Cambler

Antykoncepcja: wiele opcji

Około połowa wszystkich ciąż w tym kraju jest nieplanowana, zgodnie z Europejskim Kolegium Położnictwa i Ginekologii. Dla kobiety, która chce zaplanować, kiedy zajdzie w ciążę, jednak, istnieje wiele możliwości wyboru.

Antykoncepcja - czyli antykoncepcja - odnosi się do metod i urządzeń, które zapobiegają ciąży poprzez zapobieganie kobiety z zapłodnienia jaja przez plemniki lub zapobiegania przed zapłodnionego jaja w macicy wszczepia.

Metoda lub metody, które można wybrać, zależy od kilku czynników, w tym cyklu miesiączkowego, istniejących chorób zdrowia, wygody i antykoncepcyjnego łatwości użytkowania, czynników ryzyka i efektów ubocznych oraz kosztów. Twój lekarz może pomóc w określeniu sposobu, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Pamiętaj, że możesz zmienić metodę antykoncepcji jako okoliczności swojej zmiany życia. Przy wyborze metody, należy wziąć pod uwagę, jak często uprawiać seks, jeśli jesteś w monogamicznym związku, jeśli są chętni do planowania płci lub chcesz metodę, która nie zależy od planowania, i jak gotowi jesteście do śledzenia dni płodne lub wziąć tabletkę dziennie. Aby działać skutecznie, metoda antykoncepcji musi być prawidłowo i konsekwentnie stosowane.

Poniżej znajduje się ogólny opis najczęstszych kategorii metod antykoncepcji zatwierdzone przez US Food and Drug Administration (FDA).

Metody hormonalne

Metody te, dostępne tylko na receptę, hormony podobne do estrogenów i progesteronu, hormonów naturalnie produkowane przez ciało kobiety. Hormony zapobiegają owulacji - kiedy jajniki prasowa jajko. Metody hormonalne oferują stałą antykoncepcję, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI) oraz prezerwatywy powinny być używane. Kobiety, które miały udar, ma chorobę wątroby, rak piersi lub problemy z krzepnięciem krwi nie powinny korzystać z tych metod. Jeśli masz ponad 35 lat i dymu, lekarz może zalecić przed tymi metodami.

Pigułki antykoncepcyjne / doustne środki antykoncepcyjne

Kombinacja tabletki antykoncepcyjne zawierają zarówno estrogen i progestagen, syntetyczną postać progesteronu, a inne mają tylko progestagen (progestagen tylko mini-tabletki). Formularz do żucia kombinacji pigułki jest dostępny.

  • Pigułki kombinowane zapobiec owulacji. Te tabletki są przyjmować codziennie, bez względu na to, jak często kobieta ma stosunek. Kobiety stosujące tabletki do żucia musi pić osiem uncji cieczy natychmiast po zrobieniu. Zazwyczaj metoda biorąc pigułki antykoncepcyjne pozwala kobiecie przewidywalne okres co cztery tygodnie. Niektóre kobiety mogą być w stanie wykorzystywać antykoncepcyjnych harmonogramu że zamiast pozwala im na miesiączki co 13 tygodni. To musi być pod nadzorem pracownika służby zdrowia, jednak. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) mówi, że te tabletki są 92 do 99 procent skuteczne, gdy ustalone i wykonane prawidłowo. Możliwe skutki uboczne kombinacji pigułki są zawroty głowy, nudności, a zmiany w menstruacji, nastroju lub wagi. Rzadko, choroby układu krążenia może prowadzić, może to m.in. wysokie ciśnienie krwi, skrzepy krwi, zawał serca i udarów mózgu. Kobiety, które palą i są starsze niż 35 lat nie powinny stosować te tabletki.

  • Progestagen tylko pigułki zapobiegają ciąży poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, aby zatrzymać spermy z dotarciem do jaj. CDC mówi, że te tabletki są 92 do 99 procent skuteczne, gdy ustalone i wykonane prawidłowo. Muszą być podjęte na rozkład dnia, niezależnie od tego, jak często kobieta ma stosunek. Możliwe skutki uboczne pigułki zawierają tylko progestagen nieregularne krwawienia, przyrost masy ciała i tkliwość piersi. Kobiety powinny brać te tabletki w tym samym czasie każdego dnia. Brakuje pigułki lub biorąc je nieregularnie może obniżać skuteczność tej formy antykoncepcji i zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Łata

Jest to plaster, który uwalnia estrogen i progestagen bezpośrednio do krwioobiegu. Jest noszony na dolnej części brzucha, pośladków lub górnej części ciała, ale nie na piersi. Nowy plaster należy stosować raz w tygodniu przez trzy tygodnie. Nie zużyty w czwartym tygodniu w celu umożliwienia miesiączki. CDC powiada to 92 procent skuteczności, ale może być mniej skuteczna u kobiet, które ważą ponad 198 kg. Łatki zawierać więcej estrogenów niż pigułki antykoncepcyjne zrobić. Możliwe skutki uboczne są podobne do tych z kombinacji doustnych środków antykoncepcyjnych, lecz ryzyko zakrzepów krwi może być większa w przypadku plastra, ponieważ zawiera więcej estrogenów. Inne czynniki, które stawiają kobiety na ryzyko zakrzepów jest palenie, otyłość, brak aktywności i operacji, stosując poprawkę z tych ryzyk je zwiększa.

Pierścień dopochwowy antykoncepcyjny (NuvaRing)

Jest to elastyczny pierścień o średnicy dwóch cali, który jest wstawionych przez kobietę do jej pochwy. Nie uwalnia progestagen i estrogen. Pierścień pozostaje przez okres trzech tygodni, a następnie usuwa się przez jeden tydzień, aby umożliwić miesiączki. CDC twierdzi, że jest 92 procent skuteczności w przypadku prawidłowego stosowania. Jeżeli pierścień jest wydalony z pochwy i pozostaje przez trzy lub więcej godzin, inna metoda kontroli urodzeń muszą być stosowane do czasu nowy pierścień został w miejscu, przez siedem dni. Możliwe działania niepożądane to wydzielina z pochwy, zapalenie pochwy, podrażnienie i skutki uboczne podobne do tych kombinacji doustnych środków antykoncepcyjnych.

Kobiety powyżej 35 roku życia, które są otyłe lub dym nie powinien używać pierścienia dopochwowego.

Zastrzyki

Dwa rodzaje hormonów iniekcji są dostępne:

  • Depot octanu medroksyprogesteronu (DMPA) jest formą progesteronu hormonu. Wstrzykuje się raz na trzy miesiące, to zapobiega ciąży na trzy sposoby: zapobiega owulacji, zatrzymuje plemniki z dotarciem do jaj i zapobiega zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja w macicy. CDC twierdzi, że 92 do 99 procent skuteczności. Większość kobiet ma nieregularne krwawienia w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania DMPA. Z długotrwałego użytkowania o rok lub więcej, kobieta może przestać mając miesiączki. Okresy wznowić, gdy kobieta przestaje pomocą tego antykoncepcyjny. Możliwe działania niepożądane to nieregularne krwawienia, zwiększenie masy ciała, tkliwość piersi oraz ból głowy.

  • Lunelle jest formą progesteronu i estrogenu. Jest wstrzykiwany po miesiącu. CDC twierdzi, że jest 97-99 procent skuteczności. Możliwe skutki uboczne to zmiany w cyklu miesiączkowym, zwiększenie masy ciała i skutki uboczne podobne do tych kombinacji doustnych środków antykoncepcyjnych.

Wszczepiony antykoncepcja

Obecnie tylko jedna forma antykoncepcji jest dostępny do implantacji, Implanon. Zatwierdzona w 2006 r., składa się on z małej sticklike pręta umieszczonego pod skórą wewnętrznej ramienia. Pręt powoli uwalnia etonogestrelu, inny rodzaj progesteronu. Ważny przez trzy lata, Implanon musi być włożona i usuwane przez świadczeniodawcę stosując niewielką ambulatoryjnej zabiegu chirurgicznego. Oprócz bólu lub podrażnienia przez kilka dni w miejscu wstrzyknięcia, możliwe skutki uboczne to nieregularne, nieodebranych lub bolesne okresy, przyrost masy ciała, trądzik, bóle głowy, tkliwość piersi, wypadanie włosów, zmiany nastroju i / lub libido, bóle brzucha i podwyższenie ciśnienia krwi. Ważne jest regularne spotkania kontynuację lekarzem.

Urządzenie wewnątrzmaciczne (IUD)

Wkładka domaciczna jest w kształcie litery T z tworzywa sztucznego z otworem ramy, która przymocowana jest wkładany do macicy przez pracownika służby zdrowia. Spirale, które oferują ciągłej antykoncepcji, występują w dwóch rodzajach. Jeden typ ParaGuard ma miedzi w ramki z tworzywa sztucznego, drugi typ Mirena zawiera syntetyczną postać progesteronu zwanego lewonorgestrelu. Wkładka wewnątrzmaciczna działa poprzez uwalnianie miedzi lub progestagen zmienić śluzu szyjkowego i zapobiec spermy z wejściem jajowodów, miejsc, w których jaja są zapłodnione. Jeśli plemnik ma osiągnąć jajko, wkładki zapobiega zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja w macicy. Spirale są w 98 do 99 procent skuteczności. Po wprowadzeniu, IUD miedzi mogą pozostać na miejscu do 10 lat, a Mirena ZPD przez pięć lat. Wszystkie spirale muszą być usunięte przez świadczeniodawcę. IUD nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ewentualne działania uboczne obejmują krwawienie, skurcze, choroby zapalne miednicy, niepłodności i perforację macicy.

Urządzenia barierowe

Urządzenia bariery w wielu formach. W odróżnieniu od metod hormonalnych lub wkładki, które pracują nieprzerwanie w celu zapewnienia ochrony przed ciążą, urządzenie barierą jest używana, gdy kobieta ma stosunek. Plus jest to, że urządzenia są zazwyczaj tańsze bariera. Wadą jest konieczność zaplanowania płci tak, że masz urządzenie bariery z tobą. Membrany, czapki szyjki macicy i tarczy może być trudne dla niektórych kobiet, aby prawidłowo włożyć. Niektóre metody barierowe mogą pomóc w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywy dla kobiet

Samica prezerwatywa jest smarowana luźny woreczek poliuretan, który jest wkładany do pochwy. Otacza prącia podczas stosunku i służy jako wykładzina do fizycznej ochrony pochwy i szyjki macicy przed infekcjami i pułapkę plemników zapobiegania ciąży. Dostępnych bez recepty (OTC), prezerwatywy ma zamknięty koniec i otwarty koniec, z elastycznymi pierścieniami na obu końcach. Zamknięty koniec jest włożony do pochwy i pierścienia przytrzymuje je na swoim miejscu na szyjce. Samica prezerwatywa może być włożona do 24 godzin, po stosunku, i może być użyty tylko raz. Mimo, że pochodzi z smarowania, może być potrzebna więcej podczas stosunku. Prezerwatywy dla kobiet jest silniejszy niż mężczyzn prezerwatywy i nigdy nie powinny być wykorzystywane w męskiej prezerwatywy. Znajduje się ona pomiędzy 80 a 95 procent skuteczności w zapobieganiu ciąży i może chronić przed płynem przenoszone i niektórych chorób przenoszonych drogą płciową wirusowo nadawany.

Mężczyzna prezerwatywy

Mężczyzna prezerwatywy jest smarowane otoczka, która jest wprowadzana na penisa przed wejściem do pochwy. Pułapki prezerwatywy męskiej spermy i stanowi fizyczną barierę między pochwy i penisa. Ze względu na barierę, oferuje ochronę przed przenoszonymi płynu i niektórych wirusowo przesyłanego chorób przenoszonych drogą płciową. Dostępny OTC, większość męskiej prezerwatywy wykonane z lateksu, który chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pewne prezerwatyw są wykonane z poliuretanu, silikonu i innych materiałów syntetycznych. Prezerwatywy wykonane z membrany zwierzęcego zawierają małe pory, co może umożliwić przejście wirusów, nie chroni od Ciebie z chorób przenoszonych drogą płciową, i nie powinien być stosowany. Mężczyzna prezerwatywy są w różnych rozmiarach, prawidłowy rozmiar jest ważne, aby zapewnić ochronę. W przypadku prezerwatywy na penisa, powinno być miejsce na końcu, aby umożliwić plemników i płynów. Jeśli potrzeba więcej smarowanie, używać tylko smarów na bazie wody z lateksowe prezerwatywy. Prezerwatywę może być użyty tylko raz. Po stosunku, mężczyzna powinien wycofać penisa, przytrzymując jednocześnie podstawy prezerwatywy, aby zapobiec jego spadając. Prawidłowego stosowania, męskie prezerwatywy są od 85 do 98 procent skuteczności w zapobieganiu ciąży. Korzystanie z pochwy spermicide z prezerwatywą zwiększa jego skuteczność. Prezerwatywy, który jest zbyt stary (w trakcie jego daty ważności), kruche, rozdarty lub uszkodzony, lub umieścić na nieprawidłowo nie chroni przed ciążą lub infekcje.

Membrana i cap szyjki macicy

Te metody barierowe wielokrotnego użytku antykoncepcyjnych bloku spermy z wejściem do szyjki macicy i dotarcia do komórki jajowej. Wykonane są z lateksu, i wszystko wymaga recepty. Membrana jest płytkie miseczki, czapka jest mniejszy i naparstek kształcie z paskiem w celu usunięcia. Membrana i czapka są w różnych rozmiarach, służby zdrowia określa, jakiego rozmiaru potrzebujesz. Posiadanie dziecka lub zyskuje / traci znaczną ilość masy może mieć wpływ na to może oznaczać, sprawny i potrzebujesz inny rozmiar. Oba sposoby używane są ze środkiem plemnikobójczym zabić plemniki. W przypadku prawidłowego stosowania, szyjki macicy cap wynosi 80 do 91 procent skuteczności w zapobieganiu ciąży, a membrana jest od 83 do 94 procent skuteczności. Wszystko musi być włożona przed seksem i pozostanie na miejscu przez sześć do ośmiu godzin po seksie. Membrana musi być usunięty przez 24 godzin po stosunku, aby uniknąć ryzyka dla zespołu wstrząsu toksycznego, nakrętka musi zostać usunięta w 48 godzin po stosunku, w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia wstrząsu toksycznego. Inne możliwe działania niepożądane z kapelusza obejmują infekcje dróg moczowych i pochwy. Membrany, stosowane z środkiem plemnikobójczym, może chronić przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czapka nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową dużo.

Gąbka antykoncepcyjna

Metoda ta bariera antykoncepcji jest miękka w kształcie dysku Urządzenie z pętlą do usunięcia. Dostępne OTC, jest ona wykonana z pianki poliuretanowej, i zawiera Spermicydy nonoksynol-9. Przed kontaktem, gąbkę zwilżoną wodą i dodaje się tak, że pokrywa się z wgłębieniem od strony szyjki macicy. Można je umieścić w aż do 24 godzin przed stosunkiem. Musi on być pozostawiony w co najmniej sześć godzin po stosunku. Jest to 84 do 91 procent skuteczności, o ile są stosowane prawidłowo. Jest to efektywne dla więcej niż jednego aktu płciowego w ciągu do 24 godzin. Musi on być usunięty w ciągu 30 godzin do wkładania. W przypadku lewej już istnieje ryzyko uzyskania zespół wstrząsu toksycznego. Gąbka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja doraźna

Antykoncepcja doraźna trzyma kobietę z zajściem w ciążę. Jeśli kobieta jest w ciąży, antykoncepcja awaryjna nie zadziała. Są sytuacje, w których mogą być stosowane metody antykoncepcji:

  • Metoda antykoncepcji nie, takie prezerwatywy zerwania lub spadając podczas seksu

  • Nie antykoncepcja była używana podczas uprawiali seks

  • Ci zostali zmuszeni do seksu

  • Przegapiłeś dwóch lub więcej pigułek antykoncepcyjnych z rzędu

  • Spóźniłeś się Depo-Provera swoje lub Lunelle strzał

Antykoncepcja doraźna działa poprzez zapobieganie jajko opuszczania jajnika, zapobiegając jajko od zapłodnienia, lub poprzez zapobieganie zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja w macicy. To nie ma wpływu na kobiety przyszłych ciąż. Jeśli uważasz, że potrzebujesz antykoncepcji w przyszłości, możesz porozmawiać z lekarzem o uzyskanie awaryjne pigułki antykoncepcyjne (ECP) w następnym regularnym egzaminu.

Jeśli nie masz miesiączki trzy tygodnie po wziąć ECP, lub jeśli myślisz, że może być w ciąży po zażyciu ECP, poprosić o test ciążowy, aby upewnić się, że nie jesteś w ciąży.

Rodzaje antykoncepcji

Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji, często nazywane dzień po lub dzień po tabletek: Dwie tabletki zawierające tylko progestynę lub ich kombinację pigułki antykoncepcyjne.

Kilka rodzajów progestagen tylko pigułki, które jest nazywane Plan B, są dostępne jako opcja na recepty dla kobiet w wieku 18 i starszych, jest dostępna dla dziewcząt 17 i mocy tylko na receptę. Zabieg ten zawiera lewonorgestrel progestagen, który znajduje się na receptę pigułki antykoncepcyjne, lecz w mniejszej dawce. W zależności od rodzaju pigułki, jedną lub dwie tabletki są wzięte albo razem albo jeden w ciągu trzech dni po niezabezpieczonym płci i następnych 12 godzinach. Gdy stosowany zgodnie z zaleceniami, te tabletki skutecznie i bezpiecznie zapobiegania ciąży od 88 do 95 procent. Są one najbardziej skuteczne, gdy podjęte w ciągu 24 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Nowa forma antykoncepcji awaryjnej pigułki niedawno zatwierdzony przez FDA, zwany ella, zawiera i antyprogestyny, że jest skuteczny, nawet gdy podjęte do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Możliwe działania niepożądane to nudności, wymioty, bóle brzucha, zmęczenie i bóle głowy. Biorąc obie tabletki w tym samym czasie nie będzie zwiększyć swoje szanse na te skutki uboczne.

Połączone tabletki są wysokie dawki pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i zarówno i może być używany jako antykoncepcji awaryjnej. Różne marki połączone pigułki antykoncepcyjne mają różne dawki tych hormonów, a ilość tabletek na dawkę różni się dla każdej marki. Nie wszystkie firmy można stosować do antykoncepcji. Aby uzyskać więcej informacji na temat pigułek antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane do antykoncepcji awaryjnej przejdź do Nie-2-late.com ( http://ec.princeton.edu/ ).

Generalnie, tabletki są wykonane w dwóch dawkach, w jednej dawce od razu i drugiej dawki po 12 godzinach. Zawsze używać tego samego producenta dla obu dawek. Estrogenów i progesteronu w połączeniu tabletki są 75 do 80 procent skuteczne, gdy podjęte w ten sposób. Niektóre kobiety czują się chore i rzucać się po ich wykonaniu. Jeśli rzucisz się w ciągu jednej godziny po po zażyciu pigułki antykoncepcji, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż może trzeba powtórzyć dawkę. Awaryjne pigułki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane jako rutynowe formy antykoncepcji i nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna miedzi włożona w ciągu siedmiu dni od niezabezpieczonego stosunku może zapobiec 99 procent ciąż. Może to zapobiec spermy nawożenia jajka lub zapobiegania zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja w macicy. Może on pozostawać na swoim miejscu i być stosowane jako metoda kontroli urodzeń, albo może być usunięty po kolejnego zwykłego cyklu menstruacyjnego.

Aborcja pigułka

Mifepriston aborcji tabletki (nazywany również RU-486) ​​nie stosuje się w antykoncepcji. Działa po kobieta zajdzie w ciążę, gdy zapłodnione jajo jest dołączony do macicy. Mifepriston jest syntetyczny steroid, który blokuje progesteron, hormony niezbędne do utrzymania ciąży. Gdy progesteron nie jest dostępny, zapłodniona komórka jajowa nie może zostać dołączone do macicy.

Mifepristone jest dostępny tylko na receptę. Przed przepisaniem mifepristone, służby zdrowia musi wykonać badanie krwi HCG i USG, aby potwierdzić, że kobieta jest w ciąży, że nie ma pozamacicznej (jajowodów) ciąży i ciężarnych tygodniu ciąży. Mifepristone jest dopuszczony do użytku do 49. dnia ciąży, lub około siedmiu tygodni. Podczas ciąży i data ciąży są potwierdzone, kobieta zajmuje jedną dawkę mifepristonu. Dwa dni później, bierze drugi lek, mizoprostol, który powoduje skurcze macicy. W ciągu sześciu dni do jednego tygodnia ciąży jest zakończona.

Kobieta musi wrócić do gabinetu swojego lekarza, aby potwierdzić, że ciąża została przerwana. Jeśli nie było, aborcja chirurgiczna musi być wykonane. Mifepristone jest 92 procent skuteczności w zakończenie ciąży, jeśli podjęte w ciągu pierwszych siedmiu tygodni ciąży. Możliwe skutki uboczne mifepristone m.in. skurcze macicy, zmęczenie, nudności i silne krwawienie.

Poniżej znajduje się podsumowanie różnych rodzajów środków antykoncepcyjnych, ich skuteczność w zapobieganiu ciąży, skutki uboczne, i czy zapewniają one ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcyjny

Typ

Skuteczność

Możliwe działania niepożądane

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Doustne środki antykoncepcyjne

Hormonalne / Rx

Zawroty głowy, nudności, menstruacyjne lub zmiany nastroju, zwiększenie masy ciała

Nie

Łata

Hormonalne / Rx

Zawroty głowy, nudności, menstruacyjne lub zmiany nastroju, zwiększenie masy ciała, zakrzepy

Nie

Pierścień dopochwowy

Hormonalne / Rx

Upławy, zapalenie pochwy, zawroty głowy, nudności, menstruacyjne lub zmiany nastroju, zwiększenie masy ciała

Nie

Wtrysk

Hormonalne / Rx

Nieregularne krwawienia, zwiększenie masy ciała, tkliwość piersi, bóle głowy

Nie

Wszczepione

Hormonalne / Rx

Nieregularne (lub brak) okresy, przyrost masy ciała, trądzik, bóle głowy, tkliwość piersi, wypadanie włosów, zmiany nastroju i / lub libido, bóle brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego krwi

Nie

Wkładka wewnątrzmaciczna

Hormonalne / Rx

Skurcze, krwawienie, zapalenie narządów miednicy mniejszej, niepłodność, perforacja macicy

Nie

Prezerwatywy dla kobiet

Barrier / OTC

Alergia na lateks

Tak

Mężczyzna prezerwatywy

Barrier / OTC

Alergia na lateks

Tak

Membrana i nasadki

Bariera / Rx

Wstrząs toksyczny, jeśli nie jest w zbyt długo

Membrana zapewnia pewną ochronę, nie cap

Gąbka

Barrier / OTC

Wstrząs toksyczny, jeśli nie jest w zbyt długo

Nie

Świadomość płodności

Abstynencja

Żaden

Nie

Wazektomia

Chirurgiczna sterylizacja

Powikłania chirurgii

Nie