Cambler

Normalnej kobiety powinny być przy cholesterolu statyny?

Głównym badania sugerują, że statyny również stłumić zapalenie. I co teraz?

Z lutym przyszedł myśli serca, w tym roku można się zastanawiać, czy należy robić więcej dla Ciebie. Na przykład, co z przyjmowaniem statyn, jeden z tych leków najbardziej znanych na ich zdolność do obniżenia LDL (zły cholesterol)? Większość z nas zakłada zdrowego poziomu LDL nie musieliśmy statyny, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. W listopadzie 2008 r., że założenie może być błędne, kiedy okazało się duże międzynarodowe badanie - badanie JUPITER - okazało się, że statyny rozuwastatyny (Crestor) obniżył stopy zawałów serca i udarów mózgu u osób z prawidłową cholesterolu LDL, który podwyższony poziom C -reaktywnego (CRP), marker stanu zapalnego. Istnieje coraz więcej dowodów, że zapalenie niskiej jakości podnosi ryzyko chorób układu krążenia.

Wielu ekspertów odpowiedział rekomendując przepisywania statyn dla osób, których poziom cholesterolu LDL, w przeciwnym razie umieść je na niskim ryzykiem. Niektórzy również wezwał szersze zastosowanie wysokiej czułości testu krwi na zapalenie niskiej jakości - testy hsCRP - identyfikacja osób, które mogą korzystać. Inni mówią, zmiany te nie są warte swojej ceny, bo ludzie z niskim LDL mają bardzo niskie ryzyko zawału serca i udaru mózgu, nawet jeśli ich badania krwi wykazują objawy zapalenia. Niektórzy sądzą także, że badania, które trwały dwa lata, był zbyt krótki, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tego niekonwencjonalnego wykorzystania statyn.

Debata będzie kontynuowana, a nie będzie z pewnością zmiany w oficjalnych wytycznych dotyczących oceny ryzyka sercowo-naczyniowego oraz stosowania zapobiegawczego statyn. Ale teraz, oto kilka rzeczy do rozważenia przed poszukuje badanie krwi hsCRP lub prosić receptę statynami.

Ustalenia

JUPITER (uzasadnienie zastosowania statyn w prewencji pierwotnej: Intervention Trial) Ocenianie rozuwastatyny badaniu uczestniczyło 17802 zdrowych osób, 40% z nich kobiety, z 26 krajów. Mężczyźni byli w wieku 50 i więcej oraz kobiety w wieku 60 lat i powyżej - w wieku, gdy ryzyko sercowo-naczyniowe zaczyna rosnąć. Uczestnicy nie mieli historię zawałów serca i udarów mózgu, a ich poziom cholesterolu LDL poniżej 130 miligramów na decylitr (mg / dl). W istocie, średnia wynosiła 108 mg / dl, poziom uważane doskonała dla osób nie sercowo-naczyniowych czynników ryzyka. Z drugiej strony, gdy uczestnicy wysokich poziomów CRP w zakresie od 2 do 7 mg na litr (poziom uznawany za normalny wynosi mniej niż 1 miligram na litr).

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do podjęcia albo 20 mg lub Crestor pigułka codziennie i monitorowane dla zdarzeń sercowo-naczyniowych - zawałów serca, udarów mózgu, operacji pomostowania lub angioplastyki, hospitalizacji z powodu niestabilnej dławicy piersiowej i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

JUPITER zaprojektowano na okres czterech lat, ale został zatrzymany tylko krótki dwóch lat, ponieważ chętnych statyny robiliśmy tak dużo lepiej niż przy placebo. Oni byli 54% mniej prawdopodobny mieć uderzenia, 48% mniej prawdopodobne, aby mieć atak serca, a 44% mniej narażone na jakieś poważne zdarzenie sercowo-naczyniowych, w tym zgonu. Wśród użytkowników statyny, LDL spadła przeciętnie o 50% i poziomu CRP, średnio o 37%. Poziomy te nie zmieniały się wśród chętnych placebo. Efekty uboczne, takie jak ból i trudności z wątroby lub nerek mięśniowej były takie same w obu grupach, chociaż może być wzrost cukrzycy u osób przyjmujących Crestor.

Wyniki badania zostały opublikowane w New England Journal of Medicine (on-line 09 listopada 2008, w druku 20 listopada 2008). Badanie zostało sfinansowane przez Astra Zeneca, twórcy Crestor i prawa patentowe do testu hsCRP są własnością ich główny badacz dr Paul M. Ridker i Harvard związany Brigham i kobieta szpital w Bostonie.

Poszerzanie zakresu Jowisza

Wielu ekspertów sugeruje Go-powolne podejście do stosowania statyn przez dorosłych w średnim wieku z prawidłową cholesterolu i bez historii cukrzycy lub chorób układu krążenia. Chociaż Crestor zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych w statystycznie istotnym stopniu, odpowiednie liczby były małe. Wśród 17.802 uczestników, tylko 393 zdarzeń sercowo-naczyniowych występowały: 142 w grupie Crestor (stopa 1,6%) i 251 w grupie placebo (2,8%) stopy. Jeśli te wyniki się potwierdzą, około 95 osób, będzie musiał być traktowany na dwa lata, aby zapobiec pojedynczy incydent sercowo-naczyniowy. Ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego muszą rozważyć takie numery, ponieważ muszą ważyć bezwzględne korzyści z kosztami i ryzykiem. Crestor, która nie jest dostępna w ogólnej formie, kosztuje około 900€ rocznie, więcej niż statyny ogólnych, takich jak lowastatyna i prawastatyny.

Większość ludzi, którzy biorą statyny wziąć go od ponad dwóch lat, więc badanie JUPITER pozostawia pytania dotyczące bezpieczeństwa długoterminowego Crestor w osób powyżej normalnego poziomu CRP, ale LDL niskiego ryzyka i nie ma dowodów na choroby układu krążenia. Stosowane dawki w tym badaniu było większe niż typowe dawki początkowej Crestor. Nie wiemy, czy utrzymanie na bardzo niski poziom LDL osiągnięte z Crestor - 55 mg / dl, średnio - na dłużej niż dwa lata nadal być zdrowe lub zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego, jak bardzo, jak to miało miejsce w badaniu. Ponadto, możliwe niewielki wzrost ryzyka cukrzycy znaleźć w badanych biorących Crestor może oznaczać problemy: cukrzyca jest głównym czynnikiem ryzyka zawału serca, udaru mózgu i zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

To jest pewne, czy wyniki JUPITER oznacza, że ​​coraz więcej osób w średnim wieku powinny być sprawdzane za pomocą testu hsCRP. Naukowcy są zainteresowani w znalezieniu nowych markerów ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak CRP, ponieważ poszczególne ryzyka pomaga określić, czy osoba może korzystać z mniej agresywnych środków zapobiegawczych, takich jak zmiany w stylu życia, lub bardziej agresywnych, takich jak aspiryna i statyny. Wiemy z wcześniejszych badań, że test hsCRP poprawia oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u niektórych kobiet, które są uważane za niskiego ryzyka na podstawie wieku, cholesterolu, poziomu, ciśnienia tętniczego, palenia tytoniu i cukrzyca. Jest to ważne, ponieważ około połowa wszystkich ataków serca i udarów mózgu występuje u osób bez wysokiego poziomu cholesterolu, a 15% do 20% występuje u osób z żadnym z tych tradycyjnych czynników ryzyka. Ale badania JUPITER nie mówi nam niczego nowego na temat przydatności testu hsCRP. Wszyscy w nauce wysokiego CRP, więc nie ma porównania są możliwe. Ani też nie może nam powiedzieć, jak JUPITER CRP stosy z innymi markerów ryzyka sercowo-naczyniowego. To była próba leczenia statynami, nie testowanie hsCRP.

Wreszcie Crestor zmniejszenie stężenia LDL i zmniejszenie stanu zapalnego mierzoną hsCRP, ale nie mamy możliwości dowiedzenia się, który był bardziej znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Wyniki JUPITER podkreślić fakt, że ryzyko sercowo-naczyniowe jest skomplikowane i nie ma jednego czynnika (w tym cholesterolu LDL) opowiada całą historię. Badanie może pobudzić do poszukiwania dodatkowych markerów, jak również badań nad skutkami ukierunkowanych leków przeciwzapalnych.

Co teraz?

Wiele kobiet chce wiedzieć, czy powinni dostać testu hsCRP. Odpowiedź zależy od całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego. Model Framingham starodawny używa wiek, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, palenie tytoniu i cukrzyca obliczyć kobiety 10-letni ryzyko wystąpienia ataku serca. Kobiet z grupy wysokiego ryzyka, nie ma potrzeby badania hsCRP, ponieważ powinny one być przyjmowaniem statyn tak. Kobiety na niskie ryzyko nie trzeba test, bo wciąż nie jest jasne, że korzyści przewyższają koszty i ewentualne ryzyko. Ale dla kobiet z grupy ryzyka pośredniego, wyniki hsCRP może pomóc w określeniu, czy statyny, oprócz zmian w stylu życia, może zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Aby obliczyć swój wynik ryzyka Framingham, przejdź do www.nhlbi.nih.gov / wytyczne / cholesterolu / risk_tbl.htm. Jeśli ryzyko jest umiarkowane - od 5% do 20% - rozważyć uzyskanie testu hsCRP. Następnie można ponownie ocenić swoją sytuację za pomocą nowszy model Reynolds ( www.reynoldsriskscore.org ), który dodaje hsCRP i kilka innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego do przewidzenia, w szczególności kobiet. Model przekwalifikowania Framingham wiele kobiet, których wyniki umieścić je w umiarkowanym ryzykiem - czasami do wyższej kategorii ryzyka, czasami do niższej jednego ryzyka.

Twoje powody przyjmowaniem statyn nadal powinien być twój ryzyko wystąpienia ataku serca. Wytyczne dla optymalnego poziomu LDL może się zmienić, w oparciu o wyniki Jowisza. Aby dowiedzieć się o aktualnych celów cholesterolu LDL i kiedy należy rozważyć biorąc statyny, skonsultować się Treatment Panel III Wytyczne opracowane przez dorosłych amerykańskiego Krajowego Cholesterol Education Program, dostępny w www.nhlbi.nih.gov / wytyczne / cholesterolu / atglance.htm. Statyny zrewolucjonizowały profilaktyki chorób układu krążenia i należy z pewnością wziąć jeden, jeśli masz odpowiednie czynniki ryzyka. Ale także zrobić wszystko, aby utrzymać niskie dawki statyny poprzez ćwiczenia i dietę, aby obniżyć poziom cholesterolu LDL.