Cambler

Dlaczego warto korzystać z stent?

Angioplastyka ma jeden niepokojący komplikację: restenoza, a renarrowing tętnicy w tym samym miejscu, że angioplastyka ustąpiło. Restenoza zwykle bywa w ciągu trzech do sześciu miesięcy od pierwotnego postępowania i może mieć kilka przyczyn. Jedną z przyczyn jest elastyczny recoil - czyli statek rozciągnięte przez angioplastyki stopniowo powraca do swojego pierwotnego rozmiaru. Drugim powodem jest to rozrost błony wewnętrznej, co wiąże się z energicznego wzrostu komórek pokrywających ściany naczynia. Przerostu błony wewnętrznej naczynia mogą występować jako część procesu zdrowienia po angioplastyce.

W 1990, kardiolodzy zaczęli używać urządzenia zwane stenty do podsadzki otwartych tętnic po angioplastyce. Stent wygląda miniatura łańcucha link ogrodzenia zwinięty w rurkę. Przez umieszczenie stentu wewnątrz leczonego naczynia krwionośnego, kardiolodzy byli w stanie utrzymać arterie z jeżdżące, zapobiegając w ten sposób jedno poważne powikłanie angioplastyki. Ale wczesne stenty nie zatrzymał restenozy.

Stenty powlekane lekami, wprowadzone po raz pierwszy w 2003 roku, pomógł rozwiązać problem. Pierwszy stent Cypher, powleka sirolimus, substancji, która chłodzi zatrzymuje stan zapalny i komórki mięśniowe, w ścianie tętnicy wzrost i podział. Badania porównujące te stenty ze starszych wykazały wyraźną przewagę dla sirolimus stent powlekany. Tylko jeden na 20 osób, które popadły angioplastyki plus stentu Cypher ma dość odrost w ścianie tętnicy, aby ponownie ograniczyć przepływ krwi, w porównaniu z jednym w trzech, którzy dostać bare-metal stent. Drugi lek stentów powlekanych, Taxus (który jest pokryty paklitaksel), pojawiły się na rynku w USA w roku 2004. Na początku 2007 roku, stenty powlekane stanowiły prawie 85% wszystkich stentów wprowadzonych.

Ale stenty powlekane mają własne problemy. Leki wydzielają one zapobiegać komórek w ścianie tętnicy od pokrycia stentu. Bez tej osłony ochronnej, skrzepy można tworzyć na stencie. Wcześniejsze badania sugerowały, że problem ten, znany jako zakrzepicy w stencie, był dwa razy może się zdarzyć z stenty powlekane jak ze stentami metalowymi. Jednak długoterminowe obserwacji nie wykazano istotnej różnicy w zgonów i zawałów serca wśród 19.000 osób w trzy lata po otrzymaniu leku stent powlekany lub bare-metal.