Cambler

Ostre zapalenie oskrzeli

Co to jest?

Ostre zapalenie oskrzeli jest zapalenie błony śluzowej oskrzeli, pustych korytarzy powietrznych łączących płuca do tchawicy (tchawicy). Zapalenie może być powodowane przez zakażenie lub przez inne czynniki, które podrażniają dróg oddechowych, takie jak palenie papierosów, alergii i ekspozycji na opary z niektórych substancji chemicznych.

Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez zakażenia zazwyczaj rozpoczyna się choroby górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie lub grypy (grypy), który rozciąga się od nosa i gardła, w dół do dróg oddechowych. Ostre zapalenie oskrzeli nie wpływa na płuca, jak zapalenie płuc czy. Zapalenie płuc pojawia się na RTG klatki piersiowej, ale ostre zapalenie oskrzeli nie.

W większości przypadków ostrego zapalenia oskrzeli są spowodowane wirusami, ale mogą być również choroby powodowane przez bakterie.

Ostre zapalenie oskrzeli jest bardzo powszechne, wpływających na około 5% populacji Stanów Zjednoczonych każdego roku.

Objawy

Głównym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel. Kaszel może być sucha lub można produkować plwociny, substancja śluzu jak przedstawia się w płucach. Plwociny może być jasne, słabe, brązowy, żółty lub zielonkawy. Inne objawy mogą obejmować: świszczący oddech, ucisk lub ból w klatce piersiowej, duszność, ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, gorączka i zmęczenie.

Diagnoza

Diagnozować ostre zapalenie oskrzeli, Twój lekarz zapyta o historii medycznej, zwłaszcza tego, czy niedawno miały zakażenia górnych dróg oddechowych. Lekarz będzie również słuchać klatki piersiowej z stetoskop, aby spróbować wykryć dźwięki świszczącego oddechu lub zablokowane drogi oddechowe. Poziom tlenu we krwi mogą być mierzone za pomocą małego urządzenia, które zamyka się delikatnie na palcu. Jeśli Twój lekarz słyszy wszelkie podejrzane dźwięki płuc podczas badania fizykalnego, lub jeśli poziom tlenu jest niższe niż normalnie, może on zamówić rentgenowskie klatki piersiowej, aby sprawdzić, zapalenie płuc.

Przewidywany czas trwania

Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli odejść bez leczenia w ciągu pięciu dni, chociaż kaszel trwa zwykle od siedmiu do 10 dni. W pewnych przypadkach kaszel trwa przez tygodnie lub nawet miesięcy po infekcji znika ponieważ wykładziny oskrzeli jeszcze podrażnionej i może być wąski, jak astma. Inhalatory mogą pomóc w leczeniu kaszlu w tych przypadkach. Kiedy zapalenie oskrzeli lub wraca często występuje przez większość dni w miesiącu przez okres co najmniej trzech miesięcy w roku przez okres dwóch lat, nazywa się przewlekłe zapalenie oskrzeli, co często jest związane z paleniem.

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby uniknąć wszystkich przypadków ostrego zapalenia oskrzeli. Jednak ryzyko zapalenia oskrzeli i powikłań może być zmniejszona o nie palenie i coraz szczepionka przeciw grypie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, co może prowadzić do ostrego zapalenia oskrzeli.

Leczenie

Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli nie wymagają pomocy medycznej. Osób z rozpoznaniem ostrego zapalenia oskrzeli powiedział będą odpoczywać i pić dużo płynów, aby utrzymać śluzu cienkie, wodniste i łatwo kaszel. Ciepłe, wilgotne powietrze może poluzować plwociny i zrobić kaszel i oddychanie łatwiejsze. W związku z tym wielu lekarzy zalecane co najmniej jedną z następujących czynności dla osób z zapaleniem oskrzeli:

  • Korzystanie z parownika lub nawilżacza

  • Stojąc w lub w pobliżu gorący prysznic

  • Picie gorącej herbaty lub zupy

  • Oddychania w pary od zlewu lub garnka wypełnionego gorącą wodą. Można złapać więcej pary wodnej przez tenting ręcznik na głowie, gdy pochyla się nad wodą. Ze względów bezpieczeństwa, nie oddychać z puli wrzącej wody, który jest nadal na piecu.

Jeśli masz gorączkę, większość lekarzy zaleci aspirynę, ibuprofen (Advil, Motrin i innych) lub paracetamol (Tylenol) w celu obniżenia gorączki. Jednakże aspiryna nie należy podawać dzieciom poniżej 19 roku życia w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia zespołu Reye'a, rzadkiej, ale poważnej, potencjalnie śmiertelnej choroby, które mogą wystąpić, gdy dziecko z gorączką bierze aspirynę.

Ludzie, którzy palą, powinni unikać palenia w czasie choroby, aby zmniejszyć podrażnienie dróg oddechowych.

Jeżeli zapalenie oskrzeli wywołane przez zakażenia bakteryjne, a nie staje się lepsza w sobie, antybiotyk może być wymagane. Antybiotyki będą jedynie wtedy, gdy istnieje poważne podejrzenie, że zapalenie oskrzeli wywołane przez zakażenia bakteryjne. To z powodu rosnących obaw o oporności na antybiotyki, w którym bakterie ewoluują w sposób, który pozwala im przetrwać antybiotyki. Problem ten zwiększa się i powoduje, częściowo, stosowania antybiotyków jest nieprawidłowo, kiedy nie są potrzebne. Jeśli podano antybiotyk, wziąć wszystkie leki zgodnie z zaleceniami. Jest to ważne, aby upewnić się, że wszystkie bakterie powodujące chorobę są zabijane.

W niektórych przypadkach, lekarze mogą przepisać lek rozszerzający oskrzela, wziewne leki dróg oddechowych, która pomaga otworzyć. Są to te same leki stosowane przez niektóre osoby z astmą, aby ułatwić oddychanie w czasie ataku astmy.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Umówić się z lekarzem, jeśli łagodny kaszel pogarsza się po tygodniu lub jeśli masz kaszel, który wytwarza gęsty, krwawy, cuchnące lub zielonym kolorze flegmy. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:

  • Twój oddech staje się trudne lub bolesne.

  • Można zauważyć nowy świszczący oddech lub nasilenie objawów astmy.

  • Masz wysokie gorączki, że nie sprowadza się po zażyciu lekarstwa uśmierzające gorączka, takie jak aspiryna.

  • Jeśli gorączka trwa dłużej niż trzy dni.

Za każdym razem, masz bóle w klatce piersiowej, należy skontaktować się z lekarzem. Ból w klatce piersiowej może pochodzić z serca, jak i płuc.

Osób z grupy wysokiego ryzyka powikłań ostrego zapalenia oskrzeli - np. noworodków, osób starszych lub osób z przewlekłą płuc lub choroby serca - należy wezwać lekarza przy pierwszych objawów zapalenia oskrzeli.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli są często podobne do objawów łagodną astmą. Ludzie, którzy mają częste ataki ostrego zapalenia oskrzeli może chcieć rozważyć wizytę u lekarza, aby sprawdzić, czy mogą one mieć nierozpoznaną astmą.

Rokowanie

W przeciętnej, zdrowej osoby, ostre zapalenie oskrzeli zwykle usuwa się szybko na własną rękę lub z leczenia antybiotykami. Niektóre osoby, w tym osób starszych, niemowląt, osób palących i osób z zaburzeniami serca lub płuc, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju zapalenia płuc z ostrym zapaleniem oskrzeli.

Dodatkowe informacje

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)
6701 Rockledge Napęd
PO Box 30105
Bethesda, MD 20824-0105
Telefon: (301) 592-8573
http://www.nhlbi.nih.gov

Europejskie Stowarzyszenie płuc
1740 Broadway
New York, NY 10019
Telefon: (212) 315-8700
Numer bezpłatny: (800) 586-4872
http://www.lungusa.org