Cambler

Czy aspiryna dobrze z cukrzycą i zapaleniem jelita grubego?

Pytanie: Jestem 56-letnia kobieta z 20-letniej historii z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ja też stało się z cukrzycą. Mój nowy lekarz został pchanie stosować kwas acetylosalicylowy. Jego filozofia jest taka, że nikt nie umarł z pochodni-up z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, ale wiele kobiet zmarło z ataków serca i udarów mózgu. Mój gastroenterolog, który traktował mnie przez ponad 20 lat uważa, że ​​należy rozważyć, czy i kiedy aspiryny są oznaki, że będę z niego korzystać, a nie ryzykować problemów z mojej okrężnicy. Jestem w prawdziwym dylematem.

A. Cukrzyca jest głównym czynnikiem ryzyka o atak serca, więc nowy lekarz ma rację, że są zainteresowani. I małe dawki aspiryny regularnie są zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów, mamy dla obniżenia tego ryzyka. Aspiryna czyni płytek mniej lepka, a badania wykazały, że zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób z wywiadem zawału serca lub udaru mózgu, a u mężczyzn i kobiet wysokiego ryzyka, bez wcześniejszej choroby sercowo-naczyniowej.

Europejskie Stowarzyszenie Cukrzyca zaleca, aby osoby z cukrzycą, którzy mieli choroby układu krążenia powinny regularnie przyjmować aspiryny (75-162 mg dziennie), a nawet tych bez historii choroby sercowo-naczyniowej należy zrobić, jeśli są one na 40 lub mają dodatkowe czynniki ryzyka ( Wśród nich, w rodzinie chorób układu krążenia, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu poziomach).

Ale to są tylko ogólne zalecenia, nie maszerujące rozkazy. Lekarze powinni rozważyć ryzyko i korzyści z jakiegokolwiek leczenia - szczególnie te wykorzystywane do zapobiegania chorobie - podczas uwzględnieniu wartości, preferencji i innych chorób pacjenta.

Oczywiście, nowy lekarz ma rację, że odblaski z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego są mało prawdopodobne, aby doprowadzić do śmierci, a zawał serca lub udar mózgu z pewnością możliwe. Z drugiej strony, korzyści można uzyskać absolutna dziennej od aspiryny mogą być stosunkowo małe. To wszystko zależy od czynników ryzyka. Weź hipotetyczny przykład kobiety w twoim wieku z cukrzycą, ale kilka innych czynników ryzyka. Ona nie pali, ma "złego" LDL cholesterolu poziom poniżej 100, poziom "dobrego" cholesterolu HDL o 50 do 59, a jej ciśnienie krwi jest mniejsza niż 130/85. Jest 9% szansa, że ​​będzie miała atak serca w ciągu najbliższych 10 lat, zgodnie z kalkulatora ryzyka na podstawie danych z Framingham Heart Study. Przyjmowanie aspiryny regularnie będzie prawdopodobnie obniżyć to ryzyko do około 6% - nie jest ogromna różnica.

Rozważmy teraz kobieta w twoim wieku z cukrzycą i innych głównych czynników ryzyka. Ona pali, jej frakcji LDL wynosi 130, jej HDL jest 41, a ona ma wysokie ciśnienie krwi. Jest 32% szans, że będzie ona mieć atak serca w ciągu najbliższych 10 lat, zgodnie z kalkulatora Framingham. Gdyby była regularnie przyjmować aspirynę, ryzyko spada do około 20%. To znaczne ograniczenie.

Teraz z powrotem do jelita grubego. Jak wiecie, jest to choroba, która powoduje stan zapalny i owrzodzenia, zwane wrzody, w podszewce odbytnicy i okrężnicy. Badania opublikowane w 2006 r. wykazały, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen spowodowane flary z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, ale małe dawki kwasu acetylosalicylowego były dobrze tolerowane. Więc może nie masz kłopotów biorąc niskie dawki aspiryny.

Mimo to, leki mogą mieć wpływ na ludzi w różny sposób. Jeśli mieli race związane z aspiryną w przeszłości lub czujesz, że jakość życia spadnie zasadniczo przez aspirynę, myślę, że byłoby rozsądne, aby trzymać się na chwilę - zwłaszcza jeśli wymyślić inne sposoby obniżenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Trzeba współpracować z lekarzem, aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą. Porozmawiaj z nim o strategii dla utrzymania niskiego ciśnienia krwi i cholesterolu numerów w zakresie zdrowego.

Jeśli nic z tego nie działa i nie toleruje aspiryny, można rozważyć inne leki przeciwpłytkowe, takie jak klopidogrel (Plavix). Ale wpływ tych leków na choroby serca ryzyko nie jest tak dobrze przebadane jak skutki aspiryny, a ryzyko krwawienia związanego z rakietami sygnałowymi z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego może być wyższa.

- Nancy Keating, MD Harvard Health Letter Redakcja Brigham i kobiet szpital, Boston