Cambler

Fakty na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest grupa ponad 100 typów wirusów. Wirusy te mogą powodować płciowych, takich jak brodawki narządów płciowych. HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową w Europie. Zwany także brodawczaków, brodawki narządów płciowych są nienowotworowe guzy, które mogą ujawnić się w lub na drogach rodnych. Istnieje ponad 30 rodzajów płciowych HPV. W celu rozróżnienia między typami HPV, z których każdy ma wiele, np. HPV-16. Niektóre z nich są związane z różnymi typami nowotworów, w tym szyjki macicy, prącia, odbytu, pochwy, sromu i raka jamy ustnej.

Jakie są objawy wirusa HPV?

Najbardziej widoczne objawy wirusa HPV są brodawki narządów płciowych. Znajdują się one na penisie i wokół odbytu u mężczyzn. U kobiet, są one dostępne na sromu wokół odbytu wewnątrz pochwy i szyjki macicy. W niektórych przypadkach może pojawić się brodawek w obszarze jamy ustnej. Brodawki HPV są zazwyczaj cielisty i mają wygląd cauliflowerlike. Oni często nie powoduje bólu, ale może powodować swędzenie. Brodawki wewnątrz pochwy lub szyjki macicy nie są widoczne i nie może powodować żadnych objawów.

Jak przekazywane jest HPV?

Chociaż narządów HPV może rozprzestrzeniać poprzez kontakt skóra do skóry, to jest zwykle przekazywana przez pochwy, jamy ustnej, lub analny stosunek seksualny z osobą, która ma wirusa. Bo brodawki nie zawsze może być obecny lub widoczny, jest to niemożliwe, aby powiedzieć po prostu patrząc, jeśli osoba ma narządów HPV. Ponadto, ludzie mogą nie wiedzieć, że mają HPV, ponieważ nie może mieć objawy.

Jak zapobiegać HPV?

Osoba, która staje się aktywna seksualnie w młodym wieku i ma seks z wieloma partnerami ma większe ryzyko zachorowania na zakażenie HPV. Seks z kimś, kto miał wielu partnerów w przeszłości może również zwiększyć ryzyko HPV. Dlatego ważne jest dla partnerów seksualnych, aby omówić ich historię seksualnego i wszelkich chorób przenoszonych drogą płciową mogą mieć lub miały. Nie ma zagwarantować ochronę przed coraz płciowych HPV dla osób, które są aktywne seksualnie, ponieważ skóra do skóry kontakt z osobą zakażoną może rozprzestrzeniać. Używanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, chociaż prezerwatywy może zapobiec innych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV.

Jak HPV zdiagnozowane?

Lekarz często diagnozuje HPV u mężczyzn, gdy on, albo ona widzi brodawki na powierzchni prącia. Człowiek może również wiedzieć, że jest nosicielem wirusa, jeśli partnerka jest diagnozowana z nim. Jest to często trudne do diagnozowania HPV u kobiet, ponieważ jest trudne do wykrycia ani obecności brodawek wewnątrz pochwy lub szyjki macicy. To jest ważne dla kobiet, które są starsze niż 18 lat, lub którzy są aktywni seksualnie mieć miednicy egzamin i cytologiczne każdego roku. Jeśli coś nieprawidłowego znajduje się w testu Pap, lekarz będzie prawdopodobnie polecić kolposkopii. To jest test, w którym lekarz używa oświetlony narzędzie powiększające nazywany kolposkopów patrzeć pochwy i szyjki macicy. Lekarz może także zalecić wykonanie biopsji, w którym on lub ona usuwa małą próbkę tkanki. Następnie patolog bada go. Badania te mogą pomóc ustalić, czy dana osoba ma HPV i jaki rodzaj zakażenia HPV mają. Test HPV może wykryć infekcję u kobiet. Może on być stosowany jako jedyny u kobiet łagodne zaburzenia badań cytologicznych, albo w połączeniu z testem Pap dla kobiet powyżej 30 roku życia.

Jak HPV leczyć?

Nie ma lekarstwa na HPV. Jednak czasami odchodzi zakażenia na własną rękę. W innych przypadkach, lekarze mogą leczyć brodawki HPV więc odejść. Ale brodawki mogą wrócić, nawet po leczeniu. Istnieje kilka sposobów leczenia brodawki narządów płciowych. Lekarze mogą usunąć brodawki przez zamrożenie je lub niszcząc je z intensywnym światłem laserowym. Mogą one również usunąć je operacyjnie. Ponadto, istnieje kremy, które mogą być stosowane do niszczenia brodawek. Niektóre z tych kremów muszą być stosowane przez lekarza, podczas gdy inne są bezpieczne do użycia w domu. Naukowcy poszukują bardziej skutecznych sposobów leczenia HPV.

Co nowotwory związane z zakażeniem HPV?

Zakażenie HPV jest uważany za poważną przyczyną raka szyjki macicy. Istnieją pewne typy wirusa HPV, w tym HPV-16, HPV-18, HPV-31 i HPV-45, które zwiększają ryzyko kobiety z rakiem szyjki macicy. HPV zostało połączone z pochwy i raka sromu też. Ponadto, HPV mogą być związane z rakiem i odbytu, raka prącia u mężczyzn. To było związane z rakiem doustnego u mężczyzn i kobiet. Niektóre typy HPV są mniej prawdopodobne, aby przekształcić się w raka. Należą do nich HPV-6 i HPV-11.

Nowe szczepionki

Jednym z szczepionek Gardasil, został zatwierdzony przez FDA w 2006 roku i może chronić kobiety przed zakażeniami HPV. Chroni przed czterema typami wirusa HPV, w tym dwóch wirusów, które powodują 90 procent brodawki narządów płciowych. Nie ma nowych dowodów, że Gardasil może również chronić przed zmianami, które mogą prowadzić do pochwy, sromu i raka odbytu.

Cervarix jest inna szczepionka HPV już w użyciu. Został on zatwierdzony przez FDA w 2009 roku, a także chroni kobiety przed zakażeniami HPV. To zabezpiecza przed dwóch typów wirusa HPV, które powodują większość przypadków raka szyjki macicy.

Szczepionki przeciw HPV mogą być wykorzystywane tylko w celu zapobiegania zakażeniu HPV przed rozwija wynikiem testu Pap.

Obie szczepionki są podawane jako serię trzech zastrzyków w ciągu sześciu miesięcy. Dla szczepionki są skuteczne, należy jeden z nich przed dziewczęta / kobiety stają się aktywne seksualnie lub są narażone na HPV. Ani traktuje szczepionek istniejące infekcje HPV.

Według CDC, te szczepionki są zalecane dla 11 - i 12-letnie dziewczyny. Szczepionki mogą być podane także do dziewcząt i kobiet w wieku od 13 do 26, które nie zostały zaszczepione, gdy byli młodsi lub które nie ukończyły cykl szczepień. Gardasil może być także stosowany do chłopców i może być uruchomiony podczas jednego z ich badań kontrolnych pre-teen.