Cambler

Ochrona serca podczas leczenia umysłu

Zapobiegania i leczenia chorób serca u osób ze schizofrenią

Choroba serca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Europie, i to o dwa razy śmiertelne dla osób cierpiących na schizofrenię w porównaniu z innymi ludźmi. Chociaż około 30% osób w populacji ogólnej umierają od ataków serca i innych powikłań związanych z chorobami serca, w dowolnym miejscu z 50% do 75% osób ze schizofrenią uwagi.

Naukowcy zmagali się znalezienie sposobów na poprawę wyników, a mają pochodzić z wytycznych do oceny i ograniczenia sercowych czynników ryzyka u osób ze schizofrenią. Ale prawdziwym wyzwaniem może być w coraz lekarzy, pacjentów i członków rodziny do uznania powagi tego zagrożenia zdrowia i podjąć kroki w celu jego rozwiązania.

Zdrowie psychiczne klinicyści może być pewien tylko tego, co doradzić. Pacjenci i członkowie rodziny mogą nie chcieć, aby dostosować się leki przeciwpsychotyczne reżim jeśli złagodziła objawy. Lub defetyzm postawa może chwycić, zwłaszcza jeśli pacjent już zyskał dużą wagę i pali, tym samym zwiększając ryzyko serca. Ale są interwencje, które mogą pomóc zredukować to ryzyko - i ocalić życie.

Znaki ostrzegawcze choroby serca

Ryzyko choroby serca w schizofrenii jest podwyższony, jeśli którykolwiek z następujących objawów lub symptomów opracowania:

  • ciśnienie tętnicze 130/80 mm Hg lub wyższe

  • BMI 25-29 (nadwaga) lub 30 lub więcej (otyłość)

  • obwód w talii więcej niż 35 cali dla kobiet, lub więcej niż 40 cali dla mężczyzn

  • glukozy w osoczu na czczo 100-125 mg / dl (przedcukrzycowy) lub 126 mg / dl lub wyższe ( cukrzycy )

  • czczo LDL cholesterol 100 mg / dl albo wyższy

Dlatego ryzyko jest większe

Osoby z schizofrenią częściej niż inni mają jedną lub więcej z głównych czynników ryzyka dla chorób serca, takich jak nieprawidłowa poziomy cholesterolu, nadciśnieniem, otyłością, paleniem papierosów i cukrzycą. Dwa ostatnie są szczególnie ważne. Cukrzyca sprawia, że ​​jest dwa do czterech razy częściej, że ktoś umrze z powodu choroby serca - a ludzie ze schizofrenią są około dwukrotnie częściej niż inni ludzie na rozwój cukrzycy. Palenie papierosów w przybliżeniu potraja ryzyko chorób serca, a ludzie ze schizofrenią mają tendencję do palenia.

Niektóre badania wskazują, że osoby cierpiące na schizofrenię może być z natury bardziej podatne na rozwój typ 2 cukrzycy i innych czynników ryzyka chorób serca. Ale jest też oczywiste, że kilka lub drugiej generacji "atypowe" leki przeciwpsychotyczne powodują przyrost masy ciała i cukrzycy i pogorszyć (lipidów), stężenia cholesterolu i triglicerydów.

Co gorsza, ludzie ze schizofrenią są mniej prawdopodobne, aby otrzymać dobrą opiekę profilaktyczną. Na przykład, osoba z schizofrenią i podwyższonych lipidów jest tylko o jedną czwartą częściej niż przeciętnego Europejczyka z podobnym profilu lipidowego być wyznaczonym do obniżania cholesterolu statyny. Co więcej, gdy ktoś ze schizofrenią doznaje ataku serca, on lub ona jest mniej prawdopodobne, aby otrzymywać standardowe leczenie, z śmiertelnymi rezultatami. Jedną analizę więcej niż 88.000 Medicare odbiorców 65 lat i starszych, którzy zostali hospitalizowanych po zawale serca stwierdzono, że te z rozpoznaniem schizofrenii były o 34% bardziej narażone na śmierć w ciągu roku.

Często cytowany barierą w uzyskaniu dobrej opieki jest kwestia leków niezgodności: Badania wskazują, że co najmniej połowa osób ze schizofrenią przestanie brać ich przeciwpsychotycznych w pewnym momencie, częściowo z powodu braku wglądu w chorobę, a częściowo ze względu na lek stronie efekty. Klinicyści mogą przyjmować to oznacza, że ​​zgodność z innymi lekami będzie słaba, jak również.

Ale większym problemem może być brak dostępu do opieki i fragmentarycznego systemu medycznego. Osoby ze schizofrenią są mniej prawdopodobne, aby zobaczyć się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiologa, niż są do psychiatry lub innego rodzaju zdrowia psychicznego lekarza. Stawia raczej ciężarem dla oceny i monitorowania zdrowia serca w zespole zdrowia psychicznego - albo na pacjentów i ich rodzin. Jednakże ta sytuacja nie musi być utrudnione.

Czynniki ryzyka, w porównaniu

Czynnikiem ryzyka

Częstość występowania w populacji ogólnej Europejskiej

Częstość występowania u osób ze schizofrenią

Palenie papierosów

23% -25%

75% -85%

Nadciśnienie

BMI 27 lub więcej (z nadwagą)

Zapobieganie i leczenie

Zmniejszając ryzyko chorób serca u kogoś ze schizofrenią zaczyna się od wyboru leków przeciwpsychotycznych. "Na nowo zdiagnozowanych pacjentów, najlepszą rekomendacją jest uregulowanie najczystszych narkotyków po pierwsze," mówi Dr David C. Henderson, profesor psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektorem schizofrenii cukrzycy i redukcji wagi Programu Badawczego w Massachusetts General Hospital. Oznacza to, że leki z najmniejszą ilością skutków ubocznych. "Jednym z problemów jest to, że psychiatra może być myślenie krótkoterminowych skutków ubocznych, takich jak uspokojenie," mówi, "ale długoterminowe skutki uboczne, które idą do zabijania ludzi."

Dla pacjentów, którzy są już na przeciwpsychotyczne, kluczem jest do oglądania na przyrost masy ciała lub cholesterolu problemów. W takich przypadkach, "psychiatra może pomóc poprzez zmianę leków, które mogą przyczyniać się do tych problemów," Dr Henderson mówi.

W przeciwnym razie, podstawowe porady dla zmniejszenia ryzyka chorób serca u osób ze schizofrenią jest prawie taki sam, jak porady udzielonej na innych ludzi. Rzucić palenie. Jeść zdrowszej żywności. Zaangażować się w regularnej aktywności fizycznej. Jeśli takie zmiany stylu życia nie pomaga, wziąć leki kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Biorąc jednak pod uwagę, że ludzie ze schizofrenią są już na wysokim ryzykiem chorób serca i wyzwania twarzy innych ludzi nie, eksperci doradzają dodatkowe monitorowanie.

Gdy wszelkie przeciwpsychotycznym przewidziana jest pewne pomiary podstawowe i badania są w porządku. Obejmują one pomiar ciśnienia krwi, badania krwi, aby ujawnić poziom cholesterolu i cukru we krwi na czczo i pomiary wagi i wzrostu, aby obliczyć wskaźnik masy ciała danej osoby (BMI). Oddzielny pomiar obwodu talii pomogą wykryć zespół metaboliczny, choroby serca, szczególnie ryzykowne.

Leczenie obejmuje połączenie interwencji medycznych i behawioralnych.

Przestać palić. Ludzie z ciężką chorobą psychiczną są mniej prawdopodobne niż inne, aby uzyskać informacje na temat rzucania palenia. Jednak badania pokazują, że około 10% do 55% osób ze schizofrenią będzie rzucić palenie, jeśli są leczone kombinacją behawioralnych interwencji i leki stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Ale ludzie z schizofrenią spotykają specjalne wyzwania. Objawy odstawienia nikotyny, takie jak bezsenność i drażliwość, są podobne do tych w okresie wczesnej psychozy. Wsparcie społeczne może być ograniczona. I, jak w populacji ogólnej, rzucenie trwa zwykle kilka prób.

Schudnąć. Nadwaga sieje spustoszenie serca poprzez zwiększenie ciśnienia krwi, podnosząc stężenie lipidów i zwiększając ryzyko cukrzycy. Jednak badania pokazują, że utrata nawet 5% całkowitej masy ciała (10 funtów dla kogoś, kto ma 200 funtów) może odwrócić niektóre szkody. Najbardziej udane podejście polega połączenie redukcji kalorii, zwiększenie aktywności fizycznej i terapii poznawczo-behawioralnej.

U osób ze schizofrenią, wybór leków przeciwpsychotycznych również wchodzi w grę. Jeśli pacjent otrzymuje 5% lub więcej na wadze wyjściowej lub zaliczek jeden lub więcej jednostek BMI, psychiatra może rozważyć przepisując różne przeciwpsychotycznym.

. Kontrola cukru we krwi W swoich najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaleca, aby każdy nowo rozpoznaną cukrzycą typu 2 zrobić dwie rzeczy: schudnąć i wziąć leki metforminę (Glucophage). Jeśli ta początkowa strategia nie działa, istnieją inne opcje leków.

Poprawa lipidów. Zmiany w stylu życia są pierwszą zalecane. Pacjent może starać się schudnąć, zużywają mniej tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, i dodać więcej nienasyconych tłuszczów, a zwłaszcza serce zdrowe kwasy omega-3 znajdują się w wielu ryb tłuszcze. Jeść więcej owoców, warzyw i żywności z włókna. Jeśli te kroki nie pomogą, lekarz może przepisać statyny lub inne leki obniżające stężenie lipidów.

Kontrola ciśnienia krwi. Oprócz już wymienionych zmian w diecie, pacjent może zapewnić jeden lub więcej leków ciśnienia krwi.

Jak leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji porównać

Niektóre leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji promowania przyrost masy ciała i podniesienie poziomów lipidów w więcej niż w innych.

Ogólna nazwa (marka)

Wpływ na masę

Ryzyko cukrzycy

Wpływ na lipidy

Aripiprazol (Abilify) *

Niewiele lub brak przyrostu masy ciała

Nie wykazano efekt

Nie wykazano efekt

Zyprazydon (Geodon) *

Risperidon (Risperdal)

Średniego szczebla przyrost masy ciała

Mieszane wyniki badania sprawozdania

Badania różne, ale wykazują efekt pośredni

Kwetiapiny (Seroquel)

Olanzapina (Zyprexa)

Największy przyrost masy ciała

Zwiększone ryzyko

Wzrosła łączna cholesterolu, niezdrowej LDL i trójglicerydów; spadła zdrowy HDL

Klozapina (Clozaril)

* Dane długoterminowe ograniczone do tych leków.

Co działa

Oczywiście, rada jest łatwiej dać niż do naśladowania - dla każdego. A ludzie ze schizofrenią twarzy wyzwania inni nie. Dopiero się do sklepu spożywczego może być trudne dla kogoś, kto ma polegać na przejazdy środkami transportu publicznego lub z przyjaciółmi. Jedzenie zdrowsze mogą być kosztowne - świeże warzywa mogą kosztować więcej niż wersje puszkach, na przykład, a koszty chude mięso więcej niż tłuste typów.

Mimo to, ktoś ze schizofrenią może być zachęcani do zdrowych zmian w stylu życia, mówi psycholog dr Corinne Cather, instruktor w psychiatrii na Uniwersytecie Harvarda i terapeuta poznawczo behawioralnej w Massachusetts General Hospital. "Skromne, małe zmiany dodać w czasie," mówi Dr Cather, który proponuje następujące konkretne działania:

Kontrolować środowisko żywności. W instytucjonalnych, takich jak domy grupy, dzień, programów terapeutycznych i ośrodków zdrowia psychicznego, lekarz powinien podjąć twarde spojrzenie na jakie rodzaje żywności i napojów są oferowane w automatach. Członkowie rodziny i pacjenci powinni również ocenić, czego się zaopatrzony w szafkach. Advocate dla zdrowszych wyborów w placówkach publicznych i kupić zdrowsze w domu.

Strzeż płynnych kalorii. Kont Soda więcej niż 25%, co ludzie piją. Typowa puszka słodzonego sody może mieć więcej niż 150 kalorii. Picia sody tylko jeden dzień, bez zwiększenia aktywności fizycznej, spowoduje przyrost masy ciała o 15 funtów dla przeciętnego człowieka do końca roku. Rozważyć alternatywne niskokaloryczne, korzystnie wodą.

Nie "zabić z życzliwością." Członkowie rodziny i lekarze często cierpią z powodu błędnej postawy, że osoba z schizofrenią jest już stoi takie trudne wyzwania, które są w stanie palić lub skorzystać z wysokokalorycznych przekąsek jest uzasadnione pocieszenie. Czy oni myślą, że ludzie ze schizofrenią nie można zmienić lub nie chcą. Prawda może być zupełnie inna. Pamiętaj, że ludzie ze schizofrenią są już napiętnowane z powodu swojej choroby, staje się otyłość i palenie po prostu dodać do napiętnowania.

Ustalić rozsądne cele. Trudno jest schudnąć i zdrowszego nawyków. Najlepiej zacząć rozsądne cele. Do utraty wagi, może to oznaczać, próbuje stracić 5% do 10% masy w ciągu roku - zazwyczaj około 1 do 2 funtów miesięcznie.