Cambler

Fizyczne i terapie uzupełniające

Pomimo wielu leków dostępnych na zapalenie stawów, fizykoterapia pozostaje podstawą tradycyjnego leczenia. Ponadto, wiele osób z zapaleniem stawów próbować różne terapie uzupełniające w celu złagodzenia bólu i innych objawów. Opcje obfitują w obu tych dziedzinach, a po starannie dobrane, takie terapie mogą pomóc utrzymać i poprawić funkcjonowanie stawów.

Fizjoterapeutów i zawodowe koncentrują się na przywrócenie lub utrzymanie sprawności fizycznej poprzez zaprojektowanie indywidualnego programu leczenia dla Ciebie. Najpierw dokładnie ocenić swój ból, zdolność funkcjonalną, siłę i poziom wytrzymałości. Mogą zaoferować sugestie dotyczące optymalizacji zdolności do zarządzania codziennych zadań w domu iw pracy. Będą one również dostarczyć informacje dotyczące sposobów, aby złagodzić nacisk na stawy podczas budowania mięśni w celu ich wspierania. Fizykoterapia może odbywać się w szpitalu lub przychodni, w gabinecie terapeuty, lub w domu. Niektóre czynności mogą być wykonane samodzielnie, inni potrzebują pomocy terapeuty.

Te terapeuci mogą również dostarczyć specjalnych urządzeń wspomagających pomóc oszczędzać energię i chronić swoje stawy. Na przykład, w czasach, gdy stawy są szczególnie delikatne, można użyć szyny, klamra, procy, bandaż elastyczny, lub trzciny cukrowej w celu zmniejszenia nacisku na stawy i chronić je przed dalszym kontuzji. Podiatrist może dostarczyć wkładki do butów (ortopedyczne), polecam specjalne buty, lub zaproponować inne zabiegi w celu zmniejszenia bólu w nogach i poprawić zdolność do funkcjonowania.

Urządzenia wspomagające

Do tej pory niewiele badań zostały opublikowane za pomocą szyn lub szelki dla każdego z połączeń w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ale badania, które zostało wykonane wskazują te urządzenia mogą w łagodzeniu objawów. W dwóch oddzielnych badań, osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, poinformował, że urządzenia do udzielania pomocy ułatwiło im wykonywanie codziennych czynności. I nauka w European Journal of Physical Medicine i Rehabilitacji 2006 związany użycia urządzeń pomocniczych do dobrostanu psychicznego u osób z chorobą reumatyczną. Ponieważ ważne jest, aby uzyskać prawo nawias czy szyny i prawidłowe dopasowanie, należy przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia wspomagające, aby skonsultować się z lekarzem lub fizycznej terapeuta.

Kolana

Jeśli masz zapalenie stawów kolanowego, szelki i wkładki do butów może zmniejszyć ból i pomóc funkcjonować przez zmniejszenie ilości stresu chodzenie stawia na kolana. Jeśli masz wcześnie, łagodne zapalenie stawów z nagłych zaostrzeń, prostego elastycznego neoprenu lub tulei (patrz zdjęcie), może przyczynić się do łagodzenia bólu i wsparcie. Ponieważ sama tuleja nie przewiduje wiele wsparcia, efekty te są uważane ze względu na poprawę pozycji i ruchu w kolanie. Jednak Twój fizjoterapeuta może zalecić zmianę tego typu klamry, która zawiera impulsowe stymulacji elektrycznej, co okazało się szczególnie skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Urządzeń pomocniczych na kolana: oblewania kolano

Thermoskin artretyczne kolana okład

Jeśli masz choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dotyka tylko jednej części stawu, inny typ znany jako klamra klamra odciążającego może pomóc poprzez część presji z tej części kolana i rozprowadzając masę (lub obciążenie) do innych części (patrz zdjęcie). Te klamrowe zmienić kąt stawu kolanowego, stosując specjalne zawiasy w celu zmniejszenia siły wywieranej na złączu. Jednak wiele osób tego typu szelki kłopotliwe lub niewygodne.

Urządzeń pomocniczych na kolana: stawu kolanowego

Zdjęcia dzięki uprzejmości Patterson Medical / Sammons Preston.

Innym rodzajem ortezy jest stosowany u osób cierpiących na artretyzm wpływającego na złącze znajdujące się pod dolną powierzchnię rzepki. Składający się z tulei z wycięciem na rzepkę i podkładki pod i na zewnątrz, to klamra jest zaprojektowany, aby zmniejszyć kompresję rzepki, poprawić ustawienie i zapobiec przesuwaniu z boku na bok.

Ortezy stóp, lub specjalistyczne wkładki do butów (które mogą być wykonane na zamówienie), może również okazać się pomocna dla osób z zapaleniem stawów, bo płaskostopie lub inne problemy ze stopami odgrywać rolę w dostosowaniu kostki i kolana, które można umieścić dodatkowy nacisk na stawów. Amortyzujące wkładki wykonane z materiału żelowego, jak również może pomóc zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jedno z badań wykazało, że te wkładki do butów zmniejsza siłę każdego kroku o 42% i poprawę objawów u 78% ludzi, którzy je wykorzystali.


Kostki

Jeśli masz kostki zapalenie kości i stawów, może zmienić sposób chodzenia, aby zrekompensować ból i ograniczonego ruchu, które mogą naciskać na innych stawów. Botki podpory mają na celu poprawę równowagi i znormalizować swoje wzorce do chodzenia. Urządzeń wahają się od koronki-up kostki klamra, do półsztywnego stopy protetyczne, modyfikacjami obuwia (np. bocznej wkładki klinowej lub soli rocker i miękkiej pięty), na zamówienie, ortezy z tworzywa dla osób z bardziej zaawansowaną chorobą. Zapytaj lekarza lub terapeuty, który jest właśnie dla Ciebie. Jeśli zapalenie stawów jest ciężka, może on zamówić jedną z różnych form buty unieruchamiających, które mogą być skuteczne, gdy używane do chodzenia i stałego.

Urządzeń pomocniczych: kostki klamra

Thermoskin kostki klamra


Biodra

Z wyjątkiem rzadkich sytuacji, używając nawiasów wspierać biodro nie wydają się być pomocne. Prosto trzciny drugiej strony, może pomóc trochę. Kiedy stoisz bez opierając się na lasce, wzrasta ciśnienie na hip nawet do czterech razy. Jeśli odczuwasz ból w obu biodrach, należy użyć trzciny po stronie przeciwnej do tej, która jest hip najbardziej kłopotliwe i naprzemienne w razie potrzeby (patrz "Złagodzenie szczep z laską").

Łagodzenie zmęczenia z laską

Czegoś tak low-tech i proste w konstrukcji, trzciny wykonuje złożone funkcje. Trzymając w ręku laskę naprzeciwko siebie, że potrzebuje wsparcia, około czterech centymetrów do boku silniejszej nogi. Ten rozkłada ciężar na poprawę stabilności, pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na mięśnie, które mogą być słabe i odciąża się struktur obciążonych, takich jak biodra, kolana i kręgosłup.

Trzciny mogą pomóc utrzymać mobilność i odeprzeć dalszy niepełnosprawności, jeśli masz zapalenie stawów kolanowego lub biodrowego, jak również pomóc w rekonwalescencji po zabiegu. Więc nie pozwól samoświadomość zakończy korzystanie z trzciny, jeśli lekarz zaleca spróbować.

Fizjoterapeuta lub inny lekarz może pomóc wybrać laskę, upewnij się, że jest odpowiedniej długości, i pokazać, jak go używać. On lub ona może również sugerować pewne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przed rozpoczęciem spaceru z trzciny cukrowej.

Urządzeń pomocniczych: laski

Laski medycznych są dostępne w sklepach i aptekach, przez katalogów specjalnych, oraz w Internecie. Na ogół są w standardzie, offset, i wiele nogami wersje. Rząd lub prywatne ubezpieczenie zazwyczaj pokrywa koszty podstawowego trzciny jeśli masz pisemnej recepty od lekarza.

Standardowe laski. Są to low-tech, lekkie i ogólnie tanie. Są one zwykle wyposażone w zakrzywioną albo w kształcie litery T uchwytem i końcówką gumowego ograniczona na dole. Wiele osób uważa, że ​​uchwyt w kształcie litery T jest bardziej komfortowe niż zakrzywioną jednego. Standardowy model jest dobry dla ludzi, którzy potrzebują pomocy z równowagi, ale nie potrzebują laskę ponieść dużo masy.

. Przesunięcie laski górny wał offsetowej trzciny zgina się na zewnątrz, a rękojeść jest zwykle płaska - często dobry wybór dla osób, których ręce są słabe lub którzy potrzebują laskę, która nosi na wadze więcej niż standardowy typ.

Wiele nogami laski. Wiele nogi oferują znaczne wsparcie i pozwalają trzciny stanąć na własnych, gdy nie jest w użyciu. Jedną wadą użycia takiego trzciny jest, że dla maksymalnej pomocy należy roślin wszystkie nogi mocno na miejscu. Takie postępowanie wymaga czasu i może spowolnić tempo chodzenia.


Siła robocza

Szyny ręka może przynieść ulgę w bólu, poprawy funkcji, lub wyrównać stawy dłoni w bardziej anatomicznie poprawny pozycji. Są one dostępne w szerokiej gamie materiałów i form. Prefabrykowane szyna z apteki lub sklepu medycznego zasilającego działa dobrze dla niektórych problemów ręcznie, pod warunkiem, że jest wybrany i prawidłowo wyregulowane. Inne choroby, wymagają specjalnie wytwarzanych szyn, które są zwykle wykonane z materiałów termoplastycznych i formowane, aby dopasować się wokół konturów ręki. Statyczne szyny przytrzymaj połączenie w jednej pozycji, podczas gdy dynamiczne szyny umożliwiają ruch. Niektóre mają na celu pomóc dokręcone torebki stawowe wydłużają, mięśnie i ścięgna. Inne, które wyposażone są elastyczne sprężynowe lub części, uzupełnić brakujące ruch rąk i nadgarstków spowodowane osłabieniem mięśni lub uszkodzenia nerwów.

Kilka typów szyn mają na celu rozwiązanie problemów ze stawami palców. Są to figura-osiem szyny i owalne-szkieletowe "osiem" szyny, które pozwalają w pełni zgiąć palec stawów najbliżej strony, ale chroni staw z przeprostem. Ponadto, na miarę szyny zapobiec zgięcia stawu przesuwaniu tyłu i na boki. Wreszcie "rynny" szyna może być wykonany tylko w celu unieruchomienia stawów, które są bolesne lub obrzęk. Różne robione na szyny może być również pomoc z problemami u podstawy kciuka. Lekarz lub terapeuta pomoże Ci określić, który z nich jest najbardziej odpowiednia. Nawet jeśli korzystasz z szyny lub nawias, należy podjąć kroki w celu ochrony stawów jest (patrz "Wspólne strategie ochrony"). Asystent pomoce mogą być również przydatne (patrz "Przydatne gadżety").


Nadgarstki

Istnieje kilka opcji dla nadgarstka szynowania, w zależności od potrzeb. Dla osób z wczesną chorobą, proste off-the-shelf lub neoprenowe elastyczne szyny może nie wystarczyć do zmniejszenia bólu i poprawy funkcji. Jeśli zapalenie stawów jest bardziej surowe, niestandardowe formowane szyny może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają one większą wspólną kontrolę. Typ szyny i materiałów używanych w produkcji będzie zależeć od wymagań nadgarstka. Na przykład, pracownik będzie musiał mocniejszy materiał, niż kogoś, kto pracuje przy biurku.


Łokcie

Szelki łokcie mają na celu utrzymanie zakresu ruchu i złagodzić ból. Jest to szczególnie ważne w czasie zaostrzeń. We wczesnych stadiach choroby, mogą być przydatne do odpoczynku kolanko miękką lub sztywnego wspornika, zależnie od tego, czy powinna ona być utrzymywana na swoim miejscu. Ludzie, którzy planują założyć szynę w okresach aktywności powinien użyć jednego obsługującego tył łokieć i nadgarstek klamra dodać podczas zaostrzenia. Nocą szyną, która wspiera przednią kolanka mogą być bardziej wygodne.


Terapie uzupełniające

Jesteś może mieć znacznie mniej wskazówek, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w sprawie tego, czy używać terapie uzupełniające, a które. Takie terapie dosłownie uruchomić gama od A do Z - od akupunktury do suplementów cynku. I są popularne: jeden papier szeroko cytowane 1997 szacuje się, że jedna na cztery osoby z zapaleniem stawów stosować jakiś rodzaj terapii uzupełniającej. Dziesięć lat później, kolejny raport zakłada, że prawie 80% z białek, a prawie 90% osób z chorobą zwyrodnieniową stawów afrykańskich używać uzupełniające terapie na bóle stawów, a nawet więcej niż liczby, które szukają ulgi od konwencjonalnych ponad-the-counter leków. Chociaż setki takiego leczenia istnieć tylko niewiele doczekało okazały się skuteczne jeśli ocenia się w rygorystycznych badań.

Aby stać się mądrym konsumentem terapie uzupełniające, stają się sceptyczni jeden. Nie kupuj do jakiegokolwiek leczenia, które przynosi lekarstwo. I upewnij się, że pytania o terapie uzupełniające: Czy roszczenia polegać tylko na referencje od osób, które próbowały leczenia, a nie na badaniach naukowych? Czy obietnice ekstrawaganckie? Czy zwolennicy doradzić nie mówiąc lekarza o leczeniu? Czy sugerują zatrzymanie leczenia? Są składniki niezidentyfikowane lub "tajne"? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi "tak", najlepsza odpowiedź na próby terapii jest stanowcze "nie".

Wreszcie, jeśli planujecie żadnej obróbce fizycznej lub uzupełniających, to omówić z lekarzem, aby upewnić się, że będzie to wspierać, a nie utrudniać, plan zarządzania zapalenie stawów.

Akupunktura

Wielu ludzi przechodzą zabiegi akupunktury, aby pomóc złagodzić ból, w tym ból stawów. Akupunktura, która polega na zastosowaniu drobnych sterylnych igieł do skóry, jest podstawą medycyny chińskiej od 2000 lat. Akupunktura wydaje się działać poprzez uwalnianie endorfiny, naturalne morfiny chemicznej w układzie nerwowym.

Mimo, że niektóre osoby z zapaleniem stawów znaleźć zabiegi akupunktury złagodzić ich objawy, wyniki badań były niespójne. Randomizowane badanie wśród 570 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, opublikowane w 2004 roku w Annals of Internal Medicine, stwierdzono większą poprawę zarówno funkcji stawów i łagodzeniu bólu z terapii akupunktury w porównaniu z terapią pozorowaną (fałszywy akupunktury, że uczestnicy wierzyli, było prawdziwe). Ponadto dwa 2007 opinii, że połączone wyniki z 24 oddzielnych badaniach stwierdzono, że znacznie ulepszone akupunktura bólu i funkcji u osób z zapaleniem kości i stawów kolana i biodra. Co ciekawe, w niektórych badaniach, ludzie, którzy otrzymali leczenie pozorowane poprawiła, choć nie tak bardzo, jak ludzie, którzy mieli prawdziwą akupunkturę. Jednak badania opublikowane w BMJ 2007 stwierdziła, że dodanie akupunkturę do porad i ćwiczeń, nie miało istotnego wpływu na ból choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych w 352 dorosłych w wieku 50 lat i więcej. I nie ma dowodów, że akupunktura zmniejsza stan zapalny lub uszkodzenie stawów. Jeśli zdecydujesz się spróbować akupunktury, porozmawiaj z lekarzem, i znaleźć licencjonowaną akupunktury.


Masaż

Wiele osób z bólem w swoich mięśni i stawów włączyć do masażu (zwane również terapia mięśni) do zwolnienia. Po prostu może być na dobrej drodze, według badań z udziałem 68 kobiet z chorobą zwyrodnieniową stawów białe kolana, opublikowane w Archives of Internal Medicine 2006 roku. Uczestnicy badania, którzy otrzymali masaż szwedzki miał znaczną poprawę w bólu i funkcji, w porównaniu z ludźmi, którzy nie otrzymali masażu. Jednakże, ponieważ badania stosowane tylko jedną formę masażu (jest ich wiele) i nie zróżnicowanej populacji, konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy masaż jest równie skuteczne w innych ludzi i tego, czy inne formy pracy, jak również do masażu.


Leczenie chiropraktyka

Kręgarzy korzystać korekty kręgosłupa i innych manipulacji stawów i tkanek miękkich w celu zapobiegania i leczenia różnych chorób mięśni, kości i układu nerwowego. Terapia ta jest często stosowana na ból pleców. W 2006 roku, badacze losowo przydzielono 250 osób z chorobą stawów kręgowych, dysków międzykręgowych, lub obu otrzymywać wilgotne ciepło i chiropraktyka leczenia lub tylko wilgotne ciepło. Ludzie, którzy otrzymali zarówno terapie miał mniej bólu i większy zakres ruchu, niż tych, którzy nie otrzymują chiropraktyka leczenia. Ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność tego podejścia.


Inne terapie uzupełniające

Różne inne terapie uzupełniające fizycznych zostały zaproponowane na ból stawów, ale naukowe dowody na ich skuteczność są skąpe. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie takich terapii i przydadzą, należy kontynuować terapię konwencjonalną i regularnie odwiedzać lekarza.

Na przykład, technika zwana diatermii (głębokie ciepło) wykorzystuje fale elektromagnetyczne o różnych częstotliwościach do dostarczania ciepła do tkanek głębokich. Mikrofalówka i USG są najczęstsze częstotliwości fal stosowane w terapii fizycznej, głównie w celu łagodzenia skurczów mięśni. Mikrofale zrelaksować mięśnie, podczas gdy ultradźwięki penetruje głębiej dotrzeć do innych tkanek miękkich, jak również. Elektryzacja nie powinny być stosowane aktywne zapalenie stawów i osoby znające rozrusznikami nie mogą być traktowane z mikrofalami (chociaż ultradźwięków jest bezpieczny dla takich osób).

Lekarze czasami zalecane przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) dla osób z bólem przewlekłym. TENS działa poprzez stymulację duże włókna nerwowe, które teoretycznie blokuje przekazywanie sygnałów bólowych z małych włókien. Niektóre osoby z przewlekłym bólem z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową stawów znaleźć TENS dość skuteczny. Urządzenie TENS składa się z akumulatora i elektrod, które łączą w pobliżu bolesnego stawu. Bateria generuje bardzo niski prąd elektryczny do elektrody, tworząc przyjemną mrowienie, wibracyjne lub masowania odczucie.