Cambler

Pochodzenie mitów medycznych

Mój ojciec, emerytowany lekarz, opowiadał mi o swoich pacjentów, którzy jednego obwiniani swoich lekarzy za jego bolączki: "I było w porządku, zanim ja przyszedłem do ciebie, ale do końca mojej pierwszej wizyty, miałem wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Co ty mi robisz? " Jego pacjent żartował - przynajmniej myślę, że było - ale to jest przykład, jak rozumowanie może się nie udać, gdy początkowe wydarzenie zakłada spowodować coś, co zdarza się wkrótce potem. Z drugiej strony, mój ojciec zwykł żartować, że jego dzieci (zwłaszcza mnie) były przyczyną jego siwe włosy. Tak nieprawdopodobne, jak to było, że mój ojciec był przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi swojego pacjenta, podobne błędne założenia są podstawą wielu mitów medycznych.

Insulinoterapia w cukrzycy: zapobieganie lub sprawcy

Słyszałem od pacjentów chorych na cukrzycę, że woleliby uniknąć przyjmowania insuliny, gdyż obawiają się, że przyspieszy powikłań, takich jak amputacja kończyn lub niewydolności nerek. Nieważne, że lekarze nigdy by świadomie przepisać leki z powikłań, które przekracza jego korzyści, ale większość badań sugeruje, że jeśli jest jakiś długoterminowy efekt starannej kontroli cukru we krwi u chorych na cukrzycę - co często wymaga insuliny - jest to, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Dlaczego taki mit będzie tak trwałe? To jest prawdopodobnie w oparciu o doświadczenie z rodziną lub przyjaciółmi, którzy brali insuliny dla swojej cukrzycy, a później rozwinięte te komplikacje. Jest to z pewnością prawda, że ​​osoby chore na cukrzycę mogą mieć poważne problemy z krążeniem, które mogą spowolnić gojenie ran. I nie-lecznicze lub zakażone rany czasami wymagać amputacji zajętej kończyny, ale to jest bardziej powszechne wśród osób z bardziej ciężkim niedoborem insuliny, nie tylko odporność na nią. I to właśnie te bardziej poważne przypadki (tzw. typ I, gdy problemem jest brak insuliny w organizmie), które wymagają leczenia insuliną, często lata przed powikłania rozwijają.

Tak więc, chociaż insulina jest pierwszy dla wielu pacjentów z cukrzycą jest chorobą, która niezbędna jest insulina - nie sama insuliny - co zwiększa ryzyko powikłań. Niestety, unikanie leczenia insuliną ze względu na błędnym założeniu, że może to spowodować powikłania, może rzeczywiście zwiększać ryzyko tych samych powikłań.

Przyczyna i skutek: to wydaje się takie proste

Ci skręcić kostkę, a teraz jest to ból. Przyczyna i skutek są proste, ale w wielu (lub nawet większość) sytuacjach medycznych, wiele czynników może skomplikować sprawy:

  • Brak pełnego zrozumienia dla wielu powszechnych chorób, przyczyna nie została zidentyfikowana. Przykłady obejmują większość przypadków nadciśnienia krwi, zapalenie stawów, i bólu pleców. Jednak natura ludzka domaga się wyjaśnienia, więc gdy czas wydaje się w porządku, zakładamy, że przyczyną problemu jest to, co poprzedziło ten problem. Prawdopodobnie wyjaśnia dlaczego tak wiele osób z wysokim ciśnieniem krwi winien emocjonalne stres lub inne czynniki zewnętrzne choroby, której przyczyną jest w rzeczywistości prawie zawsze unknowable (przynajmniej w chwili obecnej).

  • Dylemat kurczaka i jaj. To może być niezwykle trudne wiedzieć, które wystąpiły czynnik pierwszy. Na przykład ludzie, którzy mają szerokie achiness powodu fibromialgii <link> często skarżą się na zły sen. Teoria opracowała że kiepski sen <i> powoduje, </ i> rozproszone achiness cechą tej choroby. Z drugiej strony, może achiness powoduje trudności z zasypianiem. Cykl z zaburzeniami snu w nocy i achiness w ciągu dnia na pewno nie robią albo lepiej, ale z naszego aktualnego poziomu ograniczonego zrozumienia, wiedząc, co było pierwsze (co sugeruje, że czynnikiem, jako potencjalną przyczynę) jest niemożliwe.

  • Zmienne zakłócające w badaniach medycznych, czynnik, który rutynowo wpływa rezultatu, ale nie rozlicza się w badaniach, ponieważ nie jest mierzona lub uznane jako ważne, może to prowadzić do błędnych założeń dotyczących związku przyczynowego. Na przykład, wielu ludzi winić, jak się czują ("Jestem tak zmęczony") na diecie ("powinienem przestać jeść tyle słodyczy!") I na pewno nie może być połączenie. Jednakże, istnieją inne czynniki, które mogą spowodować ten sam problem, że nie zostały uwzględnione. W powyższym przykładzie, za mało snu, martwiąc się o terminie pracy lub leki przeciwhistaminowe podjętej nocy może być prawdziwą przyczyną zmęczenia. Te inne czynniki są czynnikami zakłócającymi i, o ile nie są uważane również, to jest łatwe do wykonania wadliwego założenia dotyczące przyczyny i skutku.

Kiedy to się wszystko zaczęło? W wielu chorobach, to jest trudne lub niemożliwe do określenia, kiedy choroba rozwinęła. Może to prowadzić do błędnych założeń dotyczących związku przyczynowego, gdy w oparciu o "podejrzanych czasu." Na przykład, nerek jest odpowiedzialny za pozbawienie organizmu kwasu moczowego normalny produkt odpadowy. choroby nerek prowadzi do podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi i kwasu moczowego jest podwyższone oczywiste czynnikiem ryzyka dla skazy moczanowej. Tak więc, ponieważ wiele osób z dną moczanową chorobę nerek, która może być rozpoczęte na długo przed objawami opracowanych wiele założyć, że dna spowodowanych przez następne objawy choroby nerek, w rzeczywistości, choroby nerek rozwija się zwykle pierwszy i zwiększa prawdopodobieństwo, że dna będzie rozwijać.

Konkluzja: nie wyciągać pochopnych wniosków

W podejmowaniu decyzji opieki zdrowotnej, podobnie jak w wielu innych sytuacjach, wszyscy powinniśmy zrobić wszystko, aby uniknąć szybkiego założenia i wnioski rysunek. Może to prowadzić do niemądrych wyborów. Powiedz swego lekarza lub pracownika służby zdrowia swoje obawy o swoje zdrowie, swoje lekarstwa ani żadnych zaleceń medycznych wprowadzonych do Ciebie. Jeśli Twoje obawy są na podstawie nieprawidłowych lub niekompletnych informacji, ustawienie wyjaśnić sprawę może poprawić rozumienie zdrowia i wszelkie dolegliwości masz. Ważniejsze, może nawet poprawić swoje zdrowie, zmieniając zdanie o decyzji zdrowia zostały wykonane.

A jeśli praktykować to, co głoszę, być może będę przestać obwiniać moje dzieci na mojej siwizny.

Na przykład, jeśli znajdują się palacze częściej niż osoby niepalące mają wysokie ciśnienie krwi, palenie może być uznany za przyczynę. (W rzeczywistości, nikotyna może podnosić ciśnienie krwi). Jednakże, jeśli z nadwagą są również palacze częściej niż u osób niepalących, trzeba uwzględnić masę przed przypisując przyczynę problemów ciśnienia krwi wyłącznie do palenia tytoniu. Waga jest "confounder" jest tego przykładem, ponieważ może to spowodować taki sam efekt, jak zakłada się czynnika przyczynowego (palenia); mylących jest ważnym źródłem błędu w badaniach medycznych. Jest prawdopodobne, że wiele ważnych czynników, które przyczyniają się do choroby nie zostały jeszcze odkryte i dlatego nie może być w szczególności uwzględnione w badaniu - dopóki ich znaczenie jest rozpoznawany, czynniki te mogą być mylące badań i mylących wniosków na temat przyczyn i skutków. Tymczasem założenia przyczyny i skutku są w błędzie.