Cambler

Mięśniaków macicy

Znalazłeś się, że masz mięśniaki macicy (mięśniaki). Mięśniaki są bardzo powszechne i uleczalne. Są okrągłe przyrosty mięśni w ścianie macicy. Mięśniaki są prawie zawsze niezłośliwych zmian (łagodne) i nieszkodliwe. Zaczynają jako grudki wielkości grochu, ale może rosnąć stopniowo w trakcie roku rozrodczych. Wiele mięśniaki wystarczy być monitorowane. Inne mogą wymagać leczenia, jeśli staną się zbyt duże lub powodować objawy. Mięśniaki mają tendencję do uruchomienia w rodzinach, ale nikt nie wie, dlaczego niektóre kobiety mają je, a inni nie.

Potencjalne problemy

Niektóre mięśniaki mogą powodować żadnych objawów. Ale inni mogą powodować:

 • Nadmierne krwawienie z macicy, co prowadzi do niedokrwistości (utrata czerwonych krwinek)

 • Achiness, ociężałość, lub pełnią

 • Powrót lub ból brzucha

 • Ból podczas stosunku

 • Trudności w ciąży

 • Częste parcie na mocz

 • Trudne wypróżnienia

 • Problemy z ciążą

 • Bezpłodność

Leczenie jest dostosowane dla Ciebie

Nie ma dwóch mięśniaki są takie same. Rodzaj leczenia będzie trzeba, zależy od ich liczby, wielkości, lokalizacji i tempa wzrostu. Twoja decyzja leczenia zależy również od stopnia nasilenia objawów. Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia mięśniaków. Po Twojej oceny medycznej, lekarz będzie mógł przedyskutować z tobą najlepsze opcje do rozwiązania konkretnego problemu.

Twoja ocena medyczna

Ocena medyczna może ustalić, czy mięśniaki i wykluczyć inne problemy. Może to również pomóc i lekarz decyduje, które leczenia, jeśli w ogóle, jest dla Ciebie najlepszy. Przed osiągnięciem diagnoza, lekarz zada pytania dotyczące Twojej historii medycznej i przeprowadzić egzamin miednicy. Lekarz może również sugerować, że masz jedno lub kilka testów diagnostycznych, które pomogą zapewnić szczegółowe informacje na temat wielkości i lokalizacji wszelkich mięśniaków.

Historia choroby

Szukać objawów mięśniaków i zacząć planować leczenie, lekarz może poprosić o jeden lub więcej z następujących czynności:

 • Wzór krwawienia miesiączkowego

 • Kiedy, jeśli w ogóle, występują bóle miednicy

 • Twój antykoncepcyjnej metoda, jeśli w ogóle

 • Historia rodziny mięśniaków

 • Twoje plany mają dzieci

Egzamin miednicy

Podczas egzaminu miednicy, lekarz bada swoje narządy rozrodcze. Tkliwość, tekstury, a całkowita wielkość macicy są sprawdzane. Jeśli masz nieprawidłowe krwawienia, lekarz będzie również sprawdzić swój pochwy i szyjki macicy w celu wykrycia objawów zakażenia lub małych przerw w skórze. Próbki komórek z szyjki macicy może być wykonane do bliższej analizie (wymaz z szyjki macicy), aby sprawdzić, zakażenia lub nowotwór. Ponieważ mięśniaki mogą rosnąć na tylnej ścianie macicy, lekarz może również zrobić odbytnicy egzamin.

Testy diagnostyczne

Trzy wspólne testy mogą zapewnić zbliżenie widok na wewnątrz lub na zewnątrz macicy i potwierdzić rozmiar i ogólne położenie mięśniaków. USG jest szybkie i bezbolesne. Hysteroscopy i laparoskopia są nieco bardziej zaangażowane procedury.

Ultradźwięk

USG jest często używany do sprawdzenia mięśniaków wzrostu. Urządzenie umieszczone na dolnej części brzucha lub wewnątrz pochwy odbija fale dźwiękowe off tkanek, tworząc obraz wideo. Inne badania obrazowe mogą być również wykonane w celu sprawdzenia wzrostu mięśniaków i lokalizację.

Histeroskopii

Histeroskopii ocenia mięśniaków, które rozciągają się w jamie macicy. Lekarz patrzy bezpośrednio na wewnętrznej macicy przez cienką Histeroskopy, "teleskop" w świetle załączonego. Urządzenie przechodzi przez pochwy i szyjki macicy.

Laparoskopia

Laparoskopia jest używana, aby spojrzeć na powierzchni macicy. Procedura ta wykorzystuje małe nacięcia i specjalne instrumenty, aby sprawdzić, mięśniaków.

Twoje możliwości leczenia

To jak mięśniaki są traktowane w zależności od liczby, wielkości i lokalizacji mięśniaków, jak szybko one rosną i objawów. Możesz lekarz uzna je monitorować, usunąć je lub usunąć macicę. Ale jeśli macica jest usuwana, nie będziesz już w stanie mieć dzieci. Porozmawiaj z lekarzem o swoich planach założenia rodziny, a także zagrożeń i korzyści wynikających z opcji leczenia.

Utrzymywanie w ryzach objawów

Mięśniaki mogą zmienić rozmiar lub kształt. Jeśli kurczyć, objawy mogą zmniejszyć lub nawet zniknąć. Ponadto, mięśniaki często nie ma wpływu na zdolność kobiety do posiadania zdrowej ciąży. Jeśli lekarz uzna, że ​​wasze mięśniaki mogą się kurczyć, może on sugerować po prostu monitorować je zamiast ich usuwania. Aby monitorować mięśniaki, lekarz może zaplanować cię na regularne badania USG lub egzaminów miednicy. Kontrolowanie mięśniaki mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli są małe lub jeśli zbliża się menopauza (koniec cyklu miesiączkowego). W okresie menopauzy, mięśniaki często kurczą się w sposób naturalny, ze względu na zmniejszenie poziomu estrogenu.

Inne rzeczy mogą wpłynąć na wielkość, kształt, liczbę i lokalizację mięśniaków:

 • Ciąża. Mięśniaki mogą szybko rosnąć w czasie ciąży. Ale nie może spowodować poważne problemy. Jeśli myślisz o zajściu w ciążę, należy skonsultować się z lekarzem.

 • Pigułki antykoncepcyjne. Korzystanie antykoncepcyjne pigułki mogą zmienić rozmiar swoich mięśniaków. Lekarz może zmienić receptę antykoncepcyjnej, aby lepiej kontrolować mięśniaków.

 • Hormonalna terapia zastępcza. Jeśli otrzymujesz tę terapię, może to spowodować, mięśniaki rosnąć. Jeśli tak, lekarz może zalecić, aby spróbować mniejszą dawkę.

Usunięcie mięśniaków

Mięśniaki mogą być usunięte albo przez pochwę z histeroskopii lub przez nacięcie brzucha z miomektomii chirurgii jamy brzusznej (otwarte). Procedury te zachować macicę i zdolność do posiadania dzieci, ale może później wrócić mięśniaki. Lekarz może przepisać leki anty-estrogenów kurczyć mięśniaków przed operacją. Podczas zabiegu, będziesz mieć albo znieczulenia regionalnego (który paraliżuje tylko część ciała) lub znieczulenie ogólne (co pozwala zasnąć w trakcie procedury).

 • Niektóre znajdujące się wewnątrz włókniaki macicy może być usunięty przez pochwę stosując histeroskopowej myomectomy.

 • Myomectomy brzucha (laparotomia) usunięcie mięśniaków poprzez nacięcie brzucha.

 • Małe mięśniaki na zewnątrz macicy może być usuwany za pomocą małych nacięć z wykorzystaniem laparoskopowego myomectomy.

Przed zabiegiem, lekarz może przepisać leki, aby zmniejszyć mięśniaki.

Usunięcie macicy

Po histerektomii (usunięcie macicy)), mięśniaki nie wróci. Ale nie będzie mógł mieć dzieci. W zależności od mięśniaków i objawów, to operacja może być dobrym rozwiązaniem. Macicy usunięto przez nacięcie brzucha przez pochwę lub przez kombinację obu (LAVH). Jajniki często również w celu umożliwienia ciągłego wytwarzania hormonów. Ponadto, szyjka może być zachowana. Zanim o histerektomii, porozmawiaj z lekarzem o możliwości utrzymania się jajników i szyjki macicy.

Inne opcje w leczeniu ciężkiego krwawienia lub zmniejszyć mięśniaki

 • Ablacja endometrium niszczy macicy z energii elektrycznej lub lasera, aby zmniejszyć obfite krwawienia.

 • Embolizacja tętnicy macicznej kurczy mięśniaków poprzez odcięcie ich ukrwienie.

Twoje przyszłe badania kontrolne

Leczenia swoich mięśniaków może złagodzić objawy. Ale lekarz chce zaplanować regularne kontrole w celu monitorowania postępów i upewnić się, że mięśniaki nie zwracają. Jeśli miałeś operację, poproś lekarza o wszelkich dodatkowych Wizyty kontrolne mogą być potrzebne.