Cambler

Eksperci FDA kopię nowego " morning-after pill "

Panel ekspertów poparła zatwierdzenie nowego "morning-after pill", który działa dłużej niż obecnie na rynku tych. Panel głosowali 17 czerwca polecić zatwierdzenia ellaOne, wykonane przez HRA Pharma. Kanadyjska prasa pisała o głosowaniu. US Food and Drug Administration nie jest wymagane do zaleceń swojego eksperta paneli. Jednakże, często nie. Badań przeprowadzonych przez producenta leku wykazały, że ellaOne zapobiega ciąży, gdy podjęte do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Plan B, starszy marki, może być przyjęta do 3 dni po seksie. Jest wykonana przez Teva Pharmaceuticals. Generycznych również są sprzedawane. W badaniu 1700 kobiet otrzymywali ellaOne lub Plan B od 3 do 5 dni po seksie. Ryzyko zajścia w ciążę było 1,8% kobiet, które wzięły ellaOne. To było 2,6% dla tych, którzy wzięli Plan B. Aborcja przeciwnicy krytykowali twórców ellaOne. Mówią, że to jest bardziej jak tabletka aborcyjna, ponieważ jest chemicznie podobny do leku aborcji Mifeprex.

Jaka jest reakcja lekarza?

Nowy "dzień po" pigułkę był sprawdzany przez zespół ekspertów z US Food and Drug Administration (FDA). Oni zgodzili się, że nowa pigułka, znana jako ellaOne, działa dłużej niż po pigułki obecnie dostępnych, Plan B. powiedział, że również wydaje się być bezpieczne.

Nowa pigułka zawiera lek uliprystalu octan. Jest już sprzedawanych w Europie. FDA musi zatwierdzić ellaOne zanim może być sprzedawany w Europie. Głosowanie przez tego specjalnego panelu przeglądarki przynosi ellaOne bliżej FDA.

EllaOne jest zaprojektowany w celu zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia. Uważa się za "antykoncepcja awaryjna". To jest kontrola urodzeń podjęte po (a nie przed) stosunku płciowego. Antykoncepcja doraźna jest zwykle używany, gdy regularna forma antykoncepcji:

  • Nie był używany

  • Został użyty nieprawidłowo

  • Nie powiodło się podczas stosunku

Plan B jest zazwyczaj skuteczne w zapobieganiu ciąży w ciągu 3 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Ta nowa pigułka zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez okres do 5 dni po seksie. Wydaje się również, aby być bardziej konsekwentnie skuteczne niż Plan B.

Recenzenci FDA odkryli żadnych poważnych skutków ubocznych medyczny z ellaOne.

Niektóre grupy antyaborcyjne powiedzieć, nowa pigułka dzień po aborcji jest jak lek mifepristone. Ten lek jest przeznaczony do zakończenia istniejącego ciąży. Jednakże ellaOne nie koliduje z ustalonym okresie ciąży. Wydaje się, że nie ma dowodów, że powoduje aborcję. To tylko zapobiega nową ciążę.

Jak ellaOne działa? Jego podstawowym działanie wydaje się być zatrzymanie lub opóźnienie owulacji, uwolnienie komórki jajowej z jajnika. To zapobiega ciąży z uruchomieniem. W przeciwieństwie do planu B nie zawiera żadnych form estrogenów. Dlatego powinien być bezpieczny w użyciu dla mężczyzn z historią skrzepy krwi lub problemów wrażliwych na estrogen, takich jak migrena.

Jakie zmiany mogę zrobić teraz?

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, stosować skuteczne formy antykoncepcji podczas stosunku seksualnego.

  • Pamiętaj, jeśli nie stosuje się kontroli urodzeń, jest do 10% szans, że będzie zajść w ciążę po stosunku. Istnieje 80% szans na zajście w ciążę w ciągu roku, jeśli są aktywne seksualnie i nie używać antykoncepcji.

  • Nastolatki stanowią około jednej czwartej wszystkich "przypadkowych" ciąż w tym kraju. Szacuje się, że 4 na 5 nastoletnich ciąż jest nieplanowana.

Nie należy korzystać z "dzień po" pigułki jako zwykły metody kontroli urodzeń. Lepiej jest planować i stosować skuteczne metody antykoncepcji. Przykładami są pigułki antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) lub prezerwatywy.

Jeśli nie potrzebujesz antykoncepcji, a następnie rozważyć plan B. Na przykład, jeśli byłoby awaryjne łzy prezerwatywy partnera lub jeśli zapomniałeś wziąć pigułki antykoncepcyjnej. Plan B jest jedyną formą pomocy doraźnej antykoncepcji teraz zatwierdzony przez FDA i dostępny bez recepty. (Kobiety, które nie mogą przyjmować estrogenów z powodu skrzepów lub innych problemów zdrowotnych, nie powinni przyjmować plan B.)

Jeżeli FDA zatwierdza ellaOne, będziesz mógł poprosić o receptę od lekarza. Trzeba byłoby wziąć jedną tabletkę Ellaone w ciągu pięciu dni od niezabezpieczonego niewydolności seksualnej lub kontroli urodzeń.

Niektóre leki ziołowe mogą ellaOne mniej skuteczny w zapobieganiu ciąży. Więc może leki stosowane w leczeniu padaczki, HIV infekcji lub zakażeń bakteryjnych.

Pamiętaj, żaden plan B ellaOne nie powinny być wykorzystywane do regularnej antykoncepcji. Ani chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czego mogę się spodziewać patrząc w przyszłość?

FDA rozważa, czy zatwierdzić ellaOne w najbliższej przyszłości. Wtedy będziemy wiedzieć, czy to nowe podejście do antykoncepcji awaryjnej będą dostępne dla amerykańskich kobiet.

Producent planuje śledzić niektórych efektów, takich jak niewydolność zapobiegania ciąży. Producent leków również będzie śledzić działań niepożądanych i interakcji. To pozwoli lekarzom lepiej zrozumieć stosowanie leku i ewentualnych problemów.

Jeśli ellaOne będzie dostępny, to ostatecznie pozwoli kobietom większą kontrolę nad własnym zdrowiem reprodukcyjnym.