Cambler

Celiakia

Co to jest celiakia?

Celiakia jest chorobą genetyczną, która wpływa na układ trawienny i odszkodowania twoje jelita cienkiego. Jeśli masz celiakii, organizm jest wrażliwy na gluten i układ odpornościowy reaguje nieprawidłowo na jesz zawierających gluten. Gluten jest białkiem występującym w produktach spożywczych i produktów zawierających pewne ziarna, takich jak pszenica, jęczmień, owies i żyto.

Wyściółka jelit składa się z wielu małych palczastych wstrząsami, zwanych kosmków, które są odpowiedzialne za trawienie i absorpcji składników odżywczych. W celiakii kosmki spłaszczyć i uszkodzenia lub zniszczenia w przypadku narażenia na gluten. To zmniejsza ilość powierzchni, które są dostępne do trawienia i wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim.

Objawy celiakii różnią się wśród osobników i zależy od ilości glutenu osoba korzysta. Objawy mogą mieć wpływ na przewód pokarmowy, jak również do innych części ciała. Typowe objawy to nadmierne gazy, wzdęcia, biegunka, utrata masy ciała i zmęczenie. Niektórzy ludzie, którzy mają celiakię mogą nie mieć żadnych objawów.

Choroba trzewna, znany również jako sprue lub celiakii enteropatia glutenowa, jest znacznie bardziej powszechne niż sądzono. Zgodnie z National Institutes of Health, ponad dwa miliony ludzi w Europie wpływa na celiakię. To często występuje rodzinnie, w populacjach o innych chorobach autoimmunologicznych i zaburzeń genetycznych (źródło: NIDDK ).

Jaka jest różnica między celiakii i nietolerancji glutenu?

Celiakia jest poważną postać nietolerancji glutenu, w którym organizm reaguje glutenu przez uszkodzenie jelita cienkiego. Chociaż objawy mogą być podobne objawy choroby trzewnej są bardziej poważne i długotrwały w porównaniu do objawów łagodniejszych form nietolerancji glutenu. Co najważniejsze, choroba trzewna powoduje faktyczne uszkodzenie jelita i może powodować komplikacje w innych układów ciała, takich jak anemia i osteoporoza. Problemów tych zazwyczaj nie są widoczne w łagodniejszych formach nietolerancji glutenu.

Nieleczona celiakia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedożywienie, raka jelita cienkiego i niedokrwistości. należy zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli masz objawy celiakii, takie jak nadmierne wzdęcia brzucha, biegunka lub utrata masy ciała.

OBJAWY

Jakie są objawy choroby trzewnej?

Objawy celiakii mogą być nieprecyzyjne i podobne do innych chorób, które wpływają na układ trawienny, jak uchyłkowatości lub zespół jelita drażliwego. Objawy mogą być łagodne lub ciężkie i mogą się różnić w zależności od ilości glutenu można jeść. Objawy celiakii wpływa na jelito cienkie i może wpływać na inne części ciała. Niektóre osoby z doświadczeniem choroby trzewnej ma objawy.... Czytaj więcej na temat objawów choroby trzewnej

PRZYCZYNY

Co powoduje chorobę trzewną?

Przyczyna występowania celiakii jest nieznana. Ale celiakię często występuje rodzinnie, a u osób z niektórych zaburzeń genetycznych i chorób autoimmunologicznych. Badanie krwi może pomóc zdiagnozować chorobę i określić, czy potrzebujesz diety bezglutenowej.... Czytaj więcej o przyczynach choroby trzewnej

ZABIEGI

Jak jest celiakia leczyć?

Podstawową metodą leczenia celiakii jest wyeliminowanie glutenu z diety. Typowe produkty zawierające gluten m.in. zboża, pieczywo, makarony i inne produkty lub produkty zawierające pszenicę, jęczmień, owies lub żyto. Mniej oczywiste źródła glutenu to:... Czytaj więcej o celiakię leczenia choroby

Więcej artykułów