Cambler

Diagnozowanie zapalenia stawów

Diagnozowanie zapalenia stawów stanowi poważne wyzwanie dla każdego lekarza, ze względu na duża liczba chorób, które mogą powodować dolegliwości stawów i dlatego, że rzadko są dostępne testy do ustalenia ostatecznej diagnozy. W związku z tym, lekarz musi w dużym stopniu polegają na opisie objawów i innych istotnych informacji, a także badania fizycznego. Dlatego należy się przygotować na wizytę poprzez listę swoich objawów i okoliczności, w których występują. Czy można zauważyć je w czasie określonej działalności lub po? Lub z samego rana?

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej może zazwyczaj określić na pierwszej wizycie, czy problem jest formą zapalenia stawów lub innej mięśniowo problemu. Ale może to potrwać kilka wizyt do lekarza, aby zrobić bardziej szczegółowe rozpoznanie. Podczas gdy opóźnienie to może być frustrujące dla pacjenta i rodziny, wykresów przebiegu objawów jest często jedynym sposobem lekarz może dokładnie zdiagnozować zapalenie stawów.

Twoja historia choroby

Objawy - czym są, kiedy po raz pierwszy zaczął, i jak oni czasem zmienić - zapewniają silne wskazówki co do tego, czy zapalenie stawów jest zapalną lub niezapalne. Lekarz musi wiedzieć o następujących czynności:

 • typ połączenia objawów (jak np. ból lub sztywności)

 • Wpływ aktywności (np. nasilenie bólu lub łagodzenia sztywności podczas konkretnego działania lub po)

 • ogólny wzór wspólnych objawów (zaczął stopniowo lub nagle pogorszyła się w czasie i pozostał prawie taki sam, przeniesione z jednego stawu na drugi, lub oscylował w intensywności)

 • żadnych innych objawów ( gorączka, zmęczenie, utrata wagi, problemy skórne, problemy z jelitami)

 • wydarzenia, które miały miejsce w pobliżu raz pierwszy pojawiły się objawy (takie jak choroby wirusowe, zakażenia bakteryjne, uszkodzenia ciała, szczepienia, nowe leki lub zmiany aktywności)

 • pora dnia, że ​​wspólne objawy są najgorsze (przedłużony sztywność poranna sugeruje zapalenia stawów, ból w nocy jest bardziej typowe niezapalnym choroby stawów)

 • Obecność lub brak obrzęk stawów, zaczerwienienie lub ciepło

 • poprzednie epizody podobne objawy

 • historia rodziny z zapaleniem stawów lub chorobą reumatyczną.


Ból i sztywność

W chorobach reumatycznych, ból i sztywność iść w parze. Ból jest subiektywnym odczuciem, że jest często trudne dla ludzi, aby opisać, ilościowo, a nawet zidentyfikować. Przewlekłe zapalenie stawów powoduje ból bóle kiedy dotkniętych stawów są przenoszone, w przeciwieństwie do pieczenie lub kłucie bólu niezwiązanego z ruchu, że typowa do zaburzeń neurologicznych. Większość ludzi potrafi opisać lokalizację bólu w małych stawów, takich jak dłonie lub stopy. Jednakże przy dużych stawów, ból jest generalnie bardziej rozproszone i może emitować, przez co trudno jest dokładnie określić. Na przykład, zapalenie stawów może powodować ból biodra w pachwinie, uda, pośladki, a nawet kolana.

Ludzie często opisują niejasne bóle mięśniowe, jak sztywność, ale rheumatologists używać określenia dokładniej do wspólnego dyskomfortu podczas osoba usiłuje przesunąć: Sztywność jest tendencja do połączenia nie mogą poruszać się szybko i być widoczne, nawet gdy stawów nie jest. Czas trwania sztywności rano lub po każdym okresie bezczynności może pomóc lekarzom odróżnić zapalenie kości i stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów i innych rodzajów zapalenia stawów.

Łagodne poranna sztywność jest powszechne w chorobie zwyrodnieniowej stawów i ustępuje po kilku minutach działania. Czasami ludzie z chorobą zwyrodnieniową stawów zauważyć więcej sztywność w ciągu dnia, po odpoczynku na godzinę lub więcej. W reumatoidalnym zapaleniu stawów, jednak poranna sztywność może zacząć poprawić przez godzinę lub dłużej. Czasami zdarza się, sztywność poranna jest pierwszym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Charakter i czas trwania wspólnych objawów może być pomocne. Na przykład, bólu i sztywności, które pojawiają się stopniowo i w sposób nieciągły w ciągu kilku miesięcy lub lat, sugerują, zapalenie kości i stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów lub inne zapalenie stawów może powodować ból, sztywność i zmęczenie, które pogorszyć w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy. W przeciwieństwie do nagłego bólu jest bardziej prawdopodobnie wynikiem uszkodzenia lub złamania, ból, że intensyfikuje się kilka godzin typowe infekcji bakteryjnej lub dna.


Badanie fizyczne

Ponieważ wiele innych chorób, jak zapalenie stawów może maskarada, pełne badanie fizykalne jest niezbędną częścią procesu diagnostycznego. Podczas wizyty, lekarz ogląda, jak poruszać się i patrzy na stawach do nieprawidłowości. Lekarz porusza stawów poprzez ich zakres ruchu w celu wykrycia, odporność na ból, niezwykłe dźwięki, lub niestabilności. Lekarz otrzymuje również informacje od wzrokowej oceny, w jaki sposób korzystać z połączeń, a więc może poprosić, aby zrobić kilka kroków, przenieść swoje ręce i ramiona, i tak dalej.

Obrzęk. Zapalenie błony maziowej często daje łagodny obrzęk stawów. Ludzie mogą opisać uczucie ucisku lub pełności w środku stawu, lub może czuć się przetarg. Lekarze opisują jako uczucie jointa "bagienne" i miękka w dotyku. Oznaczono obrzęk zwykle oznacza nadmierną płynu wspólny, znak zapalenia lub być może krwawienie do stawu.

Rozszerzenie. Rozszerzenie stawu nie jest taki sam jak obrzęk. Bony rozszerzenie bez obrzęk stawów czuje twarde w dotyku i nie jest zwykle przetargu. Odkrycie to jest typowe choroby zwyrodnieniowej stawów, ale może również wystąpić u ludzi, którzy nie mają ból stawów i w wyniku innych chorób stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Ograniczony ruch Lekarze oceniają ruchomość stawów na dwa sposoby:. Zakres ruchu, w którym osoba dobrowolnie porusza stawy i biernego zakresu ruchu, w którym ekspert porusza stawów człowieka. Przez porównanie ruchu czynnego i biernego, lekarze mogą często określić, czy przyczyną jest osłabienie mięśni, zapalenie kaletki maziowej lub ścięgna (w tym przypadku wspólne ma szerszy zakres ruchu podczas biernego ruchu), czy problem jest z samego stawu. Lekarze słuchać i czuć na trzeszczenie, skrzypienie lub kraty o uczucie i dźwięk spowodowany szorstkich powierzchni trących razem wewnątrz stawu.

Kręgosłupa elastyczność. Aby ocenić elastyczność kręgosłupa, lekarz może poprosić stać i bez ruchu miednicy, wyginać do przodu, jakby dotknięcie palcami, wyginać do tyłu, chude z jednej strony na drugą, i przekręcić górną część ciała z boku na bok.

Kiedy do lekarza

Ponieważ zapalenie stawów nie jest zwykle ratownictwo medyczne, można umówić się na rutynową wizytę do oceny. Jednak pewne sytuacje i objawy żądać natychmiastowej uwagi. Należą do nich

 • wspólne szkody, szczególnie jeśli nie może funkcjonować wspólna lub istnieje poczucie niestabilności (może wymagać leczenia ortopedycznego)

 • ból stawów towarzyszy gorączka, wysypka, lub inne objawy ogólnoustrojowe, takie jak zmęczenie, bóle głowy, utrata masy ciała (lub może wskazać inne choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zakażenie lub raka)

 • silny ból w jednym lub kilku stawów (może wskazywać na infekcję lub stawów dna)

 • objawy neurologiczne, takie jak drętwienie lub ból rąk lub nóg; promieniujący od szyi, lub w dolnej części pleców (może wskazywać kompresji nerwu).


Badania diagnostyczne

W większości rodzajów zapalenia stawów, badania laboratoryjne i prześwietlenia lub innych technik obrazowania może być pomocne, ale same w sobie rzadko dostarcza wystarczających informacji dla lekarzy w celu ustalenia konkretnej diagnozy. Jednakże, istnieją wyjątki. Bakteryjne zakażenie stawu, dna moczanowa i pseudogout można zdiagnozować poprzez usunięcie i badanie próbki płynu stawowego (patrz "Arthrocentesis"). Promienie X są czasami diagnostyczne, jak również. Na przykład, zaburzenia prześwietlenie miednicy i kręgosłupa mogą ujawnić zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (patrz "Diagnozowanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa").

Badania krwi

Lekarze często zamówić kompletne krwinek i chemii krwi testy w celu wykrycia chorób ogólnoustrojowych, w tym niedokrwistości i zakażeń.

Przeciwciał badania. Badania te wykrywają różne przeciwciała, których obecność może wskazywać szczególne rodzaje zapalenia stawów. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów jest możliwość wielu lekarzy zamówić test czynnika reumatoidalnego, przeciwciał, która jest obecna w 70% do 80% osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ale test nie jest ostateczny, tak często drugie, nowsze badania krwi, anticitrullinated białko cykliczny (anty-CCP) testy, zazwyczaj również zamówić (patrz "testy krwi do reumatoidalnego zapalenia stawów "). Testy przeciwciał Istnieją również inne rodzaje zapalenia stawów. Kiedy toczeń jest czynnikiem, na przykład, lekarze często zamówić badanie krwi w celu wykrycia przeciwciała przeciwjądrowe.

. Szybkość opadu erytrocytów i poziom we krwi białko C-reaktywne Te badania krwi są ogólne wymiary zapalenia dowolnego rodzaju: wyższy wynik, bardziej poważne stany zapalne. Większość osób z chorobą zwyrodnieniową stawów mają normalne wartości, ale ci, którzy mają choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zwykle mają podwyższony poziom (patrz "Badania krwi na reumatoidalne zapalenie stawów").

Badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Ten test mierzy poziom kwasu moczowego we krwi, co jest zwykle podwyższone u osób z dną moczanową (patrz "Diagnozowanie dna ").

Inne badania krwi. Historia danej osoby może wskazywać na konieczność badań na boreliozę lub innych infekcji, które mogą powodować reaktywne zapalenie stawów i inne rodzaje zakaźnego zapalenia stawów.

Pomocne wskazówki

Rekord ból jest przydatna. Od dwóch tygodni poprzedzających wizytę lekarza,, prowadzić rejestr bólu, jego intensywność, czas trwania, właściwości i wszelkie działania, które sprawia, że ​​gorzej lub lepiej. Lekarz będzie korzystała z tych informacji w diagnozie.


Badania obrazowe

Lekarze mogą zamówić jedno lub więcej badań obrazowych w celu lepszej oceny stawów. Rodzaj badania zależy od zamówionej podejrzenia diagnozy.

Rentgenowskie. Większość form zapalenia stawów może powodować zaburzenia stawów widoczne na zdjęciu rentgenowskim (patrz rysunek 4). Jednak w większości przypadków takie zmiany mogą być wykryte dopóki nie miesiącach po wystąpieniu choroby. Czasami zmiany są dostatecznie szczegółowe i wskazują konkretny rodzaj zapalenia stawów. W innych przypadkach bardziej ogólny. Na przykład, uszkodzenie kości (tzw. erozja) jest często w reumatoidalnym zapaleniu stawów i może wystąpić w dnie moczanowej, ale szkoda z każdej przyczyny różni się na tyle, że w wyglądzie radiolog może zazwyczaj ich odróżnić.

Często zmiany wykryte w prześwietlenia mieć niewielki związek z rzeczywistością objawów, szczególnie w chorobie zwyrodnieniowej stawów. X-ray wykazujące duże kości ostrogi na stawach palców mogą należeć do kobiety z okazjonalnego łagodnym bóle w dłoniach, a rentgenowskie ujawniające nieprawidłowości znacznie mniej dramatyczny, że może być z kobietą, która nie może już ogród z powodu bólu ręki.

W początkowej fazie ich rozwoju, zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów może pojawić się zupełnie inaczej na badanie rentgenowskie, ale później mogą wyglądać podobnie. W reumatoidalnym zapaleniu stawów, Łuszczka (zapalenie tkanki) niszczy chrząstki, aw wielu przypadkach, uszkodzenie stawów w końcu prowadzi do wtórnego zapalenia kości i stawów, zapalenie, nawet po ustąpieniu.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). W ocenie pacjentów z problemami stawowymi, test ten jest pomocny do oceny tkanek miękkich, chrząstek, ścięgien i zapalenia stawów. Jest to również bardzo dobry dla kompresji rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, które mogą być spowodowane przez zapalenie stawów kręgosłupa lub chorobą zwyrodnieniową dysku. MRI jest stosowany do diagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów (patrz "Diagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawów").

USG. Technika ta wykorzystuje fale dźwiękowe do oceny płynu w tkankach miękkich i nieprawidłowości w mięśni lub ścięgien. Wielu lekarzy jest już za pomocą ultradźwięków w celu określenia stanu zapalnego i uszkodzenia stawów i prowadzić procedury, takie jak arthrocentesis (po prawej). Badacze studia czy ultradźwięków może również wykrywać nadżerek w reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych rodzajów zapalenia stawów.

Tomografia komputerowa (CT). Obrazowanie CT wykorzystuje obrotową lampę rentgenowską umieszczoną w urządzeniu w kształcie pączka podjęcia cienkie, plasterki x-ray z anatomii. Następnie komputer gromadzi te wycinki w trójwymiarowym obrazem. Lekarze czasami zamówić TK do oceny stawów ukrytych pęknięć, rozdarty chrząstki i innych zaburzeń strukturalnych.

Rysunek 4: choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

To x-ray, lub RTG, pokazuje zmian zwyrodnieniowych w lewym biodrze. Normalny kształt "ball-w-gniazda" zauważalnie pogorszyła.


Arthrocentesis

W ramach tej procedury diagnostycznej, która jest najczęściej wykonywana, gdy człowiek rozwija się nagle lub niewyjaśniony obrzęk stawów, lekarz używa igły, aby usunąć niektóre z mazi stawowej w celu zbadania. Nadmiar płyn stawowy może wskazywać na infekcję bakteryjną w stawie, osady krystaliczne, zranienia, krwawienie do stawu lub błony maziowej. W przypadku przewlekłego zapalenia stawów stosunkowo łagodny, arthrocentesis może pomóc odróżnić chorobę zwyrodnieniową stawów i zapalne choroby stawów, może to pomóc, aby zawęzić możliwości diagnostyki i leczenia instrukcji.

Lekarze często uzyskać dobre rozeznanie czy problemem jest zapalną pojawienie płynu. Normalnie, to jest przezroczyste i blady i średnich żółty. Znaczny stan zapalny może powodować głęboki żółty lub żółto-zielonkawy płyn nieprzezroczysty. Zachmurzenie płyn może być oznaką kryształów lub zakażenia.

Laborant bada płynu pod mikroskopem dla kryształów, które wskazują dna lub podobnych zaburzeń. Lekarz może zlecić inne badania laboratoryjne w płynie, takie jak białych krwinek; duża liczba białych krwinek może wskazywać albo zakażenia lub ciężkiego zapalenia. Sam Arthrocentesis jest często korzystna, ponieważ usuwanie trochę nadmiaru cieczy maziowej łagodzi ból i ciśnienia.