Cambler

Czy jesteś w, na lub po menopauzie

Czytamy i słyszymy tak dużo o menopauzie, że można by pomyśleć, że definicja jest prosta, i że to będzie łatwe dla kobiety, aby wiedzieć, czy ona doświadczyła lub nie. Nie tak. Menopauza jest procesem, a nie wydarzeniem.

Po prostu zdefiniowane, menopauza jest, gdy kobieta przestaje o okresy, sygnalizując koniec jej zdolność do posiadania dzieci. Ale kobiety z reguły nie mają regularne okresy, które nagle zatrzymują jeden dzień. Jest to okres przejściowy od regularnych okresów menopauzy, podczas którego większość kobiet ma nieregularne cykle. Mogą iść jeden lub więcej miesięcy bez okresu, to zacząć od nowa.

Więc kiedy można być stosunkowo pewne, że okresy zostały zakończone? Praktycznie rzecz biorąc, to jest test czasu. Jeśli nie miał okres do jednego roku, są szanse, że przeszły menopauzę. Mając objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i / lub suchości pochwy obsługuje tę diagnozę. Ale te objawy mogą wystąpić przed, w trakcie i po ostatnim okresie.

Oprócz testu czasu, badanie krwi zazwyczaj mogą sprawdzić, czy jesteś w okresie menopauzy. An test mierzy FSH poziom substancji zwanej hormon folikulotropowy, który opowiada jajnika rozwijać jajka, a następnie zwolnij go do jajowodu, gdzie będzie podróżować do macicy, czekając na spermę. FSH większa niż 40 jest ogólnie przyjęte Poziom, na którym kobiety są uważane przez perimopause oraz w okresie menopauzy.

Badanie FSH może być pomocne dla wielu kobiet rozważających terapii hormonalnej na uderzenia gorąca. Jednak niektóre kobiety potrzebują terapii hormonalnej w leczeniu uderzeń gorąca i suchości pochwy, nawet jeśli mają normalne poziomy FSH i wciąż mieć okres sporadyczne.

Definiowanie etapów

Grupa naukowców reprodukcyjnych zwołane w 2001 r. na etapach Reproductive Aging Workshop (słoma) w celu sfinalizowania zalecenia określające menopauzy i etapy przed i po. Badacze doszli do wniosku, że przejście do menopauzy pojawia się najpierw jako okresy zmiany w długości, a następnie, jak pominąć okresy lub bardzo obfite krwawienia. Objawy menopauzy zazwyczaj rozpoczyna się w późnym stadium transformacji.

Okołomenopauzalnym jest to faza przejściowa pomiędzy okresy stają się nieregularne, a gdy minął rok od ostatniej miesiączki. Ta faza trwa często kilka lat. Oprócz nieregularne miesiączki, kobiety mogą wystąpić uderzenia gorąca, suchość pochwy i objawy psychiczne lub psychologiczne.

Postmenopauza etap rozpoczyna się po ostatnim okresie. Ale skoro nie wiesz na pewno, że to twój ostatni okres, aż minął rok, to lepiej poczekać, aż dwanaście miesięcy od ostatniego okresu, że jesteś po menopauzie. W ciągu tych miesięcy, pomiędzy tym, co uważasz za swój ostatni okres to lepiej myśleć o sobie jak w okresie okołomenopauzalnym. Po pełny rok minął, to wiesz, że jesteś po menopauzie.

Etapy

Rozrodczy

Menopauzy

Postmenopauza

Wcześnie

Szczyt

Późno

Wcześnie

Późno

Wcześnie

Późno

Okołomenopauzalnym

Czas trwania etapu

zmienna

zmienna

Mentrualcycles

regularne do zmiennej

regularny

zmienna długość cyklu (więcej niż 7 dni, inny niż normalny)

więcej niż 2 pominięte cykle do 260 kolejnych dni bez okresu

Stężenie FSH

normalny

podniesienie

podniesienie

konsekwentnie powyżej 40

Droga do lepszego zrozumienia warunków

Więc kiedy pytam moich pacjentów płci żeńskiej w wieku powyżej 50, "Czy przeszła menopauzę, czy zmiany życia?" Śledzę go z "Kiedy był twój ostatni okres?" ponieważ niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w przejściu do menopauzy, jeśli mają nieregularne okresy. Podobnie, pytam kobiety w wieku 40, jeżeli ich okresy są regularne, a jeśli mają one żadnych objawów.

Jeżeli kobieta uważa, że ​​przeszła menopauzę i odpowiedzi, że jej ostatnim okresie była mniejsza niż rok temu, następne pytanie brzmi: "Czy masz uderzenia gorąca, suchość pochwy, problemy z pamięcią, drażliwość i zmiany nastroju?" Jeśli tak, to może ona być w ostatnich miesiącach przejścia do menopauzy i jej ostatniego okresu. Jeżeli nie, to może ona być lub nie być w przejściu menopauzy. Tak czy inaczej, powinna upewnić się, że w dalszym ciągu metody kontroli urodzeń, jak ona może jeszcze zajść w ciążę.

Jeśli kobieta mówi, że jej ostatni okres był więcej niż rok temu, a ona jest po menopauzie. (Ale jeśli jesteś kobietą, która nigdy nie miała regularne okresy i można pominąć prawie rok, to może nie mieć zastosowania.)

Dodatkowe obawy

Dlaczego mówimy, że można jeszcze zajść w ciążę, jeśli jesteś w okresie menopauzy? Cóż, to zwykle oznacza, że ​​są rzeczywiście w okresie okołomenopauzalnym. Chociaż jeden miesiąc poziom hormonów może być niski, jajnika może zrobić jeden ostatni jaj w następnym miesiącu. Jeśli nie mają okres przez cały rok, można czuć się całkiem pewni, że nie będzie w ciąży.

Jak niesamowite, że trzeba wziąć pod uwagę ciążę, podczas gdy ciało wysyła sygnały przejścia do zupełnie innej fazie.

Okres ten nazywany jest często "zmiana życia" to termin, który na pewno spodoba się wielu kobietom i działa dobrze, biorąc pod uwagę sposób etapy mogą się nakładać. Występujące w średnim wieku 51 lat, menopauza jest często czas zmian w życiu, fizycznie, społecznie i emocjonalnie. Twoje dzieci mogą jechać do domu, może być promowany w swoim życiu zawodowym, rozważa przejście na emeryturę lub pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Menopauza oznacza również okres czasu, kiedy zwiększenie zagrożenia dla zdrowia, szczególnie dla chorób serca, raka piersi i osteoporozy. Jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym lub po menopauzie, że ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem specjalistą, aby porozmawiać na temat sposobów obniżenia ryzyka i ekran do wczesnych oznak problemów.