Cambler

Czy Twoje dziecko ma astmę wywołaną wysiłkiem?

W chłodny dzień, dziecko biegnie w górę iw dół na boisko radośnie kopie piłkę do kolegów z drużyny. Można zauważyć, kaszel dzieci, ale nie są nadmiernie zainteresowane. Winisz suche, chłodne powietrze lub zimną dziecka niedawno.

Możesz mieć rację - kaszel może być resztki wirusa. Czy może to być objawem wywołanej wysiłkiem astma (OOŚ).

"Astma jest chorobą o wielu wyzwalaczy, w tym alergeny i infekcje wirusowe," mówi Pamela Georgeson, MD, kliniczny asystent profesora pediatrii na Michigan State University. "Ale dla małej grupy pacjentów, ćwiczenie jest jedynym spust."

Objawy OOŚ są takie same, jak dla alergicznej astmy: kaszel, świszczący oddech i duszność. W OOŚ, objawy zazwyczaj są wywołane przez intensywne ćwiczenia w zimnym, suchym powietrzem. Kaszel pojawia się w ciągu 10 do 20 minut po dziecko rozpoczyna aktywność fizyczną. W wielu przypadkach, kaszel staje się znacznie gorzej po zatrzymaniu działania.

Ponieważ kaszel może być objawem wielu problemów zdrowotnych, mówi dr Georgeson rodzice często wychodzą możliwość OOŚ.

"Inne wskazania OOŚ są przy klatce piersiowej dziecka boli podczas ćwiczeń lub dziecko ma problemy z oddychaniem podczas ćwiczeń", dodaje.

Alergeny, które powodują astmę alergiczną nie mają wpływu na osoby z EIA sam. Niektórzy jednak mogą mieć zarówno astmę alergiczną i OOŚ.

EIA występuje najczęściej u dzieci i młodych dorosłych. Ponieważ objawy OOŚ zazwyczaj są bardziej krótkotrwałe niż astma alergiczna, osoba z OOŚ nie wymaga długotrwałej terapii astmy.

Kroki podjąć

Dr Georgeson mówi większość dzieci rozpoczyna wystąpienia objawów EIA w wieku 3 lub 4, lub gdy rozpocząć uczestnictwo w sporcie wysokiej energii, takich jak piłka nożna czy koszykówka.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może cierpieć na EIA, umówić się z lekarzem na astmę dla dokładnej diagnozy. Zabiegi różnić, w zależności od nasilenia objawów.

Po rozpoznaniu, wielu rodziców rozważyć przyjęcie ich dzieci z sportu, ruch Dr Georgeson zniechęca.

Zamiast tego, dla młodzieży z OOŚ, Dr Georgeson zaleca ograniczenie ich wykonywania po infekcji wirusowej lub oddechowego i kiedy pyłek lub poziomy zanieczyszczenia powietrza są wysokie.

Leczenie wstępne ćwiczenia mogą obejmować puff lub dwa z krótko działającym beta2-agonistów 10 do 20 minut przed rozpoczęciem aktywności. Z przewlekłym OOŚ lub astmy wywołanej przez dodatkowych wyzwalaczy, lekarz może zalecić długo działających leków rozszerzających oskrzela. Krótka rozgrzewka przed aktywnością może złagodzić objawy EIA.

"Twoje dziecko nie może przerastać OOŚ, ale może być zarządzane, gdy rodzice pracują z ich lekarzem," mówi. "Jeśli właściwie leczone, dzieci z OOŚ często może zapobiec progresji choroby."