Cambler

HPV i brodawek narządów płciowych

HPV i brodawek narządów płciowych

Wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową w Europie, z ponad 20 milionów ludzi obecnie zakażonych. Dowiedz się więcej o HPV i brodawek narządów płciowych ›

Brodawki narządów płciowych fakty

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest grupa ponad 100 typów wirusów. Wirusy te mogą powodować płciowych, takich jak brodawki narządów płciowych. HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową w Europie. Zwany także brodawczaków, brodawki narządów płciowych są nienowotworowe guzy, które mogą ujawnić się w lub na drogach rodnych. Istnieje ponad 30 rodzajów płciowych HPV. W celu rozróżnienia między typami HPV, z których każdy ma wiele, np. HPV-16. Niektóre z nich są związane z różnymi rodzajami raka, w tym raka szyjki macicy, odbytu, prącia i raka jamy ustnej.

Dowiedz się więcej o HPV i brodawek narządów płciowych ›

Odpowiedzi na pytania dotyczące wirusa HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową w Europie, zawierających więcej niż 20 milionów ludzi zakażonych obecnie, zgodnie z danymi Centrum Kontroli Chorób (CDC).

HPV jest najczęściej u kobiet i mężczyzn w późnych nastolatków i na początku lat 20.. W wieku 50 lat, co najmniej 80 procent kobiet nabędzie zakażenie HPV. Nauki o HPV może pomóc uniknąć zakażenia i zgłaszają się na leczenie, jeżeli jest to konieczne.

Patrz odpowiedź na pytania o HPV ›

Brodawki narządów płciowych (kłykciny)

Brodawki narządów płciowych (kłykcin) zwane też są spowodowane przez wirusa, który jest często przenoszonych drogą płciową. Wirus ten jest znany jako wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki są często tak małe, że są one trudne do zobaczenia. Ale nawet małe brodawki mogą spowodować duże kłopoty, zwłaszcza u kobiet. Brodawki narządów płciowych mogą powodować zmiany komórki, która może prowadzić do raka narządów takich jak rak szyjki macicy. Brodawki mogą być nawet przekazywane dzieciom podczas porodu.

Dowiedz się więcej o brodawki narządów płciowych (kłykciny) ›

Genitalne HPV: diagnostyka i leczenie

Genitalne HPV jest często wykrywane podczas rutynowego egzaminu. Twój lekarz może zapytać, czy jesteś aktywna seksualnie, a jeśli wcześniej miał dysplazję lub brodawki narządów płciowych. Możesz być także sprawdzane pod kątem objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową. Genitalne HPV nie można wyleczyć, ale jej skutki mogą być traktowane.

Dowiedz się więcej o HPV narządów płciowych diagnozy i leczenia ›

Dla młodzieży: co należy wiedzieć o brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych są również nazywane kłykciny. Ta choroba rozprzestrzenia się przez kontakt skóra do skóry, głównie podczas seksu. Brodawki mogą być guzki. Lub może nie być w stanie zobaczyć ich w ogóle. Brodawki rosną lub wokół narządów płciowych. Niektórzy ludzie zauważają żadnych objawów. Inne osoby zauważyć świąd, ból lub krwawienie.

Dowiedz się więcej o tym, co nastolatki powinny wiedzieć o brodawki narządów płciowych ›