narażone na choroby przenoszone drogą płciową poprzez seks bez zabezpieczenia. Aby uniknąć ponownie się tej samej choroby, wszystkie partnerów seksualnych również powinny być traktowane, kiedy każdy pacjent ma chorobę weneryczną.

Opryszczka narządów płciowych, nie można wyleczyć, ponieważ wirus pozostaje w uśpieniu nerwów przez resztę życia pacjenta. Jednak wiele osób nie zauważy żadnych problemów po początkowej infekcji, a wiele osób nawet nie zauważają, kiedy ich pierwszy zainfekowany. W ludzi, którzy zauważają zaostrzenia opryszczki, około 40 procent z nich doświadcza więcej niż 6 zaostrzenia w ciągu życia; natomiast mniej niż 10 procent więcej niż 6 zaostrzenia roku. W przypadku pacjentów zakażonych wirusem herpes simplex typu II, terapii przeciwwirusowej może skutecznie tłumić nawracające epizody płciowych wrzodów, ale nie będzie pozbyć się wirusa.

HIV nie można wyleczyć, ale szczególną uwagę medycznych, monitorowania i leczenia, większość osób z HIV żyć przez wiele lat z minimalnym lub bez objawów.

Dodatkowe informacje

Krajowych sieci informacji zapobieganie CDC (NPIN)
Krajowe Centrum ds. HIV, STD i TB zapobiegania
PO Box 6003
Rockville, MD 20849-6003
Numer bezpłatny: (800) 458-5231
Fax: (888) 282-7681
TTY: (800) 243-7012
E-mail:
http://www.cdcnpin.org/