Cambler

Zrozumienie objawy astmy

Astma jest chorobą, która z przerwami powoduje zadyszkę i trudności w oddychaniu, choć dokładny rodzaj i nasilenie objawów różnią się od osoby do osoby. Niektórzy ludzie z astma kaszel, świszczący oddech i problemy z oddychaniem prawie codziennie. Inni czują doskonale między sporadycznymi atakami przepełnienia w klatce piersiowej i świszczący oddech. Niektóre olimpijskie sportowców z doświadczeniem astmy tylko ucisk w klatce piersiowej podczas światowej klasy współzawodnictwa sportowego. Inni ludzie mają takie silne ataki astmy z ćwiczeń, które wymagają pomocy medycznej. Wszystkie osoby z astmą zakładowego coś wspólnego, ale: oddychania przejścia, które okresowo stają się wyjątkowo wąski.

Ponad 20 milionów ludzi w Europie - prawie 7% populacji - ma astmę (patrz "astma w Europie"). Większość ludzi myśli o astma jako choroba wieku dziecięcego, z dobrego powodu: Większość przypadków astmy są diagnozowane przez wieku 5 lat. Niemniej jednak, osoby dorosłe w każdym wieku może rozwinąć astmę, choć prawdopodobieństwo zachorowania staje się coraz rzadsze jesteś starszy. Badania wskazują, że aż 10% osób w wieku powyżej 65 lat choruje na astmę, wyższą niż częstość występowania astmy w dzieciństwie. Jeśli jesteś dorosłych z astmą, to jest prawdopodobne, że miał zaburzenia na długi czas i będzie nadal zajmować się nim do końca życia.

Z powodów, które są niejasne, dzieci z astmą często wyrastają z ich choroby, zwykle około dojrzewania. Jeśli choroba rozwija się lub utrzymuje w dorosłym życiu, choć rzadko, że astma po prostu odchodzi. Ale choroba może być zarządzany. W rzeczywistości, jeśli masz astmę, która jest odpowiednio kontrolowane, można przewidzieć, wolny od objawów i w pełni aktywny prawie cały czas.

Astma w Europie

  • Około 20,5 mln ludzi ma obecnie astmę; około 30,2 mln zdiagnozowano zaburzenia w pewnym momencie w ich życiu.

  • Połowa osób cierpiących na astmę cierpi na astmę alergiczną.

  • W 2004 r., astma wysłany ludzi do lekarza prawie 15 mln razy, a na pogotowie 1,8 miliona razy.

  • Astma powoduje dorosłych przegapić szacunkowo 14,5 mln dni roboczych w roku.

  • Wizyty szpitalne astmy w Europie spadła o 13% między 2003 i 2004.

  • Zgonów na astmę spada: 4099 osób zmarło na astmę w 2003 roku, 12% mniej niż w 1999 roku.

Nerwowym Airways

Zwykle podczas wdechu, powietrze przechodzi łatwo z nosa i jamy ustnej do tchawicy, co do dwóch oddziałów oskrzeli lub oskrzeli, które żywią prawo i lewo płuca. Są podstawowym oskrzeli podzielić na mniejsze i mniejsze oddziały, ostatecznie zawężając w małych łodygi nazwie oskrzelików, które kończą się w mikroskopijnych pęcherzyków lub pęcherzyków. Te małe woreczki klastra wokół oskrzelików w konfiguracji przypominającej kiście winogron (patrz rysunek 1).

Rysunek 1: jak oddychać

Jak oddychamy

Kiedy robisz wdech, powietrze przechodzi przez system coraz mniejszych dróg oddechowych od tchawicy, do oskrzeli, a ostatecznie do drobnych pęcherzyków zwanych pęcherzyków płucnych (patrz wkładka). System drobnych kapilarach absorbuje tlen z pęcherzyków i dostarcza go przez organizm.

Z każdym wdech, twoje drogi oddechowe rozszerzają i pęcherzyki poszerzyć przyznać powietrze, dostarczając tlen do sieci drobnych naczyń krwionośnych, w ścianach pęcherzyków płucnych. Wydech i pęcherzyki kurczą, zmuszając wydychanego gazu - a wraz z nim, dwutlenku węgla - do oskrzelików, z powrotem przez oskrzeli i tchawicy, a z organizmu.

Jeśli masz astmę, większość czasu twoje drogi oddechowe są całkowicie otwarte, a w tamtych czasach można normalnie oddychać. W innym czasie, jednak twoje drogi oddechowe stają się zwężone i trudności w oddychaniu, czasami tak źle, że może czuć się tak, jakby próbujesz oddychać przez słomkę, gdy goryl siedzi na klatce piersiowej.

Zmienna zwężenie oskrzeli, które może przyjść i odejść na okres minut, godzin lub dni jest jednym z charakterystycznych cech astmy. Zmienność ta wyróżnia z pozostałych astmy, chorób płuc, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc (łącznie znany jako przewlekła obturacyjna choroba płuc lub COPD ), co powoduje trwałe zaburzenia oddychania, które występują dzień po dniu (patrz "astma czy innego?").

Airways zawęzić w astmie, ponieważ są nadwrażliwe, lub - użyć mniej lekarza brzmiący termin - ". Nerwowym" Mając nerwowym oddechowe nie oznacza, że ​​czują nerwowy, oznacza to, że istnieje bazowy tendencję do dróg oddechowych reagują przez zwężenie, kiedy napotyka pewne bodźce, takie jak alergeny kotów lub zimne powietrze. Bodźce te są znane jako wyzwalacze astmy, ponieważ powodują one objawy rozgorzeć (patrz "wyzwalacze astmy"). Jeśli masz astmę, możliwość zwężenia dróg oddechowych jest zawsze: Twoje dróg oddechowych pozostaje nadwrażliwość lub "nerwowy", nawet gdy czujesz się dobrze. Astma dotyczy zatem przerywany zwężenie dróg oddechowych i trwałe podatność na tego zwężenia - pojęcie, które jest kluczem do zrozumienia zarówno tej choroby i jej leczenia.


Jak Airways zawęzić

W czasie ataku astmy, jakiś rodzaj wyzwalacza powoduje twoje fragmenty dróg oddechowych, aby zawęzić. Zwężenie dróg oddechowych, często składa się z dwóch mechanizmów (patrz rys. 2), z których każda wymaga odrębnego leczenia (patrz "leki stosowane w leczeniu astmy").

Rysunek 2: dwa sposoby astma ogranicza oddychanie

Dwa sposoby na astmę ogranicza oddychanie

Skurcz oskrzeli

Skurcz oskrzeli

W normalnym oskrzela (A), mięśnie są rozluźnione, tak że powietrze łatwo przemieszcza się w drogach oddechowych. Jednak w przypadku astmy oskrzelowe mięśnie można skracać nadmiernie (B), często w odpowiedzi na alergen lub inny astmy spustu.

Zapalenie

Zapalenie

Ściany oskrzeli, które zawsze mają pewien stopień zapalnego u osób z astmą, są nabrzmiałe i wypełnić nadmiar śluzu (A). Niektóre z komórek związanych z zapaleniem dróg oddechowych są komórki tuczne i granulocyty kwasochłonne, które uwalniają substancje chemiczne, które powodują, że drogi oddechowe dalszego zawężenia (B).

Jeden składnik jest zwężenie dróg oddechowych, skurcze mięśni. Mięśnie otaczające rurki oddechowe są mimowolne mięśni, jak mięśnie, które uciskać uczniów w oczach lub przenieść żywności przez jelita. Jeśli pojawił się jeden z twoich astmy wyzwala, mięśnie, które linii swoich oskrzeli może kurczyć się szybko, w mniej niż minutę, i wycisnąć oskrzeli, tak aby zmniejszyć. Mięśnie te mogą również zrelaksować się stosunkowo szybko, w ciągu zaledwie kilku minut, albo na własną rękę lub w odpowiedzi na leki. Określenia stosowane do opisania tych procesów są oskrzeli lub oskrzeli (w przypadku rury zwężające) i oskrzeli (gdy mają one rozszerzać).

Drugi składnik jest zwężenie dróg oddechowych, zapalenie procesem biologicznym, w którym organizm próbuje gojenie się ran, podrażnienia lub infekcji. Zapalenie zazwyczaj wiąże jakiś obrzęk spowodowany przez wyciek płynu z naczyń krwionośnych i napływ wyspecjalizowanych komórek do sceny urazu lub infekcji.

W astmie, niektóre komórki zapalne stałe mieszkają w oskrzelach, a inne pochodzą z krwi i osiedlić się w ścianach oskrzeli podczas astmy zaostrzeń. Te komórki zapalne zawierają silne substancje chemiczne, takie jak histaminy i leukotrienów, które mogą spowodować, że ściany oskrzeli puchnąć i produkować śluz lub dodatkową flegmy. (Śluz, który zakrztusił się nazywa plwociny, choć większość ludzi używa śluzu, flegmy i plwociny wymiennie.) Śluz może podłączyć oskrzeli, pozostawiając niewiele miejsca na powietrzu, aby przejść i wyjść. Zarówno obrzęk ścian dróg oddechowych i akumulację nadmiaru śluzu może przyczyniać się do problemów z oddychaniem astmy. W przeciwieństwie do skurczu mięśni wokół oskrzeli, zapalenie oskrzeli ścian rurowych trwa wiele godzin lub nawet dni ustępują.

Leki stosowane w leczeniu astmy ostrość na tych dwóch mechanizmów zwężenie dróg oddechowych. Niektóre leki są przeznaczone do zwiotczenia mięśni otaczających drogi oddechowe, inni zapobiec lub zmniejszyć zapalenie oskrzeli, a niektóre nie obu.


Przebudowa dróg oddechowych

W większości przypadków astmy jest zmienna chorobą charakteryzującą przerywany i w pełni odwracalną zwężenie dróg oddechowych. Jednak dla niektórych osób, astmatyczne zapalenie dróg oddechowych prowadzi do trwałych zmian. Oskrzeli się bliznami i nieodwracalnie zawężony i nie powróci do normy. Termin używany dla tych stałych zmian w ścianach dróg oddechowych jest remodeling dróg oddechowych.

Konsekwencją przebudowy dróg oddechowych zmniejsza się pojemność płuc, nawet gdy jesteś w najlepsze. Możesz czuć się dobrze, bez kaszlu lub świszczącego oddechu, ale twoje testy oddechowe wykazują zmniejszoną zdolność do wydalenia powietrza z płuc. Jeżeli trwałe zwężenie jest ciężka, nawet proste czynności, takie jak wspinaczka po schodach może się wysiłek.

Nikt nie wie, dlaczego remodeling dróg oddechowych dzieje u niektórych osób z astmą, a nie w innych. Jedna z teorii mówi, że remodeling dróg oddechowych są najczęściej u osób z ciężką astmą i długotrwałego, zwłaszcza jeśli zaburzenie nie jest leczony lekami przeciwzapalnymi. Badania sugerują, że osoby z łagodną astmą tendencję do kontynuowania łagodną astmą i jest mało prawdopodobne, aby opracować trwałą utratę funkcji płuc.