Cambler

Wszystko o kamienie nerkowe

Kamicy nerkowej jest kawałka materiału, który tworzy się w nerkach z substancji zwykle rozpuszczone w moczu. Każdego roku około 1 mln osób w Europie diagnozuje się zaburzenia.

Kamienie nerkowe są częstsze u osób rasy kaukaskiej niż w Afro-ludzi. Zazwyczaj strajku między 20 a 40 lat. Gdy osoba dostaje jeden kamień, on lub ona jest bardziej narażone na rozwój innych. Powtarzające się ataki mogą wpływać na nerki kamienia.

Jak kamienie tworzą

Moczowego składa się z dwóch nerek, w kształcie fasoli organów o wielkości pięści, dwóch wąskich rurek mięśni, moczowodów, które drenażu moczu z każdej nerki do pęcherza; pęcherza moczowego, który tymczasowo przechowuje moczu oraz cewki moczowej, Rurka, która opróżnia moczu z pęcherza moczowego. Nerki zrobić moczu przez usunięcie dodatkowej wody i odpadów z krwiobiegu. Utrzymują one także równowagę pewnych chemikaliów w krwiobiegu.

Kamienie nerkowe tworzą chemikaliów w moczu, takich jak wapń, szczawian, oraz fosforanu. Zaczynają w postaci kryształów, które odkładają się w nerkach. Kryształy, które pozostają małe, że można przejść z korpusu niewykrytych z moczem. Jednak, jeśli rosną i stają się kamienie mogą zostać zablokowane w moczowodzie, blokując przepływ moczu, powodując ból i infekcję.

Około 75 procent kamieni nerkowych zawierać wapń, w połączeniu z albo fosforanu lub szczawianu. Mniej popularny rodzaj kamienia jest spowodowane przez infekcje dróg moczowych. Jest on znany jako struwitu, czy kamienia infekcji i składa się z fosforanu amonu magnezu. Struwitu kamienie tworzą około 10 do 15 procent kamieni nerkowych. Około 10 procent pozostałych kamieni są wykonane z kwasu moczowego, który jest utworzony z puryny, związek azotu znaleziona w białku, a wykonane w wątrobie. Mniej niż 3 procent kamieni są wykonane z tego aminokwasu cystyny.

Kamienie mogą od ziarnka piasku do wielkości piłeczki do golfa.

Sole w moczu

Przyczyny kamienie nerkowe nie jest całkowicie znana, chociaż niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do wytworzenia kamieni. Jednak kluczowy czynnik w procesie jest bardzo nasycenie sole przeprowadzonych w moczu (szczawianu wapnia, kwasu moczowego i cystyna). Stężenie tych soli można zwiększyć, kiedy zmniejsza się objętość moczu i stężenie soli są zwiększone. Gdy stężenie osiągnie punkt, w którym już nie rozpuszczać sole tworzą kryształy. Zwykle mocz zawiera chemikalia, takie jak, cytrynian magnezu, pirofosforan i różnych białek i enzymów, które zapobiegają powstawaniu kryształów lub zapobiegania kryształów z przylegającą do wewnętrznej powierzchni nerki.

Najczęstszymi przyczynami kamieni nerkowych są choroby układu pokarmowego, choroby nerek, infekcje dróg moczowych, zaburzeń metabolicznych, takich jak nadczynność tarczycy. Innymi słowy, zmiany w sposobie ciało człowieka metabolizuje żywności i napojów prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa kryształów rozwijających się i, z kolei, kamienia choroby.

Kamienie nerkowe również mają tendencję do uruchomienia w rodzinach.

Inne przyczyny

Rzadkich zaburzeń, które mogą powodować kamienie nerkowe m.in. nerkowe mleczanowej, czasami choroba dziedziczna; cystinuria (kryształy formie cystyny) i moczem (kryształy postaci szczawianu). Chłonny hiperkalciuria jest chorobą, w której organizm wchłania zbyt dużo wapnia z pożywienia i wydala dodatkowe wapnia z moczem. Ten dodatkowy wapnia tworzy kryształy, zgodnie z National Institute of Diabetes i przewodu i Chorób Nerek (NIDDK). Przewlekłe odwodnienie zwiększa ryzyko powstawania kamieni.

Kamienie nerkowe są częstsze u osób z nadciśnieniem tętniczym, hiperurykozurii (zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego). Kamienie są również często u osób z dną moczanową, a ci, którzy spożywają zbyt dużo witaminy D i posiada blokadę lub zakażenie układu moczowego. Niektóre leki moczopędne lub leki zobojętniające bazie wapnia może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, ponieważ zwiększy się ilość wapnia w moczu. Ponadto, ludzie, którzy mają choroby zapalnej jelit (choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego ) lub którzy mieli chirurgii obwodnica stomii jelitowych lub mogą być zagrożone przez kamienie.

Stawiania diagnozy

Niestety, nie ma prawdziwych "znaki ostrzegawcze" na kamienie nerkowe. Małe kamienie są zwykle niezauważony. Duże kamienie często pozostają niewykryte, aż staną się złożone w moczowodzie i osoba ma poważny i nagły ból w plecach lub podbrzusza. Ból jest zazwyczaj opisywany jako ostry ból i skurcze w plecach, z boku lub w dolnej części brzucha. Ból może rozprzestrzeniać się w krocze. Może być również krwi w moczu, mdłości, i / lub wymioty. Jeśli kamień jest zbyt duże, by przejść, mięśnie moczowodu dokręcić próbuje wycisnąć kamień w pęcherzu. gorączka lub dreszcze znaczy, że jest infekcja.

Większość kamieni nerkowych może być zdiagnozowane przez X-ray. USG można również dostrzec kamień. Te obrazy powiedzieć lekarzowi rozmiar i położenie kamieniem. Badania krwi i moczu pomaga wykryć wszelkie nieprawidłowe substancję, która może promować powstawanie kamienia.

Lekarz może podjąć decyzję o skanowanie układu moczowego za pomocą TK lub specjalny test X-ray o nazwie Pielografia (IVP). Wyniki tych testów i innych wyżej pomocy ustalić odpowiednie leczenie.

Pierwsze z kamienia

Dla większości chorych z kamienia, umożliwiając leczenie oznacza kamień przechodzić naturalnie. Lekarz może dać leki na uśmierzenie bólu, a następnie dodać płyny aż moczowód buduje wystarczające ciśnienie pchać kamień na zewnątrz. Jeśli kamień nie zdał w ośmiu do 12 godzin, urolog może być wezwany do pchania kamienia z powrotem do nerki więc może być podzielone.

Kamieni, które nie przechodzą na własną rękę, są stosowane alternatywne metody leczenia. Fala uderzeniowa pozaustrojowe litotrypsja (ESWL) kieruje fale uderzeniowe przez skórę i tkanki ciała w kierunku kamienia. Fale uderzeniowe przełamania kamienia na małe fragmenty, które mogą przemieszczać się z korpusu w moczu.

Zbyt dużych kamieni lub nie są w stanie dotrzeć z ESWL, lekarze mogą używać przezskórne usunięcie kamienia. Dzięki tej procedurze, chirurg robi małe nacięcie na plecach osoby i tworzy tunel dla nerek. Następnie usuwa kamień przez nephroscope. Jeśli kamień jest bardzo duży, chirurg może wstawić sondę energii złamać je na mniejsze kawałki i usunąć fragmenty.

Ureteroscopic usuwanie kamienia jest inną procedurę, lecz nie wymaga nacięcia. Zamiast tego, chirurg wstawia instrumentu światłowodowego do cewki moczowej i pęcherza moczowego, a następnie uruchamia go do moczowodu. Po kamień znajduje, zostanie usunięty z urządzenia jak klatka kosz lub rozbita z wiązek laserowych lub fal uderzeniowych. Często stent umieszcza się w moczowodzie utrzymania rurki rozstrzeniową i ułatwić przechodzenie fragmentów.

100 uncji zapobiegania

Najlepszym leczenia kamicy nerkowej jest uniknięcie tworzenia z nich w pierwszym rzędzie. Jeśli miałeś kamień nerkowy w przeszłości, to mogą tworzyć drugą. Dlatego profilaktyka jest ważna. NIDDK mówi terapii lekarz daje zależy od rodzaju kamienia masz. Na przykład, lek, który pomaga zapobiegać kamieni wapniowych nie będzie działać, jeśli masz kamień struwitu. Zmiany diety, które pomagają zapobiegać kamienie kwasu moczowego może nie mieć wpływu na kamieni wapniowych. Dlatego dokładna analiza kamienia pomoże prowadzić leczenie.

Jeśli masz nadwagę, zmniejszenie masy ciała może pomóc.

Najważniejszym elementem profilaktyki jest coraz dużo płynów. To rozcieńczenie moczu, który z kolei wyzwala zwiększone oddawanie moczu. Inne wycieczki do łazienki pomaga usunąć nadmiar substancji chemicznych z moczu i nerek, obniżając szanse tworzenia kamieni.

Specjaliści zalecają ludzie nerki pić co najmniej 100 uncji płynu każdego dnia. Ich pić z wyboru? Wody. Woda jest dostępna dla wszystkich i ma dodatkową zaletę, że są bardzo tanie.

Ludzie, którzy tworzą kamieni nerkowych kiedyś powiedział unikać nabiału i innych produktów, które zawierały dużo wapnia. Najnowsze badania wykazały, że pokarmy bogate w wapń rzeczywiście zapobiec kamieni, według NIDDK. Suplementy wapnia, jednak może zwiększać ryzyko powstania kamieni.

Jeść mniej białka

W przypadku niektórych, zmniejszając ilość białka, zwłaszcza białka z mięsa, w diecie można zapobiec kamieni. Białko może zwiększyć stężenie kwasu moczowego, wapnia i szczawianów w moczu i zmniejsza cytrynian.

Osoby z ryzykiem kamienie kwasu moczowego mogą korzystać z zmniejszając spożycie pokarmów zawierających puryny. Te produkty zawierają sardynki, drożdże i podroby.

Osoby, które absorbują zwiększoną ilość szczawianu należy unikać dużych ilości picia herbata, która zawiera duże ilości szczawianu oraz zmniejszenie lub zatrzymanie spożycie alkoholu. Inne pokarmy, których należy unikać m.in. buraki, czekoladę, kawę, colę, orzechy, rabarbar, szpinak, truskawki, i otręby pszenne.

Leki mogą być przepisane, aby zapobiec kamieni nerkowych. Leki kontrolować ilość substancji w moczu, które tworzą kryształy (dla hiperkalcemii, na przykład), lub zapobiegania infekcji, które mogą prowadzić do wzrostu kamienia (na kamienie struwit, na przykład).

Należy również ograniczyć dzienne spożycie sodu. Sól jest inny związek chemiczny, który musi opuścić ciało z moczem, a tym więcej substancji chemicznych, które są w moczu, bardziej prawdopodobne jest to, tworząc kamień.

Czy jesteś zagrożony?

Choroby, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych:

  • Historia powstawania kamieni rodzina

  • Choroba dziedziczna, która powoduje, że organizm wchłaniał zbyt dużo wapnia

  • Niski poziom cytrynianu w moczu, co może przyczynić się do kamieni wapniowych

  • Nadczynność przytarczyc

  • Infekcje dróg moczowych

  • Dna

  • Choroby jelit

  • Wysokie ciśnienie krwi