Cambler

Zrozumienie problemów z płodnością: wspomagany rozród

W przypadku niektórych problemów, lub jeśli inne metody leczenia nie pomogły, lekarz może zalecić technologii wspomaganego rozrodu (ART). W większości przypadków, te metody stosować leki hormonalne, aby zwiększyć szanse na sukces. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem na temat szczegółów, stóp sukcesu, a koszty tych procedur.

Inseminacja domaciczna (IUI)

IUI jest płodność leczenia, które umieszcza nasienie w macicy w czasie owulacji. Można to zrobić w gabinecie lekarskim lub w klinice. Są 2 główne etapy procesu:

  • Po pierwsze, nasienie mężczyzny jest "myte" w laboratorium. To oddziela aktywnej spermy z nasienia.

  • Plemniki następnie umieszczony wewnątrz cienkiej rurki zwanej cewnika. Cewnik jest wkładany przez kobiety szyjki i plemników umieszcza się w macicy.

W większości przypadków, IUI odbywa się za pomocą leków hormonalnych, które zwiększają płodność kobiety ("stymulować cyklu"). Można również zrobić bez leków ("naturalny cykl").

Zapłodnienie in vitro (IVF)

Podczas zapłodnienia in vitro, sperma i jajka są połączone na zewnątrz ciała w laboratorium. Istnieją 4 główne etapy tego procesu:

  • Lek ten jest stosowany w celu stymulacji jajników do opracowania wielu dojrzałych jaj.

  • Dojrzałe jaja są pobierane z jajników. Jest to realizowane przez kierowanie cienką igłę, pochwę. Stan uspokojenia kontrolowany jest stosowany do zapobiegania bólu.

  • Plemniki są połączone z jaj w laboratorium. Jeśli są problemy z zapłodnienia jeden plemnik może być wstrzykiwany bezpośrednio do komórki jajowej. Proces ten jest nazywany doplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej (ICSI).

  • Kilka dni po zapłodnieniu, jeden lub więcej zarodków umieszcza się w macicy. Wykorzystanie wielu zarodków zwiększa szanse, że co najmniej jeden zarodek implantu. Jednak oznacza to również, że jest szansa ciąży mnogiej.

Przeniesienie zarodków

Cienka rurka zwana cewnikiem transfer jest używany do transferu embrionów z laboratorium do macicy kobiety. To jest często wykonywana około 3 dni po zapłodnieniu. W niektórych przypadkach lekarz może poczekać dzień lub dwa dłużej używać bardziej rozwinięty zarodek (zwany blastocysty).

Korzystanie z zamrożonych embrionów

Chociaż wiele zarodki powstają w trakcie cyklu IVF tylko pewna ilość umieszcza się w macicy. Pozostałe zarodki mogą być następnie zamrożono do dalszego użycia. Zapobiega to kobieta z konieczności przechodzenia przez innego cyklu stymulacji i pobierania jaj.

Oddawanie spermy

Jeśli są problemy z nasienia mężczyzny, dawca spermy może być używany do zapłodnić kobietę. Plemników można otrzymać ze znanych dawcy lub banku komercyjnym plemników. Mieć pewność, że wszyscy dawcy są testowane na choroby takie jak HIV / AIDS. Oni również pod kątem chorób genetycznych, takich jak mukowiscydoza. Banki spermy również pozwalają dopasować cechy fizyczne dawcy do męskiego partnera.

Jajko darowizna

Jeśli leczenie problemów owulacji są nieskuteczne, darowizny jajko może być opcja. Jaja mogą pochodzić ze znanego dawcy, jak na przykład siostry. Lub mogą one pochodzić z agencji reklamowej. Jak dawców spermy dawcy jaja są testowane pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową i problemów genetycznych. Masz również możliwość dopasowania cech fizycznych dawcy do matki.

Macierzyństwo zastępcze

Jeśli kobieta nie może produkować jaja lub utrzymania ciąży, macierzyństwa zastępczego może być opcja. W tradycyjnej macierzyństwa zastępczego, inna kobieta rodzi dziecko poczęte z jej jaj i plemników partnera. Z ciążowym macierzyństwa zastępczego, inna kobieta rodzi dziecko poczęte z jaj i plemników partnera. Pamiętaj, aby zbadać wszelkie prawne i emocjonalne aspekty tej opcji.