Cambler

Psychologiczny wpływ niepłodności i jej leczenia

Energiczne media z "Nadya Suleman Octomom" dotknął off werwy debaty publicznej na temat leczenia niepłodności. Suleman urodziła octuplets w styczniu 2009 roku przez zaawansowane techniki zwanej zapłodnienia in vitro lub in vitro. (IVF łączy jaj i plemników w laboratorium;. Zarodki są następnie wprowadzane do macicy kobiety) Aby wykorzystać ciekawość, specjalny telewizyjny emitowany w sierpniu tego roku z obrazami, które reklamuje twierdził były "niewiarygodne".

Ale Octomom może co naukowcy nazywają "odstających" - osoba, której doświadczenie nie jest typowe. I zasięg tego niezwykłego przypadku być może ukrywa znacznie bardziej powszechne i zazwyczaj prywatne, psychologiczne wyzwaniom niepłodności.

Ból niepłodności

Chociaż przyczyny niepłodności są przytłaczająco fizjologiczne, wynikające strapienie może egzekwować ogromne żniwo psychologiczny. Fizyczne i emocjonalne próbami leczenia niepłodności często gorsza.

Jedno badanie wśród 200 par w klinice płodności, na przykład, że połowa kobiet i 15% mężczyzn powiedział, że niepłodność jest najbardziej przykre doświadczenia z ich życia.

Badanie z 488 kobiet, które europejskich uczestniczących w programie redukcji stresu sugeruje, że kobiety z niepłodnością wrażenie, niepokój lub depresję jak zdiagnozowano raka czy nadciśnienie, lub które były w trakcie rehabilitacji po zawale serca.

Mężczyźni mają tendencję do zgłaszania mniej cierpienia niż kobiety. Jednak jednym z badań stwierdzono, że reakcje mężczyzn może zależeć od tego, kto jest z rozpoznaniem niepłodności. Gdy ich żony lub partnerów jest bezpłodny, ludzie nie są w trudnej sytuacji zgłosić jak kobiety. Ale kiedy ludzie dowiedzą się, że są to ci, którzy są bezpłodne, odczuwają te same poziomy niska samoocena, depresja, jak piętno i niepłodnych kobiety.

Typowe reakcje na bezpłodność

Ludzie, którzy uczą się, że są niepłodne często doświadczają normalne ale jednak niepokojące emocje, wspólne dla tych, którzy są w żałobie wszelkich istotnych strat - w tym przypadku zdolność do prokreacji. Typowe reakcje obejmują szok, smutek, depresję, gniew i frustrację, a także utrata poczucia własnej wartości, pewność siebie i poczucie kontroli nad własnym losem.

Relacje między małżonkami lub partnerami może cierpieć. Dobre intencje, przyjaciół i członków rodziny może zaoferować błędne porady i opinie, które są szkodliwe. Pary czynienia z niepłodnością może uniknąć przyjaciół, którzy są w ciąży i mieć dzieci. Mogą walczyć z związane z lękiem zaburzeń seksualnych i innych konfliktów małżeńskich.

Stres związany z leczeniem

Istnieje około 40 sposobów leczenia niepłodności. O 85% do 90% pacjentów leczy się metodami bardziej prostych, takich jak porady na temat czasu współżycia, leczenia farmakologicznego w celu promowania owulacji lub uniknięcia pomyłki, do naprawy i chirurgii narządów płciowych. Tylko około 3% pacjentów stosować bardziej zaawansowane wspomaganego rozrodu, jak zapłodnienie in vitro (IVF). Interwencje medyczne oferują bardzo potrzebne pomoc i nadzieję, badania wskazują, że mogą one również dodać do stresu, lęku i żalu, że pacjenci są już od samego doświadcza niepłodności.

Skutki uboczne leków - syntetycznym estrogenem cytrynian klomifenu (Clomid, Serophene) poprawia owulacji i zwiększa produkcję plemników, ale również może powodować niepokój, przerywanie snu, wahania nastroju i drażliwość (u kobiet). Inne leki mogą powodować bezpłodność depresja, mania, drażliwość i myślenia problemów.

Pieniądze martwi - Leczenie niepłodności jest drogie. Przeciętny koszt cyklu IVF z wykorzystaniem świeżych zarodków, na przykład, jest ponad 5980€. Leki na płodność może dodać kolejne 2240€ do 3740€ na cykl. Pacjenci, którzy nie mają ubezpieczenia - tylko 15 stanów wymaga ubezpieczenia dla leczenia niepłodności, a zakres ubezpieczenia różni się - lub którzy nie mogą płacić za leczenie mogą czuć się bezradna i beznadziejna. Nawet pacjenci z ubezpieczenia może stwierdzić, że copayments lub ograniczenia zasięgu myśli muszą płacić więcej niż mogą sobie pozwolić.

Wybory i wyniki - Ponad wszystko, leczenia niepłodności pomóc około połowy pacjentów, by stać się rodzicami. Ale szanse na sukces spada wraz z wiekiem. Radość staje rodzic może być ograniczane potrzebą dostosowania się do nowych ról i nacisków. Pary, które miały poprzednie poronienia mogą się martwić o utratę ciąży. Starsze pary mogą debatować, czy mają badań prenatalnych jak amniopunkcja.

Gdy leczenie nie powiedzie się, z drugiej strony, nowy cykl żałoby i cierpienia mogą być wywołane. Cierpienie może być szczególnie dotkliwe dla pacjentów mieszkających w krajach, takich jak Europa, gdzie założenie kultury jest, że tak długo, jak ciężko pracują i są trwałe, będzie sukces w osiągnięciu celu.

To także trudno wiedzieć, kiedy przestać się na leczenie. Często jeden z partnerów chce zakończyć leczenie przed innymi, co może zmniejszyć zależność. Większość pacjentów wymaga czasu, aby trudne przejście od chęci biologicznych dzieci do uznania, że ​​będą musieli rozważyć inne opcje, takie jak przyjęcia, lub pozostają bezdzietne.

Dodatkowe problemy ze zdrowiem psychicznym

Według badań, pacjenci czują się bardziej zmartwiony bezpłodne niż innych ludzi, ale w przeważającej części, są one bardziej prawdopodobne, nie ma lęku, depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego, niż ludzi w ogóle. Pacjentów mogą wystąpić poważne problemy ze zdrowiem psychicznym czasowo jak radzić sobie z emocjonalnym i fizycznym roller coaster typowego leczenia niepłodności.

Leczenie niepłodności mogą również istniejące choroby psychiczne gorsze. Niepłodnych kobiet z historią depresji, na przykład, są bardziej prawdopodobne niż inne niepłodnych kobiet na depresję w trakcie leczenia.

Terapie, które mogą pomóc

Poradnictwo - Poradnictwo krótkoterminowe mogą pomóc parom zmniejszenia konfliktów i zwiększenie umiejętności radzenia sobie i podejmowania decyzji. Pacjenci, u których długotrwałe zmiany nastroju lub snu wzorców powinien zobaczyć zdrowia psychicznego, ponieważ mogą one być objawy lęku lub depresji.

Idealnie, pary powinny rozpocząć doradztwo przed rozpoczęciem leczenia niepłodności. Niektóre badania sugerują, że zajęcie się depresja, lęk i stres, na przykład, może pomóc zwiększyć szanse na urodzenie dziecka. Lekarze pracujący z niepłodnych pacjentów może dostarczyć informacji o tym, jak zarządzać zmęczenie, zmniejszenie stresu i niepokoju, i poprawy komunikacji z innymi.

Psychoterapia - Badania wykazały, że dwa rodzaje terapii mogą złagodzić nasilenie łagodne do umiarkowanego depresji niepłodnych doświadczenie. Pierwszym z nich jest terapia interpersonalna, która koncentruje się na poprawie relacji i rozwiązywania konfliktów z innymi. Drugi jest terapia poznawczo-behawioralna. Jego działanie polega na pomaganiu ludziom zidentyfikować i zmienić niezdrowe wzorce myślenia i zachowania. Badania wykazały, że indywidualne, pary lub grupy psychoterapia może być pomocna w leczeniu lęku lub depresji.

Techniki relaksacyjne - Eksperci zalecają różne techniki relaksacyjne, aby zmniejszyć znaczne naprężenia, że niepłodność i jej leczenie często powodują. Należą do nich medytacji uważności, głęboki oddech, kierując obrazów i jogi.

Leki - Leki przeciwdepresyjne i leki anty-lękowe są przydatne do umiarkowanych i ciężkich objawów depresji i lęku. Jednak kobiety, które biorą leki psychiatryczne muszą rozważyć ryzyko dla rozwijającego się płodu.

Ponadto, niektóre leki, niepłodność może oddziaływać z leków psychiatrycznych. Na przykład, antykoncepcyjne pigułki przepisane do regulacji owulacji może zmniejszać lub zwiększać stężenie we krwi leków podanych w leczeniu lęku lub depresji.

Uchwały trudem

Chociaż psychologiczne problemy niepłodności może być przytłaczająca większość pacjentów ostatecznie osiągnąć jakiś rodzaj uchwały - czy stać rodziców biologicznych dzieci, adopcji dzieci lub decydując się na budowanie życia bez dzieci. Ale ta rezolucja jest zwykle trudno wygrać, a pacjenci mogą czuć się zawsze zmienił doświadczeniem niepłodności.