Cambler

Czym jest fibromyalgia

Co to jest?

Osób z fibromyalgia mają szerokie ból, bóle i sztywność mięśni i stawów w całym ciele wraz z zmęczenie. Nie jest znana przyczyna fibromialgii. Ponadto, lekarze nie mogą znaleźć przyczyny fizyczne objawy. Badania krwi, zdjęcia rentgenowskie i inne badania zazwyczaj są normalne u osób z fibromyalgia.

Fibromialgia jest kontrowersyjna choroba. Niektórzy lekarze nie wierzą, że jest to choroba medyczny, ale może być odzwierciedleniem cierpienia psychicznego lub stresu. Jednakże, nie ma dowodu na psychologiczne przyczyny albo. Dopóki nie mamy lepszego zrozumienia zaburzeń, to prawdopodobnie pozostanie kontrowersyjne.

Może się zdarzyć, że fibromialgia zawiera więcej niż jedną przyczyną. Niektórzy badacze sugerują, że jest to związane z nieprawidłowościami w części bez marzeń cyklu snu lub z niskim poziomem serotoniny, substancji chemicznej w mózgu, który reguluje sen i percepcję bólu. Inne teorie związane fibromyalgia do niskich poziomów somatomedyna C, chemicznych związanych z siły mięśni i naprawy mięśni, lub wysoki poziom substancji P, związek chemiczny, który ma wpływ na próg, przy którym człowiek odczuwa ból. Jeszcze inni cytowali uraz, zaburzenia przepływu krwi w mięśniach, zakażeń wirusowych i innych zakażeń jak możliwe wyzwalaczy fibromialgii.

Fibromyalgia dotyka około 3,4% kobiet i 0,5% mężczyzn w Europie, lub 3000000 do 6 milionów ludzi. To najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym lub starszych. W rzeczywistości, niektóre szacunki sugerują, że ponad 7% kobiet w wieku 70 lat mają fibromyalgia. Wiele osób z fibromialgią również zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, niepokój i zaburzenia jedzenia, choć zależność między nimi pozostaje niejasny.

Objawy

Fibromialgia może powodować ból i sztywność mięśni i stawów niemal w dowolnym miejscu na ciele, w tym tułowia, szyi, ramion, pleców i bioder. Ludzie często występuje ból między łopatkami i w dolnej części szyi. Ból może być ogólna bolesność lub gryzienia ból i sztywność jest często najgorzej rano. Zazwyczaj ludzie także skarżą się na uczucie wyjątkowo zmęczony, zwłaszcza wstawania zmęczony, choć nie spał dobrze. Osób z fibromyalgia również przetargowych punktów, które są konkretne miejsca na ciele, które są bolesne w dotyku. Niektórzy raport objawów syndromu jelita drażliwego, depresja, niepokój i ból głowy. Dla badań naukowych, Europejskie Kolegium Reumatologii (ACR) ustaliła kryteria fibromialgii. Aby spełnić te kryteria, trzeba mieć co najmniej 3 miesiące, niewyjaśnione bóle całego ciała i co najmniej 11 z 18 punktów przetargowych w określonych miejscach.

Diagnoza

Po zapytaniu o objawy, lekarz sprawdzi, obrzęk, zaczerwienienie i upośledzenia przepływu w częściach ciała, gdy masz ból. Lekarz sprawdzi, tkliwość i ból w ACR-wyznaczonych punktów przetargowych.

Lekarz zleci szczegółowe pytania dotyczące Twojej historii medycznej i zbadać cię, aby wykluczyć inne choroby lub chorób, które mogą wyjaśnić objawy.

Ponieważ kryteria ACR zostały opracowane na badaniach, lekarze, którzy nie uczestniczą w badaniach często zdiagnozować chorobę bez spełnienia tych surowych kryteriów, ale tylko po to, aby były w stanie znaleźć alternatywnych przyczyn bólu i zmęczenia.

Przewidywany czas trwania

Wiele osób odczuwa ból o wiele dłużej niż wymagane minimum trzy miesiące, aby być z rozpoznaniem fibromialgii. Jak często fibromialgii powoduje niepełnosprawność jest niepewne, ale większość ludzi jest w stanie dostosować się do kontroli lub objawów i pozostają aktywne.

Zapobieganie

Nie jest znany sposób zapobiegania fibromyalgia.

Leczenie

Aby złagodzić ból fibromialgii, lekarz może zalecić paracetamol (Tylenol i inne nazwy), kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen (Motrin, Advil i inne) lub naproksen (Aleve); rozluźniającym mięśnie, takich jak cyklobenzaprin (Flexeril) lub leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina (Elavil) lub fluoksetyny (Prozac). Czasami te leki są przepisywane w kombinacji. Na przykład, amitryptylina i fluoksetyna podawane razem mogą pomóc więcej niż pojedynczo.

W ostatnich latach, FDA zatwierdziła pregabaliny (Lyrica), duloksetyny (Cymbalta) i milnacipran (Savella) w leczeniu fibromialgii. Jednak badania nie zostały jeszcze w porównaniu ze starszymi lekami są do długotrwałego leczenia tej choroby. Szereg innych leków, w tym gabapentyny (Neurontin), tramadol (Ultram) i tyzanidyny (Zanaflex), są obecnie badane w leczeniu fibromialgii. Jednakże, leki często nie działa dobrze i bez leczenia leków (patrz poniżej), może być znacznie bardziej użyteczne.

Ćwiczenia aerobowe, takie jak stepping nieobciążające pływanie, jazdę na rowerze lub kilka razy w tygodniu, również uważa się za istotną częścią leczenia. Wreszcie, poprawa jakości snu może poprawić objawy, więc może pomóc uniknąć kofeiny, ćwiczenia pod koniec dnia i płynów późno wieczorem. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz może także zaproponować, aby spróbować jednego lub kilku z następujących metod leczenia: akupunktury, masażu, ciepłe okłady, biofeedback, hipnoza, terapia grupowa lub stresu zarządzania. Jeśli masz objawy depresji lub lęku, mogą poprawić z psychoterapii i leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych leków.

Każda osoba z fibromialgii jest inny, więc ludzie mogą mieć znacząco różne traktowanie plany niż zwykłych środków opisanych powyżej.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, gdy przewlekły ból lub uczucie skrajnego zmęczenia zaburza zdolność do pracy, snu, czy zwykłe prace domowe lub korzystać z zajęć rekreacyjnych.

Rokowanie

Badania nie zgadzam się co do perspektyw dla osób z fibromyalgia. Na przykład, wyniki niektórych wyspecjalizowanych ośrodków leczenia wykazują słabe perspektywy. Jednak programy leczenia gminne wykazują, że objawy ustąpią w jednej czwartej pacjentów i objawy znacznie poprawić się o połowę.