Cambler

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest chorobą, w której ginekologiczno tkanki, które zwykle linie macicy kobiety rośnie na zewnątrz macicy, często powodując ból. Dowiedz się więcej o endometriozie ›

Tajemnica i nędza endometriozy

Ból w miednicy, wyłączanie skurcze, skrajne zmęczenie, bolesne seksu, lub bezpłodność - wszystko może ostrzec endometriozy.

Ta choroba niszczy słabo poznane miliony kobiet, bez względu na rasę lub dochodu. To jest najczęstszą przyczyną niepłodności.

Nikt nie jest pewien, co powoduje endometriozy. Niektórzy lekarze uważają, że występuje, gdy płyn się plecami menstruacyjne przez jajowodów kobiecych (które przenoszą jaja z jajników do macicy) i należy do miednicy za macicy. Inni obwiniają dziedziczność, zaburzenia immunologiczne lub zmian komórkowych. Ale to nie jest infekcja lub nowotwór, mówi Ellen E. Wilson, MD, endokrynolog reprodukcyjny w Dallas.

Bardzo naczyniowej tkanki zwane linie endometrium macicy. W endometriozie, wydaje się, że tkanki poza macicą. Może on występować na zewnątrz macicy, jajowodów, jajników, jelita, pęcherza, odbytnicy i blizny chirurgiczne lub niemal w dowolnym miejscu w otrzewnej wyściółki jamy brzusznej. W rzadkich przypadkach, okazuje się w płucach.

Dowiedz się więcej o endometriozie ›

Znalezienie przyczyny, gdy seks boli

Seks ma być jednym z najbardziej przyjemnych doświadczeń istnieje. Niestety, dla milionów kobiet, jest dokładnie odwrotnie: Bolesna. Irytujące. Niewygodne. W rzeczywistości, aż 75 procent kobiet doświadcza bolesne współżycie w pewnym momencie w trakcie ich życia.

Jeśli seks jest bardziej prawdopodobne, aby ci bruzda brwi niż zwijają swoje palce, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną bólu. To pierwszy krok w znalezieniu drogi do leczenia.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Choroby przenoszone drogą płciową (STD), takie jak chlamydia i rzeżączka są często winę za PID. Występuje wtedy, gdy bakterie związane z tymi chorobami przenoszonymi drogą płciową spowodować zakażenie w macicy, jajowodów i innych narządów rozrodczych. W rezultacie może wystąpić ból w dolnej brzucha, gorączka, bolesne oddawanie moczu, nieregularne miesiączki i ból podczas stosunku.

Dowiedz się więcej o ból endometriozy ›

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie, są menstruacyjny choroby charakteryzują się istotnymi i częste skurcze menstruacyjne i ból związane z miesiączkowaniem. Bolesnego miesiączkowania mogą być klasyfikowane jako pierwotne lub wtórne.

  • Pierwotne bolesne miesiączkowanie - od początku i zazwyczaj przez całe życie, poważne i częste miesiączki skurcze spowodowane ciężkimi i nieprawidłowych skurczów macicy.

  • Wtórne bolesne miesiączkowanie - z powodu jakiegoś powodu fizycznego i zwykle o późnym początku; bolesne miesiączki spowodowane przez inne choroby medycznego obecnego w organizmie (np. zapalna choroba miednicy, endometrioza).

Przyczyną bolesnego miesiączkowania zależy od tego, czy choroba jest pierwotny i wtórny. Na ogół, kobiety z pierwotnych doświadczenia bolesne miesiączkowanie nieprawidłowe skurcze macicy w wyniku braku równowagi chemicznej w organizmie (w szczególności prostaglandynę oraz kwas arachidonowy - obydwa związki chemiczne, które kontrolują skurczów macicy). Wtórne bolesne miesiączkowanie spowodowane innymi chorobami medycznymi, najczęściej endometriozę (choroba w której tkankę, która wygląda i działa jak tkanki endometrium wszczepia się poza macicą, zwykle w innych narządach rozrodczych wewnątrz miednicy lub w jamie brzusznej - często powodując krwawienie wewnętrzne, zakażenia i ból miednicy). Inne możliwe przyczyny wtórnego bolesnego miesiączkowania są następujące:

Dowiedz się więcej o bolesne miesiączkowanie ›

Życie z endometriozą

Kiedy wiesz, że masz endometriozę, można myśleć o swoich możliwości leczenia. Nawet po leczeniu, większość kobiet ma objawy i wyłączać aż menopauzy. Wtedy, gdy są na okresy miesięczne na dobre, objawy zwykle ustępują lub zniknąć. W międzyczasie, nie ma wiele można zrobić, aby pomóc samemu poczuć się lepiej.

Wraz z cyklami ból, może masz cykle emocjonalne lub zmiany nastroju. Może czuć się sfrustrowany, lub depresji. Nie cierpią w milczeniu. Mówić do osób, którym ufasz może naprawdę pomóc. Ponadto, spędzać czas robi rzeczy, które lubisz.

Ciepła może pomóc ograniczyć ból. Zanurzyć się w gorącej kąpieli lub użyć poduszki. Możesz także znaleźć ulgę z jogi, medytacji, czy akupunktura. Aspiryna i ibuprofen mogą również pomóc. Te działają najlepiej, gdy podjęte jak zaczyna ból. W razie potrzeby, można podać leki na receptę, aby zmniejszyć skurcze i ból podczas okresów. Śledzenie symptomów, aby pomóc przewidywać i radzić sobie z bólem.

Dowiedz się, jak żyć z endometriozą ›

Co to ​​jest endometrioza

Endometrioza jest częstą chorobą ginekologiczne, szczególnie wśród kobiet w wieku rozrodczym, wpływając szacunkowo od 2 do 10 procent kobiet w Europie w tej grupie wiekowej. Endometrioza może być wyniszczające choroby dla niektórych kobiet, które doświadczają ciągłego bólu, podczas gdy inne mogą być bezobjawowe. Jest również czynnikiem niepłodności. Według Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, endometriozę można znaleźć w 24 procent do 50 procent kobiet, które doświadczają niepłodności.

Nazwa pochodzi od słowa "endometrium", która jest tkanka, że ​​linie macicy. Podczas kobiety regularnego cyklu miesiączkowego, to tkanka buduje i jest rzucić, jeśli ona nie zajdzie w ciążę. Kobiety z endometriozą opracowanie tkanki, która wygląda i działa jak endometrium poza macicą, zwykle w innych narządach rozrodczych wewnątrz miednicy lub w jamie brzusznej. Co miesiąc to zagubiona tkanki reaguje na hormonalne zmian cyklu menstruacyjnego przez tworzenie i rozbicie jak endometrium działa, powodując krwawienie wewnętrzne.

Dowiedz się więcej o endometriozie ›