Cambler

Leczenia zablokowanych jajowodów

Pytanie:

Jestem 39 lat i właśnie zdiagnozowano zablokowanych jajowodów. Jest moją jedyną opcją, aby dzieci poprzez zapłodnienie in vitro ze względu na mój wiek? Czy mogę mieć rury odblokowane i wtedy sztuczne zapłodnienie ponieważ jest to tańsze?

Odpowiedź:

Zablokowanie jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności. Stanowi on około jednej trzeciej przypadków u kobiet. Jednakże, określenie najlepszego sposobu, by go traktować to złożony problem, bez jednej, jasnej odpowiedzi.

Zablokowanie może pochodzić z tkanki bliznowatej spowodowanego przez zakażenie miednicy, endometrioza lub chirurgii miednicy.

Blokada może wystąpić w różnych miejscach:

  • Na końcu rury, przy którym jest on podłączony do macicy (proksymalnego)

  • Na końcu rury, w pobliżu jajnika (dystalnym)

  • Cała rura (w ciężkich przypadkach)

Zaletą chirurgicznie odblokowania rury jest to, że jeśli się powiedzie, para może dokonać wszystkich przyszłych prób ciąży bez interwencji medycznej.

Jeśli stosowany jest zapłodnienie in vitro (IVF), procedury medyczne są wymagane do pobierania w każdym cyklu jajeczko i wszczepiania zarodka.

Obie procedury pozwalają niepłodnym parom szansę poczęcia. Jednak nie ma badań odpowiednio porównać zabiegi, ponieważ istnieje tak wiele czynników do rozważenia. Na przykład, położenie zablokowania, ciężkość zablokowania, obecność innych czynników wpływających na płodność para?, Techniki wykorzystywane w chirurgii oraz wiek matki.

Należy skonsultować się z ekspertem płodności oceny sytuacji. Na ogół, większość niepłodności ekspertów zaleca operację odblokowania przez rurki in vitro u młodszych kobiet z jajowodów zablokowania na dalszym końcu rurki, w której uszkodzenie jajowodów jest łagodniejsze.