Cambler

Przegląd oparzenia

Palić to rodzaj pourazowego uszkodzenia tkanek organizmu spowodowane ciepła, energii elektrycznej, substancji chemicznych lub promieniowania.

Rodzaje

Oparzenia termiczne są najczęściej typu oparzenia i są spowodowane przez zewnętrznych źródeł ciepła, takich jak gorące płyny i metale, pary i płomieni. Oparzenia od gorących cieczy i pary są jednymi z najczęstszych wypadków i zapobiegać-dzieciństwa.

Oparzenia elektryczne spowodowane przez prądy elektryczne. Przyczyny wypadków w miejscu pracy może obejmować, przypadkowego kontaktu z urządzeń elektrycznych i instalacji elektrycznej, a nawet błyskawice. Małe dzieci mogą cierpieć oparzenia elektryczne od żucia na przewody elektryczne lub trzymanie przedmiotów w niezabezpieczonych gniazdek elektrycznych. Oparzenia elektryczne mogą pojawić się niewielkie, ale może spowodować poważne obrażenia wewnętrzne. Skontaktuj się z lekarzem od razu na oparzenia elektryczne.

Oparzenia chemiczne mogą być spowodowane przez kwasy, detergentów lub rozpuszczalników, które wchodzą w kontakt ze skórą i / lub oczami.

Oparzenia promieniowania pochodzą z długotrwałej ekspozycji na promienie ultrafioletowe słońca, lub z innych źródeł promieniowania, takie jak promienie rentgenowskie i radioterapią w leczeniu raka.

Oparzenia są klasyfikowane jako pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia, w zależności od tego, jak głęboko i poważnie wnikają do powierzchni skóry.

Oparzenia pierwszego stopnia wpływają tylko na zewnętrzną warstwę skóry. Strona może być czerwony palić, bolesne i suche, ale nie blister. Łagodne oparzenie słoneczne jest jednym z przykładów. Zazwyczaj nie trzeba iść do lekarza na oparzenie pierwszego stopnia. Ale jeśli oparzenie pierwszego stopnia obejmuje duży obszar ciała, lub jeśli poszkodowany jest niemowlę lub starszych dorosłych, szukać pomoc medyczną.

Oparzenia drugiego stopnia zaangażowania dwóch górnych warstw skóry. Strona palić czerwone i mogą pojawić się pęcherze, a może być opuchnięte i bolesne. Możesz być w stanie leczyć niektóre oparzenia drugiego stopnia w domu, jeśli tylko niewielka ilość skóry jest spalony. Ale należy udać się do lekarza, jeśli oparzenie obejmuje więcej niż dwa lub trzy cale skórą lub palić się na ręce, stopy, twarz, lub genitalia.

Oparzenia trzeciego stopnia penetracji i uszkodzenia głębszych warstw skóry, a także może doprowadzić do uszkodzenia kości leżące, mięśnie i ścięgna. Powierzchnia oparzenia może być biały lub zwęglone. Ból może być ciężkie, lub może nie sensacja czy zakończenia nerwowe są niszczone. Szukajcie natychmiastowej pomocy medycznej dla tego typu oparzeń.

Leczenie

Jak się leczyć oparzenia zależy od rodzaju spalić to jest. W przypadku drobnych oparzeń, należy podjąć następujące kroki:

1. Schłodzić powierzchnię spalania od razu. Jeśli skóra jest nienaruszone, to obszar w chłodnym kąpieli wodnej lub w chłodnym bieżącą wodą, przez co najmniej pięć minut.

2. Pokrycie poparzenie sterylnym bandażem lub czystym opatrunkiem z gazy, aby go chronić.

3. Wziąć paracetamol lub ibuprofen, aby złagodzić ból i obrzęk. Dzieci poniżej 12 lat nie powinny przyjmować aspiryny.

4. Oglądaj pieczenie na objawy zakażenia. Obejmują one zwiększony ból, zaczerwienienie, obrzęk lub ropę. Jeśli zainfekowany palić się, skontaktuj się z lekarzem.

Poważne oparzenia może wymagać pomocy medycznej. Zadzwonić pod numer 911, jeśli palić to wielkość dłoni lub większej, ciężką (III stopnia), jeśli ofiara jest wdychany dym palić, lub oparzeń chemicznych lub elektrycznych. Należy również zadzwonić, jeśli nie wiesz, jak ciężkie oparzenie jest lub jeśli podejrzewasz nadużycie jest powodem.

Podczas leczenia oparzeń, nigdy nie używać masła, oleju, lód, leki, maści, lub inne środki domowe. Mogą one spowodować więcej szkód dla skóry. Nie moczyć oparzenia zimną wodą, może to spowodować, że ofiara iść w szoku. Nie staraj się pop pęcherze. Jeśli odzież przykleiła się do spalonego obszaru, nie należy go usuwać. Przechowywać spalony obszar podwyższonego powyżej serca, jeśli możesz, i pokrycie go z chłodnym, sterylnym bandażem, aż mokro można uzyskać pomoc.