Cambler

Przegląd dna

Skaza moczanowa jest forma charakteryzuje zapalnie stawów, bólu stawów i jest spowodowane przez tworzenie krystalicznych osadów w stawach.

Ten typ zapalenia stawów może stawy bardzo bolesne i opuchnięte. Choć zwykle uderza w duży palec u nogi, to może wpływać na inne stawy, jak również, takich jak kostki lub kolana.

Dna moczanowa jest określane jako "choroba królów i królem chorób." Wpływa to więcej mężczyzn niż kobiet i jest często związane z otyłością, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), hiperlipidemia (wysoki poziom lipidów we krwi), i cukrzyca.

Przyczyna

Choroba wywoływana przez monosodowych moczanu złoża kryształów w stawach, które są wynikiem nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Nadmiar kwasu moczowego może być spowodowane wzrostem produkcji przez organizm, słabą eliminacji kwasu moczowego, nerki, lub zwiększonego spożycia pewnych produktów, które metabolizują do kwasu moczowego w organizmie.

Pokarmy, których należy unikać

Pokarmy, które są bogate w puryny (składnik żywności, który metabolizuje do kwasu moczowego) obejmują niektóre mięsa, owoce morza, suszone, fasola, groch i suszone. Napoje alkoholowe mogą zwiększać stężenie kwasu moczowego w organizmie. Napady dny moczanowej mogą być wywołane spożywaniem dużych ilości alkoholu, spożywanie dużych ilości protein, zmęczenie, stres, zabiegach chirurgicznych lub chorobie.

Diagnoza

Oprócz kompletnego wywiadu lekarskiego i badania przedmiotowego, rozpoznanie dny moczanowej mogą być potwierdzone z badania próbki płynu na obecność kryształów kwasu moczowego.

Zmiany stylu życia i leczenie

Ograniczenie spożycia alkoholu oraz picie dużej ilości wody może zmniejszyć ryzyko ataku dny moczanowej. Unikanie żywności o wysokiej zawartości puryn pomaga. Produkty te obejmują wątrobę, anchois, czerwone mięso, owoce morza, i sos.