Cambler

By the way, lekarz: muszę wziąć lek obniżający poziom cholesterolu?

Czy muszę wziąć lek obniżający poziom cholesterolu?

Pytanie: Jestem 53 i na ogrodzeniu o biorąc leki na obniżenie poziomu cholesterolu. Mój ojciec miał trzy operacje serca obwodnicy w trakcie jego trwania. Mój poziom cholesterolu jest wysoki (256), ale mój dobry cholesterol jest wysoki (62). Mój poziom cholesterolu LDL jest 161, a moje trójglicerydy są w normie. Czy powinienem brać leki?

A. mogę zrozumieć, dlaczego nie jesteś pewny co do konieczności leczenia poziom cholesterolu. Z jednej strony, całkowity poziom cholesterolu i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), lub "zły" cholesterol, są podwyższone i masz znaczny historię rodziny choroby wieńcowej. Z drugiej strony, swoje lipoprotein wysokiej gęstości (HDL) - "dobry" cholesterol - bardzo dobry.

Idealne stężenie dla zdrowej kobiety są następujące: całkowity cholesterol mniej niż 200 miligramów na decylitr (mg / dl) HDL większa niż 50 mg / dl, stężenie LDL poniżej 100 mg / dl, i triglicerydy mniej niż 150 mg / dl. Powinniśmy starać się spełniać te numery docelowe poprzez dietę i ćwiczenia pierwszy. Zalecenie klinicysty o Twojej obniżanie leków zależy od stężenia LDL cholesterolu poziomie i innych czynników, które wpływają na ryzyko na atak serca w ciągu najbliższych 10 lat.

Dwa narzędzia mogą pomóc ocenić, że ryzyko. Jeden z nich, kalkulator ryzyka Framingham, bierze uwzględnieniem wieku, stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, palenie tytoniu, i ciśnienie krwi. Inne, kalkulator ryzyka Ocena Reynolds, bierze pod uwagę te czynniki, również, jak również historia zawału w dominującej i poziomu wysokiej czułości białka C-reaktywnego (hs-CRP). Podwyższone poziomy hs-CRP jest powiązane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby serca. Można obliczyć swój wynik ryzyka Framingham w http://hp2010.nhlbihin.net/atpiii/calculator.asp i Wyniku Ryzyka Reynolds w www.reynoldsriskscore.org. Według kalkulatora Framingham, i zakładając, że ani dymu, ani nie ma nieleczoną wysokie ciśnienie krwi, twój ryzyko wystąpienia zawału serca w 10 lat, jest niska - około 1%. Mimo to, każdy z tym stopniem ryzyka, który ma poziom cholesterolu LDL 160 mg / dl lub więcej powinny postarać się go mniej niż 130 mg / dl za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Jeśli to nie pomoże, lekarz może chcesz dodać leki obniżające poziom cholesterolu.

Nawet jeśli zdecydujesz się wziąć leki obniżające poziom cholesterolu, to musisz dokonać pewnych zmian w stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, bo to ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. W wieku 53 lat, prawdopodobnie można sobie pozwolić na pobyt "na płocie", ale to stanowisko może być trudniej utrzymać przez czas jesteś 65 lub 70.

- Celeste Robb-Nicholson, MD redaktor naczelny Harvard kobiet zdrowie zegarek