Cambler

Dna: bóle stawów i więcej

Zaczyna się z hukiem, często w środku nocy. Ból jest ostry, niemal nie do zniesienia, a gorączka może czujesz się jeszcze gorzej. Leżąc nadal pomaga trochę, ale nawet dotyk arkusza może być nie do zniesienia. I, co najgorsze, Twój niepokój może być witany z chytrym uśmiechem, a nie wspomagające sympatii. Cierpi na podagrę, wspólnej choroby, która jest często źle rozumiane.

Mity i rzeczywistość

Dna moczanowa jest chorobą starych i błędnych przekonań o nim są prawie tak stare. Nazwa, w rzeczywistości opiera się na błędnej koncepcji To pochodzi od łacińskiego słowa, które oznacza "spadek", starożytni lekarze wybrał nazwę, ponieważ wierzyli, że ból jest wynikiem spadku o "złym humorze". Przez wieki było uważane za chorobę dna bogatego człowieka, produkt przejedzenia, nadmiernego picia i Tęgość. Współczesne badania pokazują jednak, że nie ma żadnego związku dna do bogactwa i statusu społecznego i niewiele do diety i picia. Ale jeden tradycyjny pogląd okazał się poprawny: Dna moczanowa jest chorobą mężczyzny, występujący od siedmiu do dziewięciu razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. To także wspólne choroby, uderzając szacunkowo 3,4 mln ludzi w Europie rocznie. To sprawia, że dna najbardziej rozpowszechnione forma zapalny stawów u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat.

Winowajcą chemiczny

Skaza moczanowa jest spowodowany akumulacją kwasu moczowego. Kwas moczowy nie ma przydatnych funkcji w organizmie człowieka, jest to po prostu produkt rozpadu puryn, grupa związków chemicznych występuje we wszystkich tkankach organizmu i wielu produktach spożywczych. W normalnych warunkach organizm pozbywa się kwasu moczowego przez wydalanie go z moczem, utrzymując poziom we krwi niskie. Ale niektórzy ludzie odziedziczyli metabolicznego usterki, która pozwala kwasy moczowego we krwi wzrośnie, 90% czasu to dlatego, że nerki nie wydalają wystarczającej ilości kwasu moczowego, ale czasami po prostu produkuje ciało zbyt brzydkie chemicznych. Niektóre leki, takie jak kwas acetylosalicylowy w małej dawce, diuretyków tiazydowych i niacyny, może także zwiększyć poziom kwasu moczowego. Nadmierne spożywanie alkoholu, długotrwałe głodzenie, choroby nerek, toksyczność ołowiu, skrajny wysiłek mięśni i białaczki i chłoniaki są znacznie rzadsze przyczyny wysokiego poziomu kwasu moczowego.

Te wysokie poziomy prowadzić do dny moczanowej - ale nie od razu. W rzeczywistości, poziom kwasu moczowego są zwykle podwyższone do 20 do 30 lat, zanim spowodują one żadnych kłopotów, dlatego dna moczanowa występuje zwykle w średnim wieku i starszych mężczyzn. Stężenia kwasu moczowego w surowicy są zazwyczaj niższe niż 7 miligramów na decylitr (mg / dl). Im wyższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo ataku dny moczanowej; mężczyźni z poziomem powyżej 10 mg / dl ma 90% szans na rozwój dna. Jednak dna może być również wywołany przez szybki spadek stężenia kwasu moczowego w surowicy i dlatego do 30% mężczyzn z dną moczanową mają normalne poziomy kwasu moczowego w czasie ataku.

Napad dny występuje wtedy, gdy nadmiar kwasu moczowego jest osadzona w złączu i tworzy kryształy kwasu moczowego, które podrażniają wspólne podszewki. Białe krwinki spróbować pomóc, oni pożerają kryształów, ale nie są one na wysokości zadania. Białe krwinki się uszkodzenia uwalniania związków chemicznych, które powodują stan zapalny, opuchlizna oraz ból.

Au

Dna moczanowa jest bolesne, bardzo bolesne.

Najczęstszym objawem dny jest ostra stawów, ciężki ból stawów. W większości przypadków, to uderza jedno połączenie na raz, w połowie, to pierwsze wspólne w dużym palcu. Inne częste strony to przodostopia, podbicia, pięty, kostki i kolana. Dna moczanowa jest rzadkością w górnej części ciała, ale może uderzać palcami, nadgarstki i łokcie. W dowolnym miejscu, zwykle zaczyna się nagle ataku, często w nocy. W ciągu kilku godzin, wspólne staje się czerwone, opuchnięte, gorące i bolesne. Ból i tkliwość mogą być tak poważne, że nawet delikatny nacisk ze ściółki jest problem. I mimo, że tylko jeden mały joint wpływa, zapalenie może być na tyle intensywne, aby spowodować gorączkę, bóle mięśni i inne objawy grypopodobne.

Bez leczenia, dna może powodować długo utrzymujące się zapalenie stawów, z przewlekłym obrzękiem i trwałe uszkodzenia stawów. Kryształy kwasu moczowego może zbudować do niezwykłego stopnia, tworząc duże, nawet groteskowe, lokaty zwane tophi stawów i innych tkanek. Kryształy mogą być także osadzane w nerkach i może się wytrącać w moczu powstawania kamieni nerkowych.

Diagnoza

Dna moczanowa jest łatwe do rozpoznania w duży palec u nogi, gdzie powoduje charakterystyczny stan zapalny zwany podagra. Lekarze często może dokonać diagnozy przez telefon, a większość mężczyzn z dną moczanową może zdiagnozować się - szczególnie w drugim i trzecim ataku tej powracającej choroby. W innych złączach diagnoza może być trudne. To proste, aby zmierzyć poziom kwasu moczowego we krwi, wysoki poziom wspiera diagnozę dny moczanowej, ale to nie jest ostateczna, ponieważ wiele zdrowi ludzie mają wysoki poziom, a niektórzy ludzie z dna mają normalny poziom. Inne choroby mogą naśladować dna, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, infekcji, i rzekomej, co jest spowodowane kryształki innego związku (pirofosforanu wapnia). Jeśli diagnoza jest wątpliwa, lekarze mogą usunąć niewielką ilość płynu z zapalnie stawów, w przypadku dna, płyn zawiera białe ciałka krwi i kwasu moczowego kryształów, które mogą być widoczne przez specjalny polaryzacyjnym mikroskopem.

Leczenie

Dna moczanowa reaguje bardzo dobrze na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), jeśli przestrzegane są dwie reguły. Po pierwsze, NLPZ powinny rozpoczyna się najszybciej jak to możliwe, a po drugie, powinien on być stosowany w zalecanej dawce maksymalnej. Wielu lekarzy przepisywania indometacyny (Indocin) w dawce 50 miligramów (mg) trzy lub cztery razy dziennie, ale inne na receptę i ponad-the-counter leki z grupy NLPZ są również skuteczne. Jeden wyjątek: Kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany w dnie moczanowej, ponieważ może zwiększyć stężenie kwasu moczowego. Po dwóch do trzech dni w pełni sił, dawki NLPZ mogą być zmniejszone o połowę, w większości przypadków, leczenie może zostać przerwane po zaledwie pięciu do siedmiu dni.

Mężczyźni, którzy nie mogą przyjmować leków z grupy NLPZ z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej lub krwawienia mogą uzyskać zwolnienie z ściśle związanych z narkotykami, selektywnego inhibitora COX-2, celekoksyb (Celebrex). I jeśli to nowy lek, nie można stosować stare gotowości, kolchicyna, może pomóc, chociaż wypadł z korzyść, gdyż często powoduje wymioty lub biegunka w wymaganych wysokich dawkach. Na szczęście, krótki kurs z prednizonem lub podobny sterydów zazwyczaj pracy dla ludzi, którzy nie mogą przyjmować leków z grupy NLPZ lub celekoksyb. Sterydy mogą być również podane dożylnie do ludzi, którzy nie mogą przyjmować leki doustne, i mogą być wstrzykiwane bezpośrednio do zapaleniem stawu zapewnić szybką ulgę.

Zapalnie stawów, które powinny być wypoczęty, ale mężczyźni mogą wznowić ich normalnej działalności, jak tylko ich ataki dny ustatkować.

Mimo, miesięcy lub lat może upłynąć pomiędzy atakami, więcej niż 75% pacjentów z dną moczanową mają kilka odcinków. Mężczyźni, których ataki są rzadkie nie potrzebujesz żadnych leków zapobiegawczych, ale powinny one mieć NLPZ pod ręką, aby korzystać w pierwszym znakiem kolejnego ataku. Jeśli epizody występują często, jeśli udowodni, trudne do leczenia, lub gdy bardzo wysoki poziom kwasu moczowego przewidzieć częstych ataków, leki mogą pomóc.

Istnieją trzy sposoby, aby zapobiec dna:

  • Leki przeciwzapalne. Wykonania codziennie niskie dawki NLPZ (indometacyna, 25 mg dwa razy dziennie, na przykład, kolchicyna) albo (0,6 mg raz lub dwa razy dziennie) może zapobiegać ostrych ataków.

  • . Leki wspomagające wydalanie kwasu moczowego Probenecyd (Benemid) to tradycyjny wybór, zazwyczaj stosowana dawka wynosi 250 do 500 mg dwa lub trzy razy dziennie. Wysypka i rozstrój jelit są najczęstsze skutki uboczne. Ponieważ lek zwiększa stężenie kwasu moczowego w moczu, może predysponować osoby do kamieni nerkowych, i należy go unikać u pacjentów z chorobami nerek. Ponieważ obniża poziom kwasu moczowego we krwi, może powodować dnę moczanową wcześnie, więc ludzie powinni zawsze brać NLPZ lub kolchicyny w ciągu pierwszych dwóch do trzech miesięcy terapii probenecydu. Aspiryna jest złym wyborem, ale dlatego, że blokuje aktywność probenecydem.

  • Leki do zmniejszenia produkcji kwasu moczowego. Allopurynol (Zyloprim) jest na ogół leczeniem z wyboru dla kobiet z przewlekłym fazie dny moczanowej, guzków, częstych ataków dny moczanowej, dny moczanowej wielu połączeń na raz, ataki dny moczanowej, które są trudne do kontroli, kwasu moczowego lub nerek kamienie. Typowa dawka wynosi 300 mg na dzień, a niektóre ludzi trzeba jeszcze, inne mniej, w przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub osoby z chorobami nerek, w dawce 100 mg dziennie lub mniej, mogą być odpowiednie dawki początkowej. Najczęstsze działania niepożądane to wysypka i jelit zdenerwowany, może wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, ale są one rzadkie. Ponieważ allopurinol produkuje taką szybki spadek stężenia kwasu moczowego, który może przyspieszyć dna, ludzie powinni zawsze kolchicyny lub NLPZ dla trzech do sześciu miesięcy leczenia. Febuksostatu (Uloric), nowy lek, który obniża produkcję kwasu moczowego, stały się dostępne w kwietnia 2009 roku. Lek ten może być szczególnie przydatne dla pacjentów z dną moczanową, którzy są uczuleni na allopurinol.

Dna moczanowa jest chorobą, która stara się plagą ludzi od wieków. Thomas Sydenham, 17th-century wielki lekarz, napisał: "Dna moczanowa, w przeciwieństwie do innych chorób, zabija więcej ludzi niż bogatych, biednych mędrców więcej niż proste." Ale nowoczesna era świadkami poważnych zmian w dnie moczanowej. To nie zabija i rzadko wynika z błędnego zachowania. Ponadto mędrcy nie muszą obawiać się choroby, zamiast tego mogą nauczyć się leczyć i zapobiegać atakom się tylko z niewielką pomocą lekarza mądrego do sposobów dna.