Cambler

Przegląd niepłodności

Niepłodność oznacza, że ​​para nie jest w stanie zajść w ciążę lub pobytu w ciąży po upływie co najmniej roku od próby.

Mimo, że poczęcie dziecka może wydawać się proste i naturalne procesy naszego ciała "są dość skomplikowane. Uzyskanie ciąży zależy od wielu czynników, w tym produkcji zdrowej spermy przez człowieka i zdrowych jaj przez kobiety, i uwalniania zdrowego jaj (owulacji) przez kobiety. To także zależy od zdrowego wykładziny w macicy, udanego zapłodnienia jaja i prawidłowego implantacji zapłodnionego jaja w macicy. Jeśli tylko jeden z tych etapów jest nie tak, może spowodować bezpłodność.

Jeśli masz problemy niepłodności, nie jesteś sam. Wiele par zmagać się zajść w ciążę, a dla wielu powodów. Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu narażone na problemy, które powodują bezpłodność.

Czynniki wpływające na płodność u kobiet

Dla kobiety, wyzwania mogą obejmować problemy hormonalne, zakażenie, lub rzadkie zaburzenia genetyczne. Innym czynnikiem jest to, endometrioza, choroby, w których tkanki wyścielające macicy rozwija się poza macicą. To może powodować blizny, aby tworzyć i wpływać na czynność narządu rodnego.

Innym częstym problemem jest niedrożność jajowodów, co zapobiega plemnika i komórki jajowej z posiedzenia. Czasami układ odpornościowy kobiety zakłóca normalnego jajeczkowania, zapłodnienia lub implantacji zapłodnionego jaja. Kobiety mogą również rozwijać przeciwciałami, które atakują i niszczą plemniki lub zakłócać normalnego zapłodnienia.

Czynniki wpływające na płodność u mężczyzn

Czynniki mające wpływ na płodność mężczyzny obejmują niski lub brak produkcji plemników, zaburzenia funkcji plemników, zaburzenia hormonalne i rzadkie zaburzenia genetyczne. Styl życia jest kolejnym czynnikiem. Rekreacyjne zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, i niektóre leki mogą wpływać na jakość spermy i funkcji. Człowiek może mieć również przeciwciałami, które atakują i niszczą plemniki. Innym częstym czynnikiem niepłodności jest żylaki powrózka nasiennego, rozszerzenie żył w mosznie. Choroba ta jest zazwyczaj uleczalna i odwracalne z chirurgii.

Kiedy do lekarza

Kiedy kobieta nie jest jeszcze w ciąży po roku współżycia bez zabezpieczenia lub po sześciu miesiącach u kobiet w wieku powyżej 35 lub jeśli są znane problemy powodujące bezpłodność, zaleca się ocenę medyczną zarówno mężczyzny i kobiety.

Egzaminy i testy

Położnik / ginekolog lub endokrynolog reprodukcyjny przeanalizuje historie medyczne i seksualne obu partnerów w celu oceny ewentualnych fizycznych przyczyn niepłodności i jeśli stosunek płciowy został odpowiednio planowane. Kobieta może mieć pełne badanie lekarskie, w tym badania cytologicznego, a jej funkcja hormonalna owulacji i może być oceniana. Ona może mieć badanie USG, aby pokazać jakieś nienormalne chorób, takich jak torbiele jajników czy mięśniaki (nowotwory łagodne w macicy).

Człowiek może przechodzić nasienia analizę w celu oceny liczby plemników, ruchliwość, kształt, oraz ilość oprócz męskiej badania hormonów. Mężczyźni mogą zostać skierowane do urologa w celu dalszej oceny.

Leczenie

Dla niektórych par, przyczyna niepłodności nie znaleziono. Jeśli przyczyną jest określony, specjalista może pracować z Tobą w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia. Leczenie niepłodności jest określana na podstawie wieku, ogólnego stanu zdrowia i historii medycznej, zakres i przyczyny zaburzeń oraz preferencji.

Większość przypadków niepłodności są traktowane z konwencjonalnych metod leczenia, takich jak leki lub chirurgicznej korekcji zaburzeń reprodukcyjnych. W zależności od przyczyny, istnieje wiele opcji dla niepłodności pary, w tym inseminacji, zapłodnienia plemników w laboratorium, wstrzykiwań, jaja darczyńców, i więcej. Będziesz współpracować z lekarzem, aby ustalić najlepszą opcję dla Ciebie.