Cambler

Można włączyć choroby serca wokół?

Dla niektórych osób z chorobą niedokrwienną serca, wysokie dawki statyn, powszechnie przepisywany, silnych leków na obniżenie cholesterolu, może odwrócić lub zmniejszyć tworzenie się płytki nazębnej tłuszczowych w tętnicach. Może to zmniejszyć ryzyko zawału serca.

To jest to, co naukowcy w 2006 roku w czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Medycznego. Leczenie statyną było najbardziej skuteczne w połączeniu ze zmianami diety, ćwiczeń i innych usprawnień cywilizacyjnych.

"Odwracanie choroby wieńcowej nie jest łatwe, ale można to zrobić," mówi Steven E. Nissen, MD, prezes Europejskiego College of Cardiology i tymczasowy przewodniczący wydziału medycyny sercowo-naczyniowej w Cleveland Clinic w Ohio.

W badaniu, kierowany przez dr Nissen, blisko trzech czwartych pacjentów przyjmujących wysokie dawki statyn doświadczonych odwrócenie nich blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Średnio pacjenci redukcję 7 do 9 procent w płytce nazębnej.

"Ta choroba trwa dziesiątki lat, aby utworzyć", mówi dr Nissen. "Pierwsze, że poziom redukcji 18 do 24 miesięcy było dość niezwykłe."

Zapobieganie nadal ważne

Nie każdy może odwrócić istniejącą chorobę serca, dr Nissen ostrzega, i to zawsze o wiele lepiej, gdy można zachować prawidłowy przepływ krwi od początku poprzez prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia.

Dlaczego? Z jednej strony, pierwszym objawem choroby wieńcowej jest często zawał serca. Choroba prowadzi do około miliona ataków serca lat, i jest to górna przyczyną śmierci w Europie.

Palenie, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu przyczyniają się do choroby wieńcowej. Tak jak otyłość, cukrzyca i brakiem aktywności fizycznej. W procesie zwanym stwardnienie tętnic, łysinki w postaci tętnic jak nadmierna zawartość tłuszczu w wapnia i innych osadów budować. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i unikanie tytoniu to ważne sposoby zapobiegania zwężenie tętnic.

Kierunek w odwrocie

Jeśli masz już chorobę wieńcową, ważne jest, aby obniżyć krwi cholesterolu poziom, dr Nissen podkreśla. Zapytaj swojego lekarza o zdrowych sposobów na to.

Mogą to być między opcjami:

  • Serca zdrowej diety. "Eating diety o niskiej zawartości tłuszczów zwierzęcych i tłuszczów nasyconych i nienasyconych tłuszczów w wyższej można zazwyczaj zmniejszyć cholesterolu poziom o 10 procent, "mówi Dr Nissen. "To nie wystarczy sama w sobie, aby odwrócić chorobę wieńcową, ale może zdecydowanie pomóc cholesterolu kontroli." Zdrowa dieta obejmuje również żywność o niskiej zawartości kalorii, sodu i cukrów rafinowanych, i jest bogata w owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne.

  • Aktywność fizyczna. Zdrowego stylu życia serca dla przeciętnego zdrowego dorosłego zawiera co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych dziennie przez większość dni w tygodniu. Przykłady działań tlenowych m.in. szybki marsz, jogging, pływanie, jazdę na rowerze i skakanka. Dodawanie umiarkowany reżim siłą-szkoleniowy przewiduje również znaczne korzyści dla zdrowia. Pamiętaj, aby uzyskać zgodę i wskazówek lekarza, przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

  • Farmakoterapia. Twój lekarz może zalecić dietę o niskiej zawartości tłuszczu i ćwiczenia przed sugerując leki. Ale jeśli próbujesz odwrócić choroby serca, nie tylko zapobiec lub kontrolować, trzeba również terapii lekowej, dr Nissen nalega. "Dla większości ludzi statyny jest bezpieczniejsze niż biorąc dziecko aspiryny dziennie," mówi. "Tak długo, jak jesteś coraz dobrą opiekę od lekarza, oraz wszelkie działania niepożądane, jesteś prawdopodobnie bardzo dobrze ze statynami."

  • Rzucenia palenia. Palenie tylko jeden lub dwa papierosy dziennie może znacząco zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych chorób układu krążenia. Dla osób zdrowych, ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową zmniejsza się o 50 procent w ciągu jednego roku po rzuceniu palenia.

  • Kontrola cukrzycy. Osoby z cukrzycą są narażeni na zwiększone ryzyko wysoki poziom cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi, co z kolei podwyższa ryzyko choroby serca.

  • Zdrowej wagi. Nadwaga przyczynia się do wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Ma tendencję do podnoszenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko cukrzycy.

  • Umiarkowane spożycie alkoholu. Należy pamiętać, że picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnosić ciśnienie krwi i prowadzić do udaru mózgu lub niewydolności serca. Alkohol w nadmiarze także przyczynia się do nieregularnego bicia serca i otyłości. Mężczyźni powinni mieć nie więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie, kobiety nie więcej niż jeden.