Cambler

Młodzieńcze zapalenie stawów

Co to jest?

Arthritis obejmuje zapalenie stawów, które powoduje ból i obrzęk. Mimo, że wiele osób uważa, zapalenie stawów jest chorobą starości, różne formy zapalenia stawów może wpływać prawie każdy w każdym wieku. Kiedy zapalenie stawów występuje u dzieci poniżej 16 roku życia, nazywa się to młodzieńcze zapalenie stawów. Około 285 tysięcy dzieci w Europie cierpi na jakąś formę choroby.

Najczęstsze formy młodzieńczego zapalenia stawów są:

 • Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zwany również młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów - jest najczęstszą postacią młodzieńczego zapalenia stawów. Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów jest uważane za choroby autoimmunologiczne, co oznacza, że ​​z nieznanych powodów, układ odpornościowy atakuje część swojej własnej tkanki w taki sam sposób, reaguje na włamywacz obcych, takich jak wirusy lub bakterie. W młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów, wyściółka stawu (zwanej błony maziowej), zapalenia i w powiększeniu, ograniczające ruch, powodując ból i tkliwość. Enzymy uwalniane przez zapalnie błony spowodować dalsze szkody przez niszczeniu kości i chrząstki. Ten typ uszkodzenia stawów i kości może spowodować problemy związane z rosnącą dziecka. Jeśli dotyczy obszarów wzrostu kości, kości mogą rosnąć w różnym tempie, tak aby jeden kości może rozwinąć nienormalnie kształt lub wielkość. Wynikiem może być, na przykład, że jedna noga może być trwale krótszy niż inne.
  Istnieją trzy podkategorie młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów:

 • Systemowy typ początku, która rozpoczyna się na całe ciało (systemowego) reakcji, w ​​tym wysokie gorączki; wysypka na nogach, rękach i tułowiu; zapalenia stawów oraz objawy zapalenia innych narządów, takich jak powiększenie węzłów chłonnych lub błony śluzowej płuca (zapalenie opłucnej). Dziecko może zawierać jeden lub więcej odcinków układowego młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, które ostatecznie zanika, lub choroba może utrzymywać się w dorosłości.

 • Pauciarticular początek choroby, w którym wpływa mniej niż pięć stawów jest najczęstszą postacią młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. Duże połączenia - takich jak kolana, łokcie, i kostki - często dochodzi zazwyczaj, te same połączenia obu stronach korpusu. Na przykład, kolano na jednej stronie może być zmieniona i kostki na drugiej. Objawy obejmują ból, obrzęk, sztywność, zaczerwienienie i ciepło na stawu. Dzieci z tego typu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów są szczególnie podatne na zapalenia oczu zwaną ciała rzęskowego. Te dzieci powinny być oceniane przez okulistę często, być może tak często, jak co trzy miesiące, dlatego, że nie może być żadnych objawów i trwałe uszkodzenie oczu może wystąpić, nawet jeśli inne objawy młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów są pod kontrolą. Leczenie ciała rzęskowego jest wysoce skuteczny. Wiele lub większość dzieci z pauciarticular młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów zauważy, że w miarę upływu czasu ustąpienia choroby.

 • Choroba wielostawowe, w których wpływ pięć lub więcej stawów, zwykle o małych stawów, takie jak palce u rąk i nóg, chociaż duże połączenia mogą być także ograniczona. Objawy obejmują takie same objawy zapalne, jak inne rodzaje młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, wraz z niskiej jakości gorączka i wstrząsami zwane guzki reumatoidalne w pobliżu dotkniętych stawów. Typowo, te same połączenia obu stronach ciała są nienaruszone. Wielostawowe młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców, jest zwykle cięższy niż dwóch pozostałych typów, i często prowadzi do długotrwałych problemów ze stawami. 5% do 10% przypadków przeciwciała zwane czynnikiem reumatoidalnym mogą być wykryte w teście krwi, co dodatkowo klasyfikujący do młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, jak seropozytywnych. Seropozytywne młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów jest najbardziej jak dorosłego reumatoidalne zapalenie stawów, a często nadal w dorosłym życiu.

 • Młodzieńcze zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - choroba ta dotyczy dużych stawów dolnej części ciała, zwłaszcza w dolnej części pleców i bioder. Główne objawy są niższe ból pleców lub sztywność, zwłaszcza w godzinach porannych. Ból poprawia z ćwiczeń. Wpływa to chłopcy częściej niż dziewczęta.

 • Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera dawniej nazywany w) - ten typ stawów mogą rozwijać tygodni do miesięcy dziecko nie były narażone na pewne bakterie, zwłaszcza Shigella, Salmonella i Yersinia związane z biegunką. Choroba zazwyczaj zaczyna się gwałtownie. Główne objawy to gorączka oraz ból i stan zapalny w kilku stawów, zapalenie spojówek (zapalenie oczu) i bolesne oddawanie moczu.

 • Młodzieńcze łuszczycowe zapalenie stawów - Ten rodzaj przewlekłego zapalenia stawów uderza niektóre dzieci, które mają łuszczycę, i wydaje się mieć podłoże genetyczne. Wraz z bólu stawów i zapalenia kluczowych objawów bruzdy paznokcie, łuszczycę i podniesionym, wysypka, łuszczenie się za uszami w obszarze pępka, wzdłuż głowy i innych części ciała.

 • Juvenile toczeń rumieniowaty układowy (lupus) - Chociaż lupus zazwyczaj nie pojawia się przed dojrzewania, kiedy to występuje u dzieci jest bardzo podobny do tocznia u osób dorosłych. Choroba ta może spowodować stan zapalny i uszkodzenia tkanek w wielu obszarów ciała, a zwłaszcza skóry, stawów, naczynia krwionośne, mózg, mięśnie i serce, nerki. Choroba często pojawia się w epizodach, które przychodzą i odchodzą bez powodu. Główne objawy to wysypka na policzkach, wrażliwość na światło słoneczne, owrzodzenia jamy ustnej lub nosa, ból stawów, drgawki lub inne objawy problemów neurologicznych i ból w klatce piersiowej.

Objawy

Objawy różnią się w zależności od dziecka i konkretnego zaburzenia. Typowe objawy to:

 • Jeden lub więcej stawów, które są stale opuchnięte i delikatne, a może czerwony i ciepły w dotyku

 • Ból podczas ruchu stawów, choć wielu młodych dzieci nigdy nie skarżą się na ból

 • Sztywność lub zmniejszać możliwość przenoszenia połączeń, zwłaszcza gdy budzi

 • Kuśtykający

 • Stawy, które wyglądają guzowaty lub zdeformowane

 • Wygięta postawa lub kończyny

Inne objawy mogą obejmować:

 • Nierówne (asymetryczne) wzory wzrostu (jedna noga dłużej niż inne, na przykład)

 • Niewyraźne widzenie, ból oczu i zaczerwienienie

 • Stany podgorączkowe

 • Wysypka na skórze

 • Zmęczenie

 • Drażliwość

 • Ból w klatce piersiowej

 • Ogólne skargi bólu

Diagnoza

Młodzieńcze zapalenie stawów jest trudna do zdiagnozowania z powodu wielu chorób mają podobne objawy i nie jest test, który wskazano diagnozę. Jeśli Twoje dziecko wykazuje oznaki młodzieńcze zapalenie stawów, prawdopodobnie zostanie przekazana do reumatologa dziecięcego. Reumatolog będą patrzeć na historię choroby dziecka, aby znaleźć wskazówki. Na przykład, jednym z głównych kryteriów diagnostycznych dla młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów jest zapalenie stawów, która trwała przez okres co najmniej sześciu tygodni. Badania krwi mogą być wykonane do poszukiwania przeciwciał, które często tworzą się w ludzi z niektórych form zapalenia stawów, mimo że te przeciwciała są często występuje u dzieci. Promieniowanie rentgenowskie może być zrobione, aby szukać uszkodzenia chrząstki lub, w ciężkich przypadkach, kości. Inne badania mogą być również wykonane szukać innych chorób, które mogłyby być przyczyną objawów, takich jak testy do zakażenia, choroba z Lyme jest zakaźną przyczyną zapalenia stawów, które mogą mieć wpływ na dzieci i naśladować młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów.

Przewidywany czas trwania

Młodzieńcze zapalenie stawów jest chorobą, zwykle przez całe życie. Jednak dla wielu ludzi, objawy stopniowo zmniejszają lub znikają, gdy wchodzą w dorosłość.

Zapobieganie

Bo nikt nie wie, co powoduje, młodzieńcze zapalenie stawów, nie ma sposobu, aby temu zapobiec.

Leczenie

Głównym celem leczenia jest kontrola stanu zapalnego, aby zatrzymać dalsze uszkodzenia stawów, oraz w celu kontrolowania objawów, tak aby dziecko mogło dobrze funkcjonować. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są zazwyczaj najpierw leki próbowali łagodzenia zapalenia stawów. Działają one przez zmniejszenie ilości enzymu znalezionego w zaatakowanych stawach, które promuje proces zapalny. Ten sam enzym, ale przyczynia się do ochrony żołądka, to niesteroidowe leki przeciwzapalne często powodują podrażnienie żołądka i wrzodów. Niskie dawki NLPZ są dostępne over-the-counter, w tym ibuprofen (Advil, Motrin i marek) i naproksen (Naprosyn, Aleve i innych). Celekoksyb (Celebrex) jest nowszy lek na receptę, zwane inhibitory COX-2, który jest uważany za bezpieczniejszy dla żołądka, ponieważ nie ma tyle wpływu na enzymu, która chroni żołądek.

W umiarkowanych do ciężkich przypadkach dzieci z młodzieńczym zapaleniem stawów mogą być traktowane bardziej skuteczne leki lub kombinacji leków. Kortykosteroidy (takie jak prednizon) są szybko działające, środki przeciwzapalne, które można stosować w celu zatrzymania niebezpieczne stany zapalne, takie jak, gdy wyściółka serca jest stanem zapalnym (zapalenie osierdzia), lub do stabilizowania dziecka w ostrej fazie choroby. Jednakże, leki te mogą mieć bardzo poważne skutki uboczne, w tym zwiększenie masy ciała, osłabione kości, zwiększenie podatności na infekcje i zakłócenia wzrostu. Zwykle są określone tylko przez krótki czas. Muszą być wykonane dokładnie zgodnie z zaleceniami.

Inne leki, zwane choroby leki modyfikujące reumatycznych (DMARDs) - takie jak metotreksat (Rheumatrex i inne) - działają wolniej, ale często przynoszą ulgę, gdy inne leki zawiodły. Leki te mogą powodować uszkodzenia wątroby lub inne komplikacje, więc lekarze będą uważnie monitorować badania krwi u dzieci przyjmujących DMARDs. Inne leki mogą być skuteczne, w tym hydroxychloroquine (Plaquenil), sulfasalazyna (Azulfidine), leflunomid (Arava), azatiopryna (Imuran) i cyklosporyny (Neoral, Sandimmune). Talidomid może być skuteczne dla niektórych dzieci z JRA, ale należy zachować ostrożność, aby uniknąć zajścia w ciążę podczas stosowania tego leku, a to może powodować uszkodzenie nerwów. Nowsze, zabiegi wstrzykiwania, w tym abatacept (ORENCIA), adalimumab (Humira) i etanercept ( Enbrel ) zostały niedawno zatwierdzone do młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. Infliksymab ( Remicade ), anakinra (Kineret), rytuksymab (Rituxan ®), a tokilizumab (Actemra) mogą być bardzo skuteczne w niektórych dzieci z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Operacja czasami jest wymagane, jeżeli uszkodzenie stawów jest ciężka lub deformacja stawów rozwija. Dzieci z młodzieńczym zapaleniem stawów należy zachęcać do utrzymywania jak normalne życie, jak to możliwe. Chociaż nie może być ból, ćwiczenie jest ważne, aby pomóc stawy ruszać i działa dobrze. Raz objawy są pod kontrolą, to jest dobre dla dziecka do angażowania się w zwykłym, zabawach i zajęciach sportowych. W ciężkich przypadkach, fizjoterapia może być zalecane, aby utrzymać stawy w ruchu tak swobodnie, jak to tylko możliwe. Korepetycje mogą być potrzebne lub szczególną uwagę ze strony nauczycieli, jeśli dziecko nie wiele tygodni szkoły z powodu choroby. Również doradztwo może być zalecane, aby pomóc ofertę dziecko z emocjonalnymi aspektami o długotrwałej (przewlekłej) choroby.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Wezwać pielęgniarkę, jeśli dziecko rozwija się gorączka lub wysypka wraz z objawami zapalenia stawów, takich jak uporczywego bólu stawów, obrzęk stawów, kulejąc i ograniczonego ruchu.

Rokowanie

Ponieważ objawy i uszkodzenia spowodowane przez młodzieńcze zapalenie stawów może być bardzo różna, zależy również znacząco perspektywy. Niektóre typy zapalenia stawów mają okresy pochodni się i okresy, kiedy objawy ustępują. Leczenie może kontrolować objawy dla większości ludzi, a wiele dzieci "wyrasta" z choroby. Jednak ostre formy choroby może powodować wzrost problemów, jeśli płytki wzrostu w kościach długich są uszkodzone. Dzieci, które są bardzo chory może przegapić długie okresy szkoły i uszkodzenie stawów może powodować długo utrzymujące się problemy ze stawami. Ponadto, leki stosowane do leczenia młodzieńczego zapalenia stawów mogą prowadzić do innych problemów, w tym wrzodów żołądka, osłabione kości i uszkodzenie wątroby.

Dodatkowe informacje

Narodowy Instytut stawów i chorób skóry i układu mięśniowo-szkieletowego
Informacje Clearinghouse
Narodowy Insitutes Zdrowia
1 Koło AMS
Bethesda, MD 20892-3675
Telefon: 301-495-4484
Numer bezpłatny: 1-877-226-4267
TTY: 301-565-2966
http://www.niams.nih.gov/

Arthritis Foundation
PO Box 7669
Atlanta, GA 30357-0669
Telefon: 404-872-7100
Numer bezpłatny: 1-800-283-7800
http://www.arthritis.org/

Europejskie Kolegium Reumatologii
2200 Lake Boulevard NE
Atlanta, GA 30319
Telefon: 404-633-3777
http://www.rheumatology.org/